آب‌رسانی به ۴ شهر کهگیلویه و بویراحمد/ تامین آب پایدار برای ۱۵۲ هزار نفر

آب‌رسانی-به-4-شهر-کهگیلویه-و-بویراحمد/-تامین-آب-پایدار-برای-152-هزار-نفر

آب‌رسانی به شهرهای چرام، دهدشت، سوق، لنده و روستاهای این مسیر در کهگیلویه و بویراحمد از سد کوثر گچساران، یکی از طرح‌های مهم در دست اجرای دولت تدبیر و امید در مناطق محروم این استان است.

به گزارش بازخوان به نقل از ایرنا، کهگیلویه و بویراحمد را سرزمین چهارفصل و رودخانه‌های خروشان می‌نامند، استانی با ۲ اقلیم سردسیری و گرمسیری که اکنون مانند بیشتر استان‌های کشور به‌سوی بحران کم آبی پیش می‌رود.
کهگیلویه و بویراحمد با دارا بودن یک درصد مساحت و جمعیت کشور در جنوب غربی ایران به علت برخورداری از شرایط آب و هوایی مساعد بیش از ۱۰ درصد از روان آب‌های کشور را به خود اختصاص داده است.
این استان با دارا بودن بیش از ۱۰ درصد (۱۱ میلیارد مترمکعب) آب‌های سطحی کشور هم اکنون با تنش و چالش آبی مواجه است.
مجموع آب تجدید شونده در این استان افزون بر هشت هزار و ۱۸۶ میلیون مترمکعب است و بر اساس آمار سال‌های ۸۶ تا ۸۸ تنها حدود ۷۷۰ میلیون مترمکعب از آب‌های سطحی این استان بهره برداری می‌شود.
کهگیلویه و بویراحمد با مساحتی حدود ۱۶ هزار و ۲۰۰ کیلومتر مربع در جنوب غرب ایران واقع شده که بر اساس آمارهای ارائه شده، سالانه به‌طور میانگین بیش از ۶۰۰ میلی متر بارش باران دارد.
آب آشامیدنی استان کهگیلویه وبویراحمد از ۶۰ حلقه چاه و ۶ رشته چشمه تأمین می‌شود.
هفت درصد آب‌های زیرزمینی استان در بخش آشامیدنی و حدود ۹۰ درصد در کشاورزی و صنعت مصرف می‌شود.
طرح آب‌رسانی به چهار شهر دهدشت، چرام، لنده و سوق از طرح‌های مهم کشور در زمینهٔ تأمین آب است.
طرح آب‌رسانی به شهرهای چرام، دهدشت، سوق، لنده و روستاهای این مسیر در استان کهگیلویه و بویراحمد از سد کوثر گچساران، اردیبهشت سال جاری کلنگ زنی شد.

**اجزای اصلی طرح
طول مجموع خط انتقال طرح ۷۵ کیلومتر به قطرهای ۳۵۰ تا یکهزار میلی‌متر از جنس فولاد است.
طول جاده سرویس در این طرح ۶۸ کیلومتر که ۱۱ کیلومتر از آن مسیر در شرایط کوهستانی و ۲۸ کیلومتر نیز تپه ماهوری است.
حجم کل سنگ برداری و خاک‌برداری نیز ۲۰ میلیون ۹۰۰ هزار متر مکعب و حجم خاک‌ریزی نیز ۲۰ هزار متر مکعب است.
سرپرست کارگاه طرح آب‌رسانی به دهدشت، چرام، لنده و سوق گفت: محدوده این طرح از تصفیه خانه خیر آباد در مجاورت سد کوثر در ۲۰ کیلومتری شهرستان بهبهان در استان خوزستان است.
عزیز صالحی فرد اظهار داشت: طول خطوط انتقال در این طرح ۷۵ کیلومتر و تعداد مخازن نیز هشت باب خواهد بود.
وی اظهار کرد که حجم این مخازن از ۵۰۰ متر مکعب تا ۲۰ هزار مترمکعب با ذخیره آبی ۷۰ هزار و ۵۰۰ مترمکعب است.
صالحی قطعه نخست این طرح را ۲۸ کیلومتر از تصفیه خانه خیرآباد تا شهر دهدشت در جنوب استان دانست و گفت: این مسیر با توجه به سخت گذر بودن مشکل‌ترین کار اجرایی طرح است.
وی اضافه کرد که عملیات اجرایی از کیلومتر صفر تا ۹ از سوی پیمانکار بومی آغاز شده و عملیات مسیر سازی با ۱۰ دستگاه راهداری نیز در حال انجام است.
صالحی تصریح کرد که کیلومتر ۹ تا ۱۵ این طرح نیز در حال برگزاری مناقصه است.
وی افزود که در این ۲۸ کیلومتر قطعه نخست باید سه ایستگاه پمپاژ و چهار مخزن اجرایی شود.
وی اظهار داشت: ۹۰ درصد عملیات خاک‌برداری در ۲۸ کیلومتر قطعه نخست به حجم هشت هزار و ۵۰۰ متر مکعب انجام شده است.
سرپرست کارگاه ادامه داد که قطعه دوم از دهدشت تا چرام به طول ۲۰ کیلومتر به‌صورت ثقلی آب انتقال داده خواهد شد.
صالحی عنوان کرد: قطعه سوم نیز از دهدشت به شهرهای سوق و لنده به طول ۲۴ هزار و ۵۰۰ متر خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد نیروهای بکار گرفته در این طرح بومی هستند گفت که نیاز است با توجه به حجم سنگین عملیات اجرایی، روستاییان در طول مسیر برای تسریع در روند اجرایی همکاری کنند.
وی یکی از اهداف اصلی قرارگاه موسسه خاتم را محرومیت زدایی در مناطق ذکر کرد و گفت وسایل و نیازهای اولیه این طرح از جمله بتن، شن و ماسه از شهرستان کهگیلویه برای درآمدزایی و ایجاد اشتغال بیشتر تأمین خواهد شد.

** بهره مندی ۱۵۲هزار نفر از آب آشامیدنی سالم
رئیس منابع آب کهگیلویه گفت: تأمین آب شرب به میزان یکهزار و ۷۰۰ میلیون مترمکعب برای جمعیتی افزون بر ۱۵۲ هزار نفر در این چهار شهر پیش بینی شده است.
یعقوب دمساز اضافه کرد: علاوه بر تأمین آب شرب این چهار شهر آب ۳۵۰ روستا در مسیر این طرح با جمعیتی بالغ بر ۸۷ هزار و ۷۰۰ نفر نیز تأمین خواهد شد.
وی بیان کرد: با همکاری همه نهادها و با توجه به توانمندی قرارگاه خاتم روند اجرایی این طرح با شتاب بیشتری اجرایی خواهد شد.
دمساز تصریح کرد: طرح آب‌رسانی قابلیت افزایش ظرفیت تا یکهزار و ۳۴۵ لیتر بر ثانیه را به‌منظور تأمین آب مورد نیاز صنعت نیز دارد.

**آب رسانی به چهار شهر استان مهمترین طرح در دست اقدام
فرماندار کهگیلویه در جنوب استان گفت: با توجه به موضوع تنش آبی طرح آب‌رسانی به چهار شهر دهدشت، چرام، لنده و سوق یکی از طرح‌های مهم دولت تدبیر و امید در راستای محرومیت زدایی است.
علی پوزش اظهار داشت که در سال ۹۴ مجوز این طرح از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی برای اجرا در محروم‌ترین نقطه استان صادر شد.
وی با اشاره به وجود تنش آبی در شهرهای سوق، دهدشت چرام و لنده بیان کرد: با اجرای این طرح تأمین آب طولانی مدت تا ۳۰ سال آینده در این مناطق تأمین خواهد شد.
پوزش با اشاره به نقش مهم این طرح در برون رفت از محرومیت عنوان کرد: دولت با اجرای این طرح زمینه توسعه روستاها و سکونت شهروندان در شهرها را فراهم خواهد کرد.
فرماندار کهگیلویه مدت زمان اجرای این طرح را ۲ ساله دانست و گفت: دولت حمایت ویژه‌ای از این طرح با توجه به محروم بودن خواهد کرد.
وزیر نیرو در آیین کلنگ زنی این طرح گفته بود که طرح آب‌رسانی به چهار شهر دهدشت، چرام، لنده و سوق از طرح‌های مهم کشور در زمینهٔ تأمین آب است که دولت به‌صورت ویژه از آن حمایت خواهد کرد.
حمید چیت چیان اضافه کرد: با برنامه ریزی‌های انجام شده طرح‌های آبی در استان کهگیلویه و بویراحمد با تأمین اعتبار روند اجرایی آنها شتاب بیشتری خواهد گرفت.
وی عنوان کرد: کهگیلویه و بویراحمد یکی از استان‌های دارای منابع آبی مهم کشور است که باید از این ظرفیت برای توسعه آن نیز استفاده شود.
بر اساس آمار شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد سالانه ۲۸۵ میلیون مترمکعب از ۲ هزار و ۵۰۰ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق این استان برداشت می‌شود.
شهرستان‌های کهگیلویه، لنده و چرام در جنوب استان کهگیلویه وبویراحمد نزدیک به ۱۸۰ هزار نفر جمعیت دارند.

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید