افزایش فرونشست زمین در تهران

افزایش-فرونشست-زمین-در-تهران

به گزارش بازخوان و به نقل از مهر، اسماعیل نجار در مراسم امضای تفاهمنامه همکاری میان سازمان فضایی ایران و سازمان مدیریت بحران برای توسعه کاربردهای فناوری فضایی در مدیریت بحران گفت: پدیده فرونشست زمین در کشور به ویژه تهران به شدت در حال افزایش است و ما از طریق دانشگاه تربیت مدرس به صورت ۲۴ ساعته با استفاده از تصاویر ماهواره ای در حال پایش و رصد این تغییر و تحولات جغرافیایی در سطح کشور هستیم.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات عدیده که با آن روبرو هستیم موضوع تغییر اقلیم و نیز شکل گیری پدیده گرد و غبار و حتی تغییر و تحولات در آبهای سطحی و زیرزمینی است، افزود: با استفاده از داده های ماهواره ای می توان پدیده های طبیعی را سنجش و پایش کرد. در این زمینه برای مدیریت بحران حتی کشورهای جهان هم آمادگی همکاری با ایران را دارند.

نجار با اشاره به اینکه برای پیشگیری و مقابله با پدیده ها و بلایای طبیعی، استفاده از ظرفیتهای فناوری فضایی کشور الزامی است گفت: با افزایش پیش نشانگرها امکان تجزیه و تحلیل اطلاعات دریافتی افزایش می یابد و می توان اقدامات موثری برای کاهش خسارت در زمان وقوع این حوادث انجام داد.

به گفته رئیس سازمان مدیریت بحران به دلیل نبود اطلاعات و نیز قطع شدن ارتباطات در زمان بحران امکان شناسایی دقیق محل وقوع حوادث کمتر وجود داشته و برای مثال در زلزله بم تا ظهر حادثه محل دقیق وقوع زلزله مبهم بود اما با استفاده از تصاویر و ابزارهای ماهواره ای می توانیم محل دقیق و میزان خسارات وارده به بحران به وجود آمده در کشور را شناسایی و مانیتور کنیم.

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید