انتقاد آیت الله جوادی آملی از کسانی که بیت المال را ارث پدر خود می دانند

مرجع تقلید شیعیان گفت: کسی که بیت‌المال و اموال عمومی را ارث پدر خود می‌داند به درد هیچ کاری از کارهای نظام اسلامی نمی خورد.

به گزارش سایت بازخوان به نقل ازروابط عمومی موسسه اسرا، آیت‌الله عبدالله جوادی آملی در جلسه درس اخلاق، در ادامه شرح نامه‌های نهج‌البلاغه به شرح نامه ۷۱ پرداخت و بیان کرد: این نامه را حضرت امیر برای والی شهر استخر استان فارس نوشت و فرمود پدرت آدم خوبی بود من خیال کردم تو هم مثل پدرت آدم خوبی هستی و به تو سِمت دادم و فکر کردم راه پدرت را ادامه می‌دهی، البته باید توجه داشت ائمه(ع) علم غیب فراوانی دارند که ذات اقدس الهی این علم غیب را به آن‌ها عطا کرد اما علم غیب، سند فقهی نیست یعنی اگر امام(ع) به یک مطلبی علم داشتند اگر دستور خاصی بیاید به آن عمل می‌کنند و گرنه موظف نیستند به علم غیب عمل کنند و اسرار مردم را بازگو کنند.

وی ادامه داد: ایشان فرمود چون پدرت آدم خوبی بود من تو را والی استخر فارس کردم، ولی نه برای آخرت خودکاری کردی نه آبرویی برای دنیا گذاشتی، آخرت خود را ویران می‌کنی و دنیایت را آباد می‌کنی؟

استاد برجسته حوزه علمیه در ادامه هدایت جامعه را در پرتو عمل در رفتار و گفتار میسّر دانست و افزود: ما با عمل و رفتار و گفتارمان باید جامه تقوا ببافیم و بدوزیم و بر تن کنیم، با سخنرانی و موعظه کسی هدایت نمی‌شود، یک درصد یا دو درصد با نصیحت هدایت می‌شوند ولی عمده عمل کردن است، حضرت فرمود من با قول و فعل و عمل خود به تو نصیحت کردم؛ خیلی از روزها در پُست خود نیستی و برای شکار و تفریح می‌روی تو وقتی به بیت‌المال می‌رسی خیال می‌کنی ارث پدرت است تو برای این سِمت لیاقت نداری! حضرت نفرمود تو یا عرب! فرمود هر کارگزار و مسئولی که بیت‌المال را در اثر اختلاس و نجومی و زیرمیزی و رومیزی، ارث پدر خود بداند برای من بی‌ارزش است.

وی تصریح کرد: کسی که بیت‌المال و اموال عمومی را ارث پدر خود می‌داند، به درد هیچ کاری از کارهای نظام اسلامی، اعم از نظامی، فرهنگی، سیاسی، مالی، و غیره نمی‌خورد، حضرت به والی خود گفت سریع نزد من بیا و او را از این سِمت عزل کرد، ما افتخارمان این است که شیعه علی(ع) هستیم و حضرت هم نظام، ملت و فداکاران را بیش از همه دوست دارد و حفظ می‌کند و دعا می‌کند و دعای آن‌ها حیاً و میتاً مستجاب است، پس چرا ما مشمول دعای این‌ها نشویم.

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به ایام ورود حضرت فاطمه معصومه(س) به شهر قم، به بیان عظمت این بانو پرداخت و بیان کرد: این روزها قم شاهد یک جشنی بود و اینکه بی‌بی دوعالم فاطمه معصومه(س) در ماه ربیع‌الاول وارد این سرزمین شد، این‌همه برکاتی که برای حوزه علمیه قم هست به برکت این مضجع است، خود ما هم تجربه مکرّر داریم. همین‌که از قم برای تعطیلات تابستان می‌رویم کتاب‌هایی که ما در قم مرتب مطالعه می‌کنیم روزنامه وار مطالعه می‌کنیم اما وقتی آنجا رفتیم باید سطر سطر مطالعه کنیم، این برای ما تجربه‌شده است؛ این معلوم است به برکت این‌هاست. حیات و ممات این‌ها فرق نمی‌کند ما بهترین فرصت را داریم، بهترین ائمه را داریم و بهترین پایگاه را داریم که باید حداکثر استفاده را داشته باشیم.

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید