ادامه زندگی و رفع تشنگی با آب معدنی/ ۶۸ درصد روستاهای تلنگ با تانکر آبرسانی سیار می‌شوند

ادامه-زندگی-و-رفع-تشنگی-با-آب-معدنی/-68-درصد-روستاهای-تلنگ-با-تانکر-آبرسانی-سیار-می‌شوند

به گزارش بازخوان به نقل از فارس ، بخش تلنگ با ۱۸ هزار و ۳۶۸ نفر جمعیت و ۵ هزار و ۱۲۸ خانوار یکی از محروم‌ترین مناطق سیستان و بلوچستان و کشور است که از نظر شاخص‌های آب، فضاهای آموزشی، راه، برق و طرح هادی روستایی در حد پایین بود و با مشکلات فراوان مواجه است.

مردم بخش تلنگ در سال‌های گذشته به دلیل دوری از مرکز شهرستان با محرومیت‌های زیادی مواجه است بطوریکه مردم این بخش برای رسیدن به قصرقند مرکز شهرستان باید شهرستان‌های چابهار، کنارک و نیکشهر را طی کنند تا به شهر قصرقند برسند و امور ادارای خود را پیگیری کنند.

تعیین ۱۵ لیتر آب برای هر نفر در شبانه روز خیلی برای مردم آزاردهنده است و اکنون همین سهمیه آب نیز به مردم نمی‌رسد و مردم مجبور هستند هر تانکر آب را با قیمت ۶۰ تا ۱۱۰ هزار تومان خریداری نمایند و یا اینکه از آب معدنی برای رفع تشنگی استفاده کنند.

هیچکس نمی‌تواند با سهمیه آب ۱۵ لیتر در روز زندگی کند

محمدبلوچ رئیس شورای اسلامی بخش تلنگ گفت: هیچکس نمی‌تواند با سهمیه آب ۱۵ لیتر در روز زندگی کند و در گرمای طاقت فرسا و افت شدید ولتاژ برق دوام بیاورد.

رستم صدرایی یکی از معتمدین روستای کهن بالا از توابع بخش تلنگ نیز بیان کرد: چرا مسؤولان هیچ اهمیتی برای حل مشکلات مردم قائل نیستند.

وی افزود: گاو و گوسفندان همزمان از آب هوتگ(استخر و گودال طبیعی کنده شده در دل خاک) که مردم نیز استفاده می کنند می‌خورند و این صحنه برای هیچکس قابل تحمل نیست.

احمد جدگال نیز گفت: افت ولتاژ برق باعث شده تا صدها لوازم خانگی نظیر کولر و یخچال بسوزد و در این باره کسی پاسخگو نیست.

وی تصریح کرد: بخش تلنگ از نظر فضای آموزشی مشکلات زیادی دارد و اگر بیش از ۳۰۰ تا ۵۰۰ کلاس درس جدید احداث شود می‌تواند گفت پاره مشکلات فضای آموزشی مرتفع می‌شود.

بخشدار تلنگ از توابع شهرستان قصرقند در جنوب سیستان و بلوچستان اظهار داشت: در حدود ۱۳ هزار نفر جمعیت برای دریافت روزانه ۱۵ لیتر سهمیه آب از تانکرهای آبرسانی سیار لحظه‌شماری می‌کنند.

رحیم بخش پاک‌اندیش خاطرنشان کرد: در حال حاضر تعداد ۵ تانکر (۳ دستگاه تانکر هرکدام با ظرفیت ۱۲ هزار لیتر، یک تانکر دولتی با ظرفیت ۱۲ هزار لیتر و یک دستگاه خاور با ۶ هزار لیتر) کار آبرسانی سیار در ۵۱ روستای بخش تلنگ را انجام می‌دهند که هیچگاه پاسخگوی نیاز مردم محروم این منطقه نیست.

۶۸ درصد مردم با تانکر آبرسانی سیار می‌شوند

وی ادامه داد: اداره آب و فاضلاب روستایی بیش از ۱۰ میلیارد ریال بابت ناوگان آبرسانی سیار بدهکار جایگاه‌های سوخت، چاه‌های آب و پیمانکاران تانکردار توزیع آب است و حتی توان تامین سوخت و هزینه نگهداری تانکرهای فرسوده وجود ندارد.

وی افزود: در مجموع ۶۸ درصد مردم با تانکر آبرسانی سیار می‌شوند و درصورت عدم پرداخت بدهی معوقه کار آبرسانی سیار با مشکل مواجه و شاهد بحران جدی در تلنگ هستیم.

بخشدار تلنگ از پیگیری‌های حمیرا ریگی فرماندار قصرقند درخصوص توسعه و آبادانی بخش تلنگ و انعکاس مشکلات این منطقه محروم به مسؤولان استانی و کشوری و خصوصا استانداری سیستان و بلوچستان تشکر کرد و خاطرنشان کرد: درخواست می‌شود ستاد بحران در مرکز بخش تلنگ برگزار مشکلات پیگیری شود.

پاک‌اندیش خواستار فوری برای تکمیل مجتمع آبرسانی پیرسهراب، تلنگ و پلان شد و افزود: راه‌های روستایی خاکی و شنی نیازمند توجه بیشتر مسؤولان هستند.

وی بر تکمیل راه تلنگ به قصرقند تاکید کرد و افزود: تسریع در احداث این محور بخش زیادی از مشکلات را مرتفع می‌کند.

این مسؤول ادامه داد: اجرای طرح هادی روستایی یکی از ضرورت‌ها است و باید این امر در روستای تلنگ هرچه سریعتر اجرایی شود.

وی اظهار داشت: خشکسالی خسارت‌های زیادی را به کشاورزی بخش تلنگ وارد کرده است که باید هر چه سریعتر جبران خسارت شود.

بخشدار تلنگ ساخت بیمارستان ۳۲ تختخوابی در مرکز بخش تلنگ را یکی از ضرورت‌ها عنوان کرد و افزود: هم اینک حوزه بهداشت و درمان با مشکلات زیادی مواجه است و مردم از کمترین امکانات بهداشتی محروم هستند.

پاک‌اندیش گفت: ورزشکاران این بخش درخواست ساخت ورزشگاه مجهز و سالن ورزشی در ۱۷ روستای پرجمعیت را دارند.

وی بیان کرد: برخی از افراد روستایی مجبورند هر تانکر آب را تا بالای ۱۰۰ هزار تومان خریداری کنند.

به گفته مدیرعامل شرکت آبفار سیستان و بلوچستان هم‌اکنون ۱۳۰۰ روستا در سیستان و بلوچستان به صورت سقایی آبرسانی می‌شود و ۳۸۴ روستا نیز متقاضی آبرسانی سقایی هستند.

عبدالاحد ریکی افزود: ۵۳۸ حلقه چاه آب در سطح روستاهای استان وجود دارد که ۹۰ حلقه چاه آب کاملا خشک شده و باید چاه‌های جایگزین ایجاد شود که مدت زمان زیادی را می‌طلبد و همچنین ۱۳٫۵ میلیارد تومان فقط برای حفر آنها اعتبار لازم است.

وی بیان کرد: در برخی از نقاط روستایی متاسفانه آب‌های برکه مورد مصرف انسان و دام است و این بر هیچکس پوشیده نیست، سال گذشته تمام این موارد مستند و به صورت فیلم در معرض دید مسؤولان وزارت نیرو قرار گرفته است.

وی ضمن قدردانی از پیشنهادات و انتقادات مردمی و صبوری و تحمل آنان، گفت: پیام‌های مردمی و مطالبه‌گری آنان کمک بسیار زیادی در رسیدگی به موقع همکاران ما به مشکلات مردم می‌کند.

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید