تذکر ادیانی: بودجه مسائلی دارد که مصلحت نمی‌بینم از پشت تریبون مطرح کنم/ لاریجانی: نگفته‌ای باقی نگذاشتید

نماینده مردم قائمشهر پشت تریبون از موضوعاتی سخن گفت که مصلحت نمی‌دید از پشت تریبون مطرح کند.

به گزارش بازخوان، علی ادیانی در جلسه علنی نوبت عصر امروز(یکشنبه، ۸ بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی در تذکر آیین نامه ای خود به استناد ماده ۱۸۶ آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: طبق ماده ۱۸۶، دولت مکلف است تا ۱۵ آذر لایحه بودجه را تقدیم مجلس کند و در کنار آن دولت در ماده ۱۲۱ برنامه ششم مکلف شده تا گزارش نظارتی سالیانه برنامه ششم را نیز همزمان با تقدیم لوایح به مجلس تقدیم کند.

او ادامه داد: روزی که رئیس جمهور درباره لایحه بودجه ۹۷ گزارش می داد دقت کردیم اما گزارش مکفی داده نشد و حتی گزارش مکتوب هم ندادند از این رو خواستاریم تا دستور دهید این گزارش برابر ماده ۱۲۱ به مجلس ارائه شود.

وی در ادامه با استناد به ماده ۱۴۸ آیین نامه داخلی مجلس اظهارداشت: کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۷،  دو گزارش در اختیار ما قرار دادند که یکی جایگزین اولی بوده و به تاریخ ۲۸ دی ماه است یعنی همان تاریخ مربوط به زمان ارائه گزارش اول ذکر شده که خلاف آیین نامه بوده و باید طبق آیین نامه بعد از تغییرات نیز ۱۰ روز به نمایندگان وقت داده شود تا پیشنهادات خود را ارائه کنند چرا که لایحه در جایگزین تغییراتی کرد.

ادیانی همچنین ادامه داد: همچنین تاریخ چاپ جداول و ردیف ها که به تاریخ ۶ بهمن است که برای آن نیز باید ۱۰ روز فرصت به نمایندگان داده می شد که حق آنها بود تا بتوانند روی لایحه کار کنند چرا که در این جداول اصلاحات بلاوجهی انجام شده و مطالبی دارد که مصلحت نمی‌بینم از پشت تریبون مطرح کنم.

این نماینده مردم در مجلس دهم اضافه کرد: از سوی دیگر طبق قانون، اعضای کمیسیون تلفیق لایحه بودجه نباید اعتبارات و ردیف ها و مسائل خاص مربوط به حوزه انتخابیه خود را خود بگنجانند. در این موضوع مسائلی هست که مصلحت نمی بینیم و از شما می خواهم از  مرکز پژوهش ها بخواهید علت این تغییر محسوس در جداول را گزارش دهد.

ادیانی راد در ادامه با استناد به بند ۱۱ ماده ۲۴ آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی که مربوط به رعایت شأن و اقتدار مجلس است، عنوان کرد: در لایحه بودجه، ۳ هزار میلیارد تومان در اختیار مجامع نمایندگان استان ها قرار داده اند که اجرای این موضوع همان کاری را با این مجلس خواهد کرد که ماده ۱۸۰ با مجلس نهم کرد و اعتبارات تخصیص نیافت از همین الان زنگ دستگاه های اجرایی به نمایندگان به صدا در آمده که تو را به حضرت عباس، اعتباری که در اختیارتان است را فلان کار کنید.

او برای توضیح مقصودش از مثل نیز استفاده کرد: اصلا معلوم نیست اصل گوشت لخم کجاست یک تکه در اختیار نمایندگان قرار گرفته است. برای مثال از این میزان ۸ میلیارد تومان برای مازندران گذاشته اند.

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه باید شأن مجلس حفظ شود، خاطرنشان کرد: لازم است تصمیم گیری دیگری برای ۳ هزار میلیارد تومان شود برای مثال اولویت های کلان کشور همچون احداث خط آهن یا مسأله آب با این پول حل شود تا نمایندگان بعدها برای استفاده آن در مظان اتهام قرار نگیرند.

لاریجانی: نگفته ای باقی نگذاشتید

واکنش رئیس مجلس به تذکر ادیانی جالب بود. او تذکرات را وارد ندانست و گفت:  شما چند بار گفتید من مصلحت نمی دانم بگویم اما همه را گفتید. دیگر چه نگفته ای باقی گذاشتید؟ اما نکته ای که گفتید مبالغی در اختیار نمایندگان است، اینگونه نیست. منابعی است که می توانند در شهر خودشان برای توسعه استفاده کنند.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکرهای این نماینده تأکید کرد: ۳ هزار میلیارد تومان یاد شده در اختیار نمایندگان قرار نخواهد گرفت و در دست دولت است و نمایندگان صرفا می توانند برای پروژه های مناطق خود در آن سقف، از آن محل توصیه کنند لذا رقمی در اختیار نماینده قرار نمی گیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مسأله ای که گفته شد این مبلغ برای چند کار کلان در کشور اختصاص یابد را می توانید رایزنی کرده و با نمایندگان هنگام بررسی جزییات لایحه بودجه پیشنهاد دهید که شاید حل چند کار مهم در کشور بهتر از حل مسائل ریز در حوزه انتخابیه ها باشد.

وی در ادامه با بیان اینکه جایگزین یک لایحه به دلیل برخی تغییرات مختصر در اختیار نمایندگان قرار گرفت، یاداور شد: از آنجایی که تأمین برخی منابع از صندوق توسعه ملی زمان بر شد، ناچار به چاپ جایگزین شدیم لذا نمایندگان می توانند باز هم پیشنهادات جدید خود را ارائه کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: به اداره قوانین گفته ایم برای تأخیر در ارائه ردیف ها و جداول، فرصتی به نمایندگان بدهند تا بتوانند پیشنهادات خود را در این زمینه ارائه کنند.

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید