بررسی نشانه هایی از انتقال قدرت در عربستان سعودی

بررسی-نشانه-هایی-از-انتقال-قدرت-در-عربستان-سعودی

ملک سلمان پادشاه عربستان در اقدامی غیرمنتظره دست به ایجاد تحولاتی گسترده در سرویس های اطلاعاتی و امنیتی سعودی زد. او همه اختیارات امنیتی وزارت کشور را که در اختیار برادرزاده اش محمد بن نایف (ولی عهد برکنار شده) بود به دستگاهی به نام “ریاست سرویس امنیت کشور” که در همین حکم خبر تاسیس آن داده شد، واگذار کرد.

اما چند نکته گفتنی: نیروهای امنیتی ویژه، امن جوی، نیروهای واکنش سریع، مرکز اطلاعات ملی، سرویس ضدتروریسم و امور مالی آن، همه از وزارت کشور منفک و در کنترل این دستگاه تازه تاسیس که ریاست آن با پادشاه است، گذاشته شد.

سجاد عابدی، دکترای مطالعات امنیت ملی می نویسد، علاوه بر اینکه تعدادی از عالی رتبه ترین مقامات نظامی مانند رییس گارد پادشاهی فعلی برکنار و افراد دیگری جایگزین شدند.

از دیگر سو، اقدام بسیار معنادار کویتی ها در اعلام ضرب الاجل برای خروج دیپلمات های ایرانی از کویت و کاهش آنها از ۱۹ نفر به ۴ نفر در واقع تکمیل کننده پازل برنامه آتی سعودی هاست.

این اقدامات: اولا، زمینه چینی برای جابجایی آرام قدرت و جلوگیری از هرگونه کودتا یا تحرک مخالفین محمد بن سلمان است.

ثانیا، تضعیف حضور ایران در کشورهای همجوار در این مرحله انتقالی است.

با این نشانه ها، یعنی پادشاه سعودی بزودی و حتی شاید در روزهای آتی کناره گیری نماید و محمد بن سلمان ۳۲ ساله جایگزین وی شود.

 

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید