تسویه با سپرده گذاران موسسات غيرمجاز تا پايان بهمن

معاون نظارتی بانک مرکزی: تا پایان این هفته اطلاعیه بانک مرکزی در خصوص موسسات مالی غیر مجاز صادر می‌شود.

به گزارش بازخوان به نقل از  خبرگزاري صداوسيما ، فرشاد حيدري در نشست مشترک مسئولان اقتصادي دولت با اعضاي کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي گفت: تا پايان اين هفته اطلاعيه بانک مرکزي در خصوص موسسات مالي غير مجاز صادر و تا پايان بهمن کار تسويه حساب با همه سپرده گذاران تعاوني هاي مالي غير مجاز خاتمه يافته تلقي مي شود.

وی افزود: در موسسه ثامن الحجج تسويه حساب با سپرده گذاران تا سيصد ميليون تومان عملياتي شده و بقيه هم تا دهه فجر پرداخت خواهد شد ضمن آنکه به سپرده گذاران بالاي سيص ميليون تومان، هم اکنون سيصد ميليون تومان هم پرداخت شده است.

حیدری ادامه داد: در موسسه اعتباري فرشتگان هم ، به سپرده گذاران تا ۲۰۰ ميليون تومان ، تا ۲۰۰ ميليون تومان پرداخت شده است چراکه دارايي هاي اين موسسه کفاف طلب سپرده گذاران را مي دهد اما آنها از تير ۹۴ به بعد سودي نمي گيرند.

معاون بانک مرکزي افزود: در موسسات افضل، وحدت و البرز هم با سپرده گذاران تا صد ميليون تومان تسويه شده و به سپرده گذاران بالاي صد ميليون تومان، صد ميليون تومان پرداخت شده و باقي سپرده گذاران هم که کمتر از دو درصد سپرده گذاران هستند صد ميليون تومان دريافت کرده اند و در حال تسويه نهايي با آنها هستيم.

حيدري در خصوص موسسه بدر توس نيز گفت: اين موسسه هزار ميليارد تومان به مردم بدهکار است درحاليکه تنها ۱۷ ميليارد تومان دارايي مکشوف دارد و ما براي تسويه با سپرده گذران آن، ۵۶ ميليارد تومان اختصاص داديم و ۶۱ فقره سند در استان خراسان توسط قوه قضاييه شناسايي شده که در صورتيکه معاون اول قوه قضاييه آن را قطعي اعلام کند، عمليات پرداخت به سپرده گذاران اين موسسه هم آغاز مي شود اما دامنه تخلفات در اين موسسه بسيار گسترده بوده و ۷۰۰ ميليارد تومان سپرده جعلي و موهوم در اين موسسه شناسايي شده يا بخشي از آن در بيرون فروخته شده اما در موسسه ثبت نشده است.

معاون نظارتي بانک مرکزي در خصوص نوسانات نرخ ارز در هفته هاي اخير نيز گفت: برخي اظهارات غير کارشناسي از جمله اينکه قرار هست از سپرده هاي بانکي مردم ماليات گرفته شود ، موجب ترس مردم مي شود و عده اي، نگران شده و پول خود را از بانک خارج کرده و به دنبال خريد دلار مي روند.

وي افزود: در همين موضوع موسسات مالي و اعتباري، ۲۱ هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان پول تازه به اقتصاد تزريق شد که بخشي از آن به سمت بازار ارز و دلار رفت و موجب افزايش تقاضا شد درحاليکه عرضه محدود بود.

حيدري درخصوص واگذاري دارايي هاي منجمد شده بانکها هم گفت: در سه سال گذشته ۳۵ هزار ميليارد تومان سهام و املاک بانکها آزاد شده و اميدواريم تا پايان تير سال آينده يعني در شش ماه آينده همين ميزان واگذاري و فروش با سرعت بالا انجام شود و اهداف قانونگذار تامين شود تا اين مبالغ صرف افزايش سرمايه بانکها شود اما از سويي بايد دقت کرد که اگر سرمايه اضافه شود و از سوي ديگر زيان بانکها افزايش يابد اين اقدام هيچ تاثيري ندارد.

وي افزود: بايد مشکلات بانکها از درون حل شود و بانک مرکزي در تلاش است در يک بازه ده سالهاز درون و با اصلاح مکانيزمها مسايلي چون سود دهي، ترازنامه و نقدينگي را حل کند.

حیدری تصريح کرد: يکي ديگر از موانع موجود در سر واگذاري ها ، دخالتهاي ساير دستگاههاي نظارتي است که مانع از فروش و تاخير در واگذاري ها مي شود.

وي اصلاح کارمزدها را يکي ديگر از برنامه هاي بانک مرکزي براي اصلاح نظام بانکي دانست و افزود: در اين راه بيش از هزار مورد اصلاح انجام شد اما سازمان حمايت از مصرف کنندگان موضوع را به سازمان تعزيرات ارجاع داد که منتظر اعلام نظر اين سازمان هستيم.

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید