با شیردادن از افسردگی پس از زایمان جلوگیری کنید

با-شیردادن-از-افسردگی-پس-از-زایمان-جلوگیری-کنید

 

به گزارش بازخوان و به نقل از بیتوته، بر اساس آمار، ۸۰ درصد از خانم‌ها پس از زایمان دچار اضطراب و افسردگی می‌شوند. مادرانی که به نوزادشان شیر نمی‌دهند یا به هر دلیل پس از زایمان از کودک خود دور می‌مانند، با احتمال بیشتری دچار افسردگی پس از زایمان می‌شوند. شیر دادن به نوزاد، مراقبت از او و تماس پوستی بین مادر و نوزاد حین شیر دادن، از افسردگی پس از زایمان جلوگیری می‌کند. مادرانی که شیر کافی ندارند و ناگهان نوزاد را از شیر می‌گیرند نیز، در معرض تغییرات روانی ناگهانی و افسردگی قرار دارند.

شیر دادن به نوزاد از راه‌های مختلفی باعث کاهش افسردگی مادر می‌شود. ایجاد پیوند عمیق مادرانه حین شیر دادن، یکی از این راه‌ها است. مطالعات زیادی تأثیر شیردهی را بر روی شکل گیری پیوند مادرانه تأیید می‌کنند. شیردهی باعث آزاد شدن هورمون اکسی توسین می‌شود که این هورمون با ایجاد مهر مادرانه مرتبط است. همچنین هورمون اکسی توسین یک ماده ضد افسردگی قوی محسوب می‌شود.

تغذیه انحصاری با شیر مادر تا شش ماهگی
امروزه بیشتر مادران از فواید ارزشمند شیردهی در سلامتی خود و نوزادشان آگاهی پیدا کرده‌اند و ترجیح می‌دهند با شیر خود، کودکشان را تغذیه کنند. برای این که هم مادر و هم نوزاد به‌طور کامل از مزایای شیردهی بهره‌مند شوند، تغذیه با شیر مادر باید تا دو سال ادامه پیدا کند. طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی و سازمان یونیسف، برای تداوم شیردهی و تغذیه انحصاری با شیر مادر در شش ماهه نخست، مادران باید:

•    تغذیه با شیر مادر را از اولین ساعات تولد آغاز کنند.
•    تا شش ماهگی، هیچ غذای جامد یا مایع دیگری به غیر از شیر مادر (حتی آب) به نوزاد ندهند.
•    در هر زمان و در هر ساعتی از شبانه روز که نوزاد نیاز به شیر داشت، به او شیر بدهند.
تنوع غذایی برای داشتن شیر کافی

مادر باید شیر کافی داشته باشد تا برای سیر کردن نوزاد، نیازی به شیر خشک نباشد. اگر مقدار شیر مادر کافی نباشد یا به هر دلیل دیگری مادر ناگهان ناچار شود کودک را از شیر بگیرد، ممکن است در معرض مشکلات مختلفی از جمله افسردگی پس از زایمان قرار بگیرد. بنابراین رفتارهای تغذیه‌ای مادر باید به نحوی باشد که شیر کافی و باکیفیت برای نوزاد فراهم شود.

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید