احمدی‎نژاد برای ارزیابی قوه‎قضائیه یک فایل پی دی اف منتشر کرد

محمود احمدی‎نژاد نخستین ارزیابی خود از عملکرد دستگاه قضایی را در قالب یک فابل پی دی اف منتشر کرد.

به گزارش سایت بازخوان ببه نقل از کانال تلگرامی محمود احمدی‎نژاد، بخشی از پرونده ارزیابی تحلیلی دستگاه قضائی از سوی رئیس‎جمهور اسبق کشورمان به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

اللّهمّ عجّل لوليّك الفرج والعافيه والنّصر واجعلنا من خير انصاره و اعوانه والمستشهدين بين يديه

تامین آزادی و کرامت مردم و استقرار عدالت، از مطالبات تاریخی ملت ایران و از جمله در جنبش های مشروطه و انقلاب اسلامی بوده است.

قانون اساسی جمهوری اسلامی حقوق متعالی و مترقی فراوانی در راستای عدالت و کرامت و آزادی برای مردم به رسمیت شناخته است. اصولاً حکومت برای تامین این حقوق برپا شده است، همه قوا و سازمانها باید در جهت تامین این حقوق برنامه ریزی و اقدام نمایند.

تلاش های گسترده ای دراین راستا سازمان داده شده است و به ویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی این تلاش ها چند برابر شده است. قوای گوناگون در طول ۴ دهه به انحاء مختلف سعی کرده اند با تغییرات گسترده در ساختارها و اصرار بر تغییر رفتارها ، اصلاحاتی را به وجود آورند.

در طول ۴ دهه ، توجهات اصلاحی و نگاه نقادانه ابتدا بر قوه مجریه و با فاصله بسیار زیاد بر قوه مقننه و مجلس شورای اسلامی متمرکز بوده است اما قوه قضاییه به دلایل گوناگون تقریباً از نقد مصون بوده است.

این در حالی است که نقش قوه قضاییه در تامین حقوق مردم و دفاع از آن و سامان یابی امور کشور بی بدیل و یگانه و مسئولیت های آن دستگاه بسیار مهم است. تا جایی‌که اگر قوه قضاییه اصلاح شود ، امور کشور اصلاح خواهد شد. یک ضعف و یا غفلت ولو کوچک در این قوه ممکن است آثار گسترده منفی بر جای بگذارد.

متاسفانه در زمینه نقدو اصلاح مجموعه قوه قضاییه یک غفلت بزرگ اتفاق افتاده و دستگاه قضایی از نظرات اصلاحی دلسوزان و نقد سازنده و کارشناسانه عمومی تقریباً محروم مانده است.

امروز پرداختن به اشکالات قوه قضاییه ، تلاش ارزشمند در جهت مهمترین اصلاح در سیستم حاکمه و موثرترین اقدام در تامین حقوق مردم است.

در این مقال سعی شده است در حد بضاعت، اشکالات تدوین و ارائه شود. بدیهی است که این نقد نافی زحمات قضات شجاع و پاک در برخورد با مجرمان و قاچاقچیان و برهم زنندگان نظم و امنیت عمومی نخواهد بود. انتظار دارد با این نقد دلسوزانه از موضع دلسوزی و اصلاح گری برخورد نمایند و راه را بر نظارت عمومی و به کارگیری همه اندیشه ها در جهت بهبود وضع باز کنند.

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید