آبگیری سد زمکان کرمانشاه با حضور جهانگیری

آبگیری-سد-زمکان-کرمانشاه-با-حضور-جهانگیری

در جریان این آبگیری که صبح سه شنبه سوم مرداد آغاز شد، اسدالله رازانی استاندار کرمانشاه و جمعی از مسئولان استانی هم حضور داشتند.
سد زمکان حدود ۹۰ درصد و شبکه آبیاری آن ۶۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و به گفته کیاست امیریان مدیرعامل آب منطقه ای استان کرمانشاه طی چند ماه آینده وارد مدار بهره برداری می شود.
تاکنون برای این طرح هزار و ۲۵۵ میلیارد ریال هزینه شده است.
هدف نهایی از ساخت زمکان، تامین آب مورد نیاز ۵۳۱ هکتار از باغات بخش گهواره و تبدیل هزار و ۶۹۴ هکتار از اراضی دیم شهرستان دالاهو به آبی است.
حجم کل مخزن سد زمکان ۲۳٫۱ میلیون متر مکعب، حجم مفید مخزن ۲۲٫۸ میلیون متر مکعب و متوسط آورد سالیانه آن ۳۰٫۲ میلیون متر مکعب اعلام شده است.
طول تاج سد ۲۷۸ متر، عرض تاج ۱۰ متر، ارتفاع سد از پی ۵۸ متر و ارتفاع از بستر رودخانه ۵۳ متر است.
شهرستان دالاهو با ۳۶ هزار نفر جمعیت در ۱۰۰ کیلومتری غرب کرمانشاه واقع شده است.
معاون اول رئیس جمهوری پس از آغاز آبگیری سد زمکان برای افتتاح سد ‘جامیشان’ راهی شهرستان سنقر و کلیایی در شمال شرق استان کرمانشاه شد.
با بهره برداری از سدهای جامیشان و زمکان که در پائیز امسال و با آغاز فصل بارندگی ها اتفاق می افتد، ظرفیت آب ذخیره شده پشت سدهای استان به یک میلیارد و ۲۳۰ میلیون متر مکعب می رسد.
جهانگیری در سفر یک روزه خود به کرمانشاه، کارخانه خودروسازی ایران خودرو در شهرستان صحنه را هم افتتاح می کند.
شرکت در جلسه شورای اداری استان کرمانشاه با رویکرد اقتصاد مقاومتی و تبیین نقش و تکالیف استانها در تحقق شعار اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال از دیگر برنامه های دکتر جهانگیری در این سفر خواهد بود.
جهانگیری ۳۰ فروردین ۹۵ هم سفری یک روزه به استان کرمانشاه داشت و در آن سفر نیز ۲ سد مخزنی ‘تنگه حمام’ (شهدای گمنام) در قصرشیرین و ‘دایک” در گیلانغرب و طرح تولیدی نان صنعتی کرمانشاه را افتتاح کرد و همچنین از سد داریان در پاوه و راه آهن غرب در مسیر ملایر به کرمانشاه و کرمانشاه به قصرشیرین بازدید کرد.
استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت و ۲۴ هزار و ۶۴۰ کیلومتر مربع مساحت، دارای ۱۴ شهرستان، ۳۱ شهر، ۸۶ دهستان و ۲ هزار و ۷۹۳ روستای دارای سکنه، در غرب کشور واقع شده است.

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید