تصمیم آمریکا برای انتقال کتبه های ایرانی دوران هخامنشیان به اسرائیل

تصمیم-آمریکا-برای-انتقال-کتبه-های-ایرانی-دوران-هخامنشیان-به-اسرائیل

برنامه‌ریزی کرده‌اند ۸۱ کتیبه دوران هخامنشیان را به فروش رسانده و در اختیار اسرائیل بگذارندکمال دهقانی‌فیروزآبادی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان درباره پول‌های بلوکه‌شده ایران در آمریکا بیان‌کرد: آمریکا دو میلیارد دلار از اموال ایران را برداشت کرده‌ است.

وی ادامه داد: هم اکنون شاهد مصادره بنیاد علوی از سوی آمریکا هستیم و همچنین برنامه‌ریزی کرده‌اند در آینده تعداد زیادی از کتیبه‌های ایرانی مربوط به دوران هخامنشیان را که در دانشگاه شیکاگو به امانت گذاشته‌شده است، به فروش رسانده و در اختیار دولت اسرائیل بگذارند.

نماینده تفت و میبد اضافه کرد: این مصادره اموال بخاطر یک ادعای واهی است که آمریکا مطرح می‌کند مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی ایران در پشتیبانی حرکت‌های تروریستی نقش دارد و اگر شهروندان آمریکایی یا اسرائیلی در هر حادثه تروریستی کشته شوند ایران را مسئول می‌دانند.

وی در ادامه یادآور شد: در حالیکه آن‌ها بیشترین لطمه را از حادثه ۱۱ سپتامبر دیده اند و خودشان هم می‌دانند کسانیکه هواپیماربایی کردند و رهبری آن حملات تروریستی را داشتند همان القاعده و سعودی‌ها بودند و ایران در این حادثه نقشی نداشته است.

دهقانی‌فیروزآبادی افزود: متاسفانه آمریکایی‌ها برعلیه ایران درگیر تبلیغات شده‌اند و به جای روی آوردن به مسائل حقوقی به حاشیه‌های سیاسی روزنامه‌ای گرایش پیدا کرده‌اند و احکامی به ناحق صادر می‌کنند.

نائب رئیس کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی گفت: نمایندگان مجلس سال گذشته خواستار پاسخگویی معاونت حقوقی ریاست جمهوری شدند که برای دعاوی متقابل در برابر این زیاده خواهی‌ها، دروغگویی‌ها و جعل اسنادی که آمریکایی‌ها می‌کنند، چه اقداماتی انجام داده است؟

نماینده تفت ومیبد تاکیدکرد: نهایتا در ۲۷ مهر ۹۵ طرح تحقیق و تفحص از دعاوی حقوقی میان دولت ایران و آمریکا مطرح و تصویب شد. در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نیز جلسه‌ای باحضور آقای انصاری، گذاشتیم که در این جلسه حضور یافت و نمایندگان هم سوالات‌شان را طرح کردند.

وی بیان کرد: نمایندگان می‌خواهند ایران نیز با تمام ظرفیت‌های حقوقی‌اش در اینگونه موارد بصورت فعال برخورد کند. وزارت امورخارجه، معاونت حقوقی ریاست جمهوری و همچنین دستگاه‌های ذیربط همه با هم همکاری کنند تا منافع ایران توسط زیاده خواهی‌ها و دست اندازی‌های دادگاه‌های آمریکا به یغما برده نشود.

دهقانی‌فیروزآبادی درباره مصادره اموال ایران از سوی کانادا نیز بیان‌ کرد: اینطور نیست که هر دادگاهی در هر کشوری بتواند بر علیه منابع مادی ایران دست اندازی کرده و آن‌ها را مصادره کند این‌ها خلاف قوانین بین المللی است و هیچ مبنایی درحقوق و عرف بین الملل ندارد و محکوم است.

نائب رئیس کمیسیون امنیت‌ ملی و سیاست‌خارجی افزود: دستگاه سیاست خارجی و دولت نباید انفعالی برخورد کنند بلکه به شکلی پیگیر موضوع باشند تا این کار خلاف قوانین و عرف بین الملل نتواند به هیچ عنوان آسیب مالی به کشور برساند.

وی تصریح کرد: بنظرم، چون این دعاوی خلاف قوانین بین الملل و خلاف توافق دوجانبه کشورهاست و بصورت خودسرانه و توسط یک دولت وضع شده، محکوم است.

دهقانی‌فیروزآبادی تاکید کرد: طرح تحقیق و تفحصی و سوالی که مجلس دنبال می کند برای این است که نمایندگان ببیند دستگاه‌های مربوطه دراین باره چه کردند و ما در مقابل این دست اندازی ها چه اقداماتی کرده‌ایم.

نائب رئیس کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس خاطرنشان کرد: بسیاری از اتباع ما توسط حرکات تروریستی رژیم صهونیستی اسرائیل و آمریکا قبل از جنگ و همزمان با آن و بعدش و نیز درحملات شیمیایی آسیب دیده اند و بعضا طرح دعواهایی شده و باید تشکر کرد، ولی آن چیزی که هم اکنون نمایندگان مدنظرشان است اینکه ببینیم چه کارهایی بعد از این و در مقابله و مواجهه با چنین اقداماتی باید انجام دهیم.

وی در پایان عنوان کرد: اگر نتیجه تحقیق و تفحص‌ها مشخص شود فرصتی پیش می‌آید تا فعال‌تر در این زمینه‌ها برخورد کرده و از حق و حقوق خودمان در حوزه دیپلماسی، دیپلماسی عمومی و حقوقی بیشتر دفاع کنیم.

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید