ترویج تعدد زوجات در صدا و سیما/آیا پرداختن به موضوع چندهمسری واجب است؟

حجت السلام یادگاری درخصوص ترویج چندهمسری در صداوسیما گفت : ترویج تعدد زوجات در صدا و سیما نادرست ترین روش دعوت جوانان به ازدواج است.

به گزارش بازخوان به نقل از برنا، دعوت صداوسیما از  یک مرد ایرانی که همزمان سه همسر دارد و با هم در یک خانه زندگی می کنند، شاید عجیب به نظر برسد اما این مرد می گوید: «شرایط حال ایجاب می کند که مرد چندهمسر را تحت سرپرست داشته باشد!»

سوال اینجاست که آیا در شرایط حال جامعه ایرانی با آمار بیکاری و طلاق و جوانانی که  دچار فقر عاطفی هستند، آیا پرداختن به موضوع چندهمسری واجب است؟  درحالی که جوانان برای ازدواج اول هم دچار مشکلات متعدد بسیاری هستند و برای ترویج ازدواج این امر مقدس در دین اسلام به نظر باید روش عاقلانه و با تدبیر تری را در پیش گرفت.

در آیه سوم  نساء، اجازه داده که مردان تا چهار همسر را با ازدواج دائم به عقد خود در بیاورند، در ادامه می‌فرماید: «اما اگر مى‌ترسید عدالت را رعایت نکنید تنها به یک همسر اکتفا کنید.» این حکم الهی در متون شرعی و حقوقی اسلام هم آمده است و چند همسری اگرچه مجاز شناخته شده، ولی شرایطی بسیار سخت و دشواری برای آن در نظر گرفته شده است.

در مورد اسلام اصل  بر اساس عدالت است و بر اساس توان که آیا این افراد اولاً توانش را داشته باشند و بعد هم مسئله عدالت را رعایت کنند. مسئله رعایت عدالت امر بسیار ساده ای نیست که بتواند این کارها را بگونهای سامان دهد که بتواند افراد را مجاب به اتخاذ چندهمسری کند.

حجت الاسلام یادگاری در همین خصوص گفت: «طبق مبانی اسلام عزیز در ابتدا همه دغدغه و راهنمایی اسلام مسئله اصلِ ازدواج است. که از این میان ،مخاطبان ازدواج اول نسبت به مخاطبان چندهمسری بسیار بیشتر هستند.»

وی با اشاره به اینکه باید دید اسلام تحت چه شرایطی افراد را به چند همسری دعوت کرده، و قبل از ترویج به ایجاد فرهنگ صحیح آن تلاش شود بیان کرد: «نگاه جامعه ما به مسئله چندهمسری نگاهی منفی است زیرا افراد تصور می کنند ازدواج‌های پنهان و خاکستری جزو چندهمسری قرار می‌گیرند در صورتیکه این تصور اشتباه و موجب ترویج نفاق در زوجین می‌شود.»

یادگاری با بیان این مطلب که اسلام شرایط چند همسری را برای همه مردم نگذاشته است، تصریح کرد:«دین اسلام نسبت به تعدد زوجات شرایط سختی برای مرد گذاشته است.»

وی در ادامه افزود: «اگر شخص بتواند عدالت فکری و قلبی،مالی،عاطفی و عدالت در رفتار را رعایت کند آن‌زمان می تواند چند همسر اتخاذ کند. اسلام مانع چندهمسری نشده اما شرایط سختگیرانه‌ای ایجاد کرده است.»

حجت الاسلام یادگاری با تأکید بر اینکه اگر ترویج چندهمسری در صداوسیما اصل باشد، نادرست و اشتباه است، بیان کرد: «نگاه نخست اسلام به اصل مقوله ازدواج و در اولویت برتر ازدواج اول است اما شخصی که از این مرحله عبور کرده و توان ایجاد عدالت عاطفی و مالی در برخورد با همسران خود را در خویش میبیند می‌تواند این کار را انجام دهد.ترویج تعدد زوجات در صدا و سیما نادرست ترین روش دعوت جوانان به ازدواج است.»

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید