آمریکا ۴ شرکت ترکیه‌ای را تعلیق کرد

آمریکا امتیازات صادراتی چهار شرکت ترکیه‌ای را به اتهام تامین قطعات هواپیما برای شرکت هواپیمایی ماهان به حالت تعلیق درآورد.

به گزارش بازخوان ، شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس نیوز گزارش داد که آمریکا اوایل ماه فوریه (اواسط بهمن) این اقدام را انجام داده اما ماجرا تاکنون از چشم رسانه‌ها دور مانده بود. این گزارش می‌گوید که “میرا ریکاردل” معاون وزیر بازرگانی آمریکا روز پنجم فوریه در بیانیه‌ای تاکید کرده که این مجازات‌ها نشان می‌دهد تجارت با ایران در صورتی که مخالف قوانین صادراتی ایالات متحده باشد به هیچ وجه تحمل نخواهد شد.

در بیانیه وزارت بازرگانی آمریکا آمده که شرکت ملی گولنیهال یگانه با تاسیس برخی شرکت‌های اقماری به نمایندگی از شرکت هواپیمایی «ماهان» ایران، برخی تجهیزات هواپیمایی را از ایالات متحده خریداری کرده است. شرکت هواپیمایی ماهان به اتهام «انتقال سلاح و نیروی نظامی به سوریه» تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارد.

وال‌استریت جورنال هم گزارشی در این باره منتشر کرده و نوشته است که اقدام شرکت‌های ترکیه‌ای اکنون موضع آن طیف از اعضای دولت دونالد ترامپ را تقویت می‌کند که مخالف قرارداد شرکت هواپیماسازی بوئینگ با ایران هستند. بوئینگ سال ۲۰۱۶ پیرو توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با تهران قراردادی به ارزش ۱۶.۶ میلیارد دلار با ایران امضا کرد. ایران تلاش می‌کند ناوگان هوایی خود را که فرسوده شده است نوسازی کند. اما اکنون مشخص نیست که سرنوشت این قرارداد چه خواهد شد.

سی‌بی‌اس نیوز می‌گوید که لغو احتمالی قرارداد بوئینگ با ایران می‌تواند هم بر توافق هسته‌ای تاثیر بگذارد و هم بر قرارداد با هواپیماسازی ایرباس که گرچه شرکتی اروپایی است اما تنها توانست پس از توافق هسته‌ای مجوز فروش هواپیما به ایران را از آمریکا بگیرد.

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید