آمریکا برای اجرای برجام به عزم سیاسی نیاز دارد

آمریکا-برای-اجرای-برجام-به-عزم-سیاسی-نیاز-دارد

به گزارش بازخوان به نقل از ایسنا، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در طول سفر خود به آمریکا در روز پنج شنبه ۲۰ جولای گفت‌وگویی را با روزنامه نیویورک تایمز انجام داد، وی در این گفت‌وگو که روز دوشنبه منتشر شد، خاطرنشان کرد:‌ ما معتقدیم که این یک توافق چندجانبه است و تنها میان ایران و آمریکا نیست.

وی افزود: آمریکا باید درک کند که جامعه جهانی معتقد است برجام توافقی موفق بوده و به هدفی که برای آن تعیین شده بود دست یافته است. من معتقدم آمریکا کمترین پایبندی را به برجام دارد و دولت جدید آمریکا اقدامات ضروری را برای اجرای تعهدات کامل خود انجام نداده است.

به گزارش نیویورک تایمز منافع توافق هسته‌ای با شیب کمی به سوی ایران در حال سرازیر شدن است. شرکت هواپیمایی بویینگ توانسته با ایران به توافقی دست یابد که بنا بر اعلام این شرکت آمریکایی ۱۸ هزار شغل برای آمریکایی‌ها ایجاد خواهد کرد.

این در حالی است که دونالد ترامپ در اوایل ماه جاری و در نشست گروه بیست سران کشورها را به عدم دادو ستد با ایران تشویق کرده است. همچنین در نتیجه برجام تجارت میان ایران و اتحادیه اروپا افزایش چشمگیری داشته است اما تحریم‌های باقی مانده به شدت باعث عدم توانایی شرکت‌ها و موسسات مالی غربی برای تجارت با ایران شده است. دولت ترامپ همچنین اخیرا در رابطه با حمایت از تروریست‌ ها تحریم‌های جدیدی را علیه ایران صادر کرده است.

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: آمریکا به عزم سیاسی نیاز دارد تا تعهدات خود در چارچوب برجام را عملی کند. من معتقدم که برای همه طرف ها بسیار مهم است تا تلاش کنند برجام را با حسن نیت اجرا کنند که این در نهایت به نفع همه خواهد بود. به خصوص مردم ایران که باید منافع اقتصادی حصول برجام را لمس کنند.

به گزارش این روزنامه آمریکایی اتحادیه اروپا تاکید کرده است که به تعهدات خود در برجام پایبند خواهند ماند.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این باره تاکید کرد که توافق هسته‌ای ایران متعلق به همه جامعه جهانی است.

ظریف افزود: آمریکا باید تصمیم نهایی خود را بگیرد که آیا می‌خواهد از منافع برجام برخوردار باشد؟ البته هیچ یک از طرف‌ها چیزی را که می‌خواستند به دست نیاوردند که قواعد بازی نیز همین را مجاز می‌کند.

وی گفت: به نظرم همه طرف‌ها باید با این چانه‌زنی‌ها موافقت کنند؛ چراکه در غیراین صورت مسئله فرق می‌کند.

به گزارش ایسنا بنا بر اعلام مقامات ایران تحریم‌های جدید کنگره آمریکا که به بهانه حقوق بشر و حمایت از تروریست علیه ایران تصویب شده است، نقض روح برجام محسوب می‌شود.

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید