بدهی خارجی ایران چقدر است؟

بدهی-خارجی-ایران-چقدر-است؟

به گزارش بازخوان به نقل از ایرنا و بر اساس نماگرهای اقتصادی مربوط به زمستان ۹۵ که امروز (دوشنبه) منتشر شد، سه میلیارد و ۳۱۲ میلیون دلار از رقم بدهی های خارجی ایران به بدهی های کوتاه مدت و بقیه به بدهی های بلندمدت و میان مدت باز می گردد.
این ارقام نشان می دهد که ایران همچنان در زمره کشورهایی است که کمترین میزان بدهی خارجی را در جهان دارد.
بدهی خارجی شامل بدهی های یک کشور به وام دهندگان خارجی گفته می شود و می تواند شامل وام های دریافتی از بانک های خصوصی خارجی، دولت های دیگر و موسسه های مالی بین المللی مانند بانک جهانی و صندوق بین المللی خارجی باشد.
انتظار می رود با بهبود رتبه اعتباری ایران پس از برجام و تلاش برای جذب تامین مالی خارجی از بانک های کشورهایی نظیر کره جنوبی و برخی کشورهای اروپایی و یا بانک زیرساخت آسیا بتوان منابع مالی بیشتری را برای اجرای پروژه های عمرانی و طرح های توسعه ای در کشور اجرایی کرد.

**ثبت تراز مثبت تجاری
در سال گذشته تراز حساب خارجی ایران به عدد ۱۶۳۸۸ میلیون دلار و تراز بازرگانی ایران به ۲۰۸۴۳ میلیون دلار رسیده است.
از آنجا که در این بررسی میزان صادرات کالا از ایران ۸۳۹۷۸ میلیون دلار و میزان واردات ۶۳۱۳۵ میلیون دلار اعلام شده، تراز تجاری ایران مثبت بوده است.
همچنین پارسال متوسط نرخ ارز در بازار بین بانکی ۳۱ هزار و ۳۸۹ ریال و در بازار آزاد ۳۶ هزار و ۴۴۰ ریال برآورد شده است.

**میزان تولید نفت ایران در سالی که گذشت
به طور کلی اقتصاد ایران در سالی که گذشت رشد ۱۲٫۵ درصدی را با نفت و رشد ۳٫۳ درصدی را بدون نفت تجربه کرد.
متوسط تولید نفت ایران در سال ۹۵ به میزان ۳ میلیون و ۷۶۱ هزار بشکه در روز و کل صادرات نفتی ایران ۲ میلیون و ۲۲۴ بشکه در روز بوده است. این در حالی است که تنها در فصل زمستان میزان تولید نفت به ۳ میلیون و ۹۰۹ هزار بشکه و میزان صادرات آن به ۲ میلیون و ۳۱۶ هزار بشکه رسیده است.

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید