تلگرام‌ایکس چیست؟

تلگرام یک نسخه دیگر از برنامه پیام‌رسانی را با نام “تلگرام ایکس” عرضه کرد. اما این نسخه چه ویژگی هایی دارد؟

به گزارش بازخوان به نقل از بی بی سی، تلگرام گفته است تلگرام‌ ایکس، قرار است نسخه کنونی و رایج این برنامه پیام‌رسانی و هم‌رسانی محتوا را “بازآفرینی” کند به نحوی که “سریع‌تر و راحت‌تر باشد و تصاویر در آن کیفیت بهتری داشته باشند.”

با این حال تلگرام تاکید کرده که این تلگرام ایکس، فعلا نسخه “آزمایشی” است و شاید در آینده جای برنامه رسمی تلگرام، یعنی همین اپ که کاربران تلگرام در حال حاضر دارند، را بگیرد و شاید هم چنین نشود.

تلگرام می‌گوید این برنامه جدید در جریان رقابتی که خود این شرکت ایجاد کرده بود، ساخته شده و هم‌چنان در حال تکمیل است. به گفته مدیران تلگرام، برنامه‌نویسی تلگرام ایکس از صفر شروع شده و کدهای این برنامه جدید، از نسخه رسمی تلگرام الگو نگرفته است.

به این ترتیب در حال حاضر هر دو این اپ‌ها مورد تایید تلگرام اند.

هشدارهای امنیتی مهم

کارشناسان به کاربران توصیه می‌کنند این نرم‌افزارها را فقط از منابع تاییدشده بگیرند؛ یعنی یا از اپ‌استور برای دستگاه‌های اپل مثل آیفون یا از پلی‌استور گوگل برای دستگاه‌های اندروییدی.

اما کاربرانی که با توجه به فیلترینگ و محدودیت‌های دیگر نمی‌توانند مستقیم از خود این منابع استفاده کنند، اگر به منابع دیگری مراجعه می‌کنند، حتما با مشورت افراد مطلع و قابل‌اعتمادشان این برنامه‌ها را نصب کنند.

مثلا درباره اپ‌های اندرویید به کاربران توصیه می‌شود هیچ فایلی با پس‌وند “apk” که منبع آن را نمی‌توان مشخص کرد، نصب نکنند.

بسیاری کارشناسان امنیتی توصیه می‌کنند کاربران از نصب نسخه‌های غیررسمی تلگرام که تحت عنوان تلگرام‌های فارسی‌شده در مارکت‌های ایرانی موجود اند، خودداری کنند.

به‌خصوص در ماه‌های اخیر برنامه‌هایی به عنوان “جایگزین” تلگرام برای کاربران در ایران تبلیغ شده است که تلگرام بارها گفته است هیچ‌کدام آنها را از نظر امنیتی تایید نمی‌کند و می‌تواند حریم خصوصی کاربران را نقض کند و حتی آنها را به خطر بیندازد.

در روزهای گذشته بعضی کاربران گفته‌اند که برخی بدافزارها که به عنوان جایگزین تلگرام به آنها معرفی شده، حتی خودبه‌خود بعضی کانال‌ها را از فهرست تلگرام کاربران حذف کرده است.

حذف موقتی از اپل‌استور

روز پنج‌شنبه کاربرانی در آمریکا گزارش دادند که هم تلگرام و هم تلگرام ایکس از روی بازار برنامه‌های اپل حذف شده‌اند.

پاول دورف، بنیان‌گذار و مدیرعامل تلگرام، این موضوع را در توییترش تایید کرد و نوشت که شرکت اپل به تلگرام اخطار داده است که این اپ‌ها بابت عرضه “محتوای نامناسب” روی آنها، از بازار اپل کنار گذاشته شده‌اند.

آقای دورف در عین حال نوشت که انتظار می‌رود به محض “اجرای محافظت‌ها”ی لازم، این اپ‌ها به اپل استور برگردند.

ساعاتی بعد همین‌طور شد و هر دو نسخه تلگرام، یعنی هم برنامه رایج و رسمی آن و هم برنامه جدید آزمایشی‌اش به نام تلگرام ایکس، به اپل استور برگشتند.

شرکت اپل در دستورالعمل‌هایش همه برنامه‌های مشابه تلگرام که می‌خواهند در بازار برنامه‌های اپل باشند را ملزم کرده است که این موارد را در برنامه‌شان داشته باشند:

-روشی برای جلوگیری از امکان انتشار محتوای نامناسب،

-سازوکاری برای گزارش‌دادن محتوای توهین‌آمیز و پاسخ به‌موقع به چنین نگرانی‌هایی،

-امکان مسدودکردن خدمات اپ برای کاربران آزاردهنده،

-اطلاعات تماس مدیران اپ منتشر شده باشد تا کاربران بتوانند به‌راحتی با آنها تماس بگیرند.

در تماسی که با مدیران تلگرام گرفتم آنها حاضر نشدند مشخص کنند آیا مشکل اپل، نقض این بخش از دستورالعمل‌هایش بوده است یا نه. ولی گفتند که در تماس‌های تلگرام و اپل، در کمتر از چند ساعت مشکل رفع شده است.

نگرانی‌های امنیتی ایران

در سال‌های اخیر برخی دولت‌ها از تلگرام بابت ارائه امکان “رمزنگاری سر به سر” انتقاد کرده‌اند. سازمان‌های انتظامی در این کشورها از جمله بریتانیا گفته‌اند این رمزنگاری می‌تواند تحقیق درباره برخی پرونده‌ها را از جمله در حوزه مبارزه با تروریسم دشوار کند.

در هفته‌های گذشته هم با درگرفتن اعتراض‌ها در ایران، که تلگرام اصلی‌ترین سکوی اطلاع‌رسانی درباره آن بود، مقام‌های ایران بارها علیه این برنامه پیام‌رسانی و هم‌رسانی محتوا موضع گرفتند و حتی آن را بابت این اعتراض‌ها مقصر شمرده‌اند.

شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک و توییتر در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ در ایران فیلتر شدند و حدود ۹ سال اخیر دست‌رسی به آنها برای کاربران داخل ایران فقط با استفاده از ابزارهای فیلترشکن ممکن بوده است.

در چنین فضایی ابتدا اینستاگرام و بعد تلگرام خیلی در بین کاربران ایرانی محبوب شدند.

مدیران تلگرام می‌گویند ۴۰ میلیون کاربر در ایران دارند. برآوردهای مختلف می‌گویند در ایران بین ۴۵ تا ۵۷ میلیون نفر به اینترنت دست‌رسی دارند.

چند روز بعد از درگرفتن اعتراض‌ها در شهرهای مختلف ایران، جمهوری اسلامی دست‌رسی به تلگرام را هم مسدود کرد.

پاول دوروف، مدیر تلگرام، آن‌زمان گفت مقامات ایران از تلگرام خواسته بودند کانال‌های مربوط به تظاهرات مسالمت‌آمیز را مسدود کند، اما وقتی تلگرام با این درخواست مخالفت کرد، مقامات ایران دست‌رسی به کل تلگرام را برای کاربران ایرانی مسدود کردند.

این بعد از آن بود که تلگرام کانال آمدنیوز را به دلیل آن‌چه “نقض سیاست عدم تشویق به خشونت و تشویق معترضان ایرانی به استفاده از کوکتل مولوتف علیه مأموران امنیتی” خواند، مسدود کرد.

کمتر از دو هفته بعد این محدودیت‌ها برداشته شد و کاربران در ایران دوباره به تلگرام دست‌رسی پیدا کردند.

تلگرام ایکس چه جنبه‌های تازه‌ای دارد؟

تلگرام می‌گوید اپ جدید تلگرام ایکس در مقایسه با نسخه رایج کنونی، “سبک‌تر و سریع‌تر است و کمتر باتری مصرف می‌کند”.

این اپ تلگرام ایکس در نسخه آندروییدی‌اش امکانات بیشتر دیگری هم دارد؛ مثلا نمایش عکس‌ها به پهنای عرض صفحه دستگاه، امکان هم‌رسانی محتوا با حرکت انگشت.

در روزهای گذشته منابعی نوشته‌اند که تلگرام در پی راه‌انداختن رمزپول یا پول مجازی است؛ شبیه بیت‌کوین. برخی ناظران بازار این ارزهای مجازی گفته‌اند چنین ارزی که تلگرام راه بیندازد، می‌تواند بعد از بیت‌کوین و اتیریوم، نسل سوم این واحدهای پولی باشد.

 
بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید