ترامپ مصمم است در ۹۰ روز آینده عدم پایبندی ایران به برجام را اعلام کند

ترامپ-مصمم-است-در-۹۰-روز-آینده-عدم-پایبندی-ایران-به-برجام-را-اعلام-کند

یک نشریه آمریکایی روز شنبه به نقل از سه منبع در کاخ سفید گزارش داده «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا مصمم است در گزارش سه ماهه بعدی به کنگره این کشور عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ (برجام) را اعلام کند.

نشریه «فارن‌پالیسی» با گزارش این خبر افزود ترامپ به تیمی از نزدیک‌ترین افراد مورد اعتماد خود در کاخ سفید مأموریت انجام بررسی‌های لازم در این باره را محول کرده است. وی، به گفته منابع آگاه، از عدم موفقیت «رکس تیلرسون»، وزیر خارجه آمریکا در انجام این وظیفه خشمگین است.

دولت آمریکا طبق مصوبه کنگره این کشور موظف است هر سه ماه یکبار گزارشی درباره پایبندی ایران به مفاد برجام را تقدیم کنگره این کشور کند. «رکس تیلرسون» برای اولین بار در ماه آوریل پایبندی ایران به مفاد این توافق هسته‌ای را اعلام کرد. وی روز سه‌شنبه هفته گذشته هم در دومین گزارش سه ماهه، اعلام کرد ایران به این توافق پایبند بوده است.

با وجود این، روزنامه نیویورک‌تایمز و برخی از دیگر رسانه‌های آمریکا گزارش داده‌اند «ترامپ» با تأیید پایبندی ایران موافق نبوده و ۵۵ دقیقه با اعضای کابینه امنیت ملی خود و «تیلرسون» درباره گزینه‌های پیش رو برای اعلام عدم پایبندی ایران کلنجار رفته است.

فارن‌پالیسی گزارش داده ترامپ پس از اولین گزارش تیلرسون در ماه آوریل از وی خواسته بود که در بررسی ۹۰ روزه بعدی به بررسی گزینه‌هایی بپردازد که به اعلام عدم پایبندی ایران منجر می‌شوند. منابعی در کاخ سفید گفته‌اند او اکنون با توجه به محقق نشدن این هدف، تیمی از افراد نزدیک به خود را مأمور کرده تا اطمینان حاصل کند که در گزارش سه ماهه بعدی پایبندی ایران به برجام اعلام نمی‌شود.

یک منبع آگاه به جزئیات دیدار ترامپ با اعضای تیم جدید گفت: «ترامپ مصمم است ظرف ۹۰ روز آینده پایبندی ایران را تأیید نکند.»

یک منبع دیگر گفت: «ماجرا این است که رئیس‌جمهور به کاخ سفید گفته که می‌خواهد ظرف ۹۰ روز آینده در موقعیتی باشد که عدم پایبندی را اعلام کند و وظیفه این افراد این است که وی را در چنین موقعیتی قرار دهند.»

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید