بررسی پُل ادبی ایران و چین

بررسی-پُل-ادبی-ایران-و-چین

 نشست پُل ادبی ایران و چین، روز پنج شنبه پنجم مرداد با حضور جمعی از نویسندگان، شاعران و منتقدان دو کشور برگزار می‌شود. ایران و چین دو کشور باستانی قاره آسیا و دارای سابقه تاریخی و تمدنی غنی هستند.

در دوران باستان، این دو کشور با جاده معروف ابریشم که از مشرق تا مغرب امتداد داشت و خطوط دریایی‌ که از دریای چین به خلیج فارس کشیده می‌شد، با یکدیگر پیوند می‌یافتند. قدمت دوستی دیرینه و عمیق ایران و چین به بیش از دو هزار سال می‌رسد. روابط فرهنگی ایران و چین در قرن پنجم میلادی چنان توسعه یافت که این دوره را عصر طلایی فرهنگ و ادب ایران در چین دانسته‌اند. زبان و ادب فارسی در چین بسیار رواج داشته و زبان فرهنگی و دینی مسلمانان بوده است و مشترکات فراوانی میان فرهنگ ایران و چین در حوزه فلسفه، هنر و ادبیات دیده می‌شود.

متاسفانه شناخت مردم دو کشور از ادبیات معاصر و تحولات ادبی که در قرن بیستم رخ داده، اندک است و شایسته است که در معرفی ادبیات معاصر ایران و چین در دو کشور بیشتر تلاش شود.

به دعوت مرکز فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب و موسسه‌ نمایشگاه‌های فرهنگی و همچنین حضور ایران به عنوان مهمان ویژه نمایشگاه کتاب پکن، هیئتی از انجمن نویسندگان، شاعران و محققان ادبی دو کشور دیدار و گفت‌وگو دارند.

به گزارش خبرآنلاین، این نشست، پنج‌شنبه پنجم مرداد ساعت ۱۶ با موضوع تشکیل پل ادبی ایران و چین با حضور لی یی مینگ، سوی آیجن، هوون جیان، لی‌شاو جون، فوشیو پینگ، یان سی شوی، یوگویلی و جمعی از نویسندگان، شاعران و محققان ایرانی برگزار و درباره ادبیات معاصر دو کشور بحث و گفت‌وگو می‌شود.

 

 

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید