جدیدترین آمار از سپرده‌های فرشتگان/پرداخت ۱۲۱ میلیاردی با خط اعتباری

جدیدترین-آمار-از-سپرده‌های-فرشتگان/پرداخت-۱۲۱-میلیاردی-با-خط-اعتباری

به گزارش بازخوان به نقل از ایسنا، فرشتگان، بزرگ‌ترین تعاونی زیرمجموعه موسسه اعتباری کاسپین است که در پایان سال ۱۳۹۴ به همراه هفت تعاونی دیگر در این مجموعه گردهم آمده و مجوز رسمی بانک مرکزی برای فعالیت کاسپین صادر شد تا مسئول رسیدگی به امور هشت تعاونی که به آن واگذار شده بود باشد.

اما چندی نکشید که کاسپین به دلیل مسائل و مشکلات موجود در تعاونی‌های زیرمجموعه خود به ویژه فرشتگان دچار حواشی شده و تجمعات پی در پی سپرده‌ گذاران و ماجراهای خاص خود را به همراه داشت. اما درنهایت با ورود بانک مرکزی و مراجع قضایی شرایطی مهیا شد تا رسیدگی به امور سپرده‌گذاران فرشتگان در دستور کار قرار گیرد، از این رو  مرحله‌ تعیین و تکلیف سپرده گذاران آغاز شد.

تازه‌ترین گزارش دریافتی ایسنا، از جزئیات حساب‌های فرشتگان حاکی از آن است که از حدود ۵۰۰ هزار سپرده‌گذاری که به این تعاونی تعلق دارند، نزدیک به ۵۰ هزار مورد دارای حساب‌های بسته و یا با موجودی صفر هستند. از حدود ۴۵۸ هزار سپرده گذار باقی مانده تا ۱۰ هزار مورد دارای موجودی ناچیز بوده و ۴۴۸ هزار سپرده‌گذار دیگر دارای حساب‌هایی با ارقام مورد محاسبه هستند، این در حالی است که تا حدود ۴۰۰ هزار سپرده گذار ارقامی کمتر از ۲۰ میلیون تومان و مابقی دارای ارقام بالاتری هستند.

براین اساس از ۲۸ اردیبهشت‌ ماه امسال تا هشتم خرداد ماه و در مرحله اول حساب‌هایی تا سقف ۱۰ میلیون تومان مورد بررسی قرار گرفت و سپرده گذاران با این ارقام فرصت مراجعه به ۲۰ شعبه مجوزدار کاسپین را برای تعیین تکلیف حساب‌های خود دارا بودند. در مرحله دوم نیز رسیدگی به حساب‌های تا سقف ۲۰ میلیون تومان در دستور کار قرار گرفت و صاحبان حساب‌های تا این حد فرصت داشتند، از نهم خردادماه تا اوایل تیر ماه مراجعه کنند و البته در این زمان سپرده گذاران قبل از کمتر از ۱۰ میلیون نیز فرصت مراجعه داشتند. همچنین از چهارم تا هفدهم تیرماه مرحله سوم و پرداخت حساب‌هایی تا سقف ۵۰ میلیون تومان آغاز  و ادامه داشت.

تعیین تکلیف ۱۴ هزار و ۸۲۰ نفر در سه مرحله

این در شرایطی است که آخرین آمار و ارقام دریافتی از این حکایت دارد که تاکنون حدود ۱۴ هزار و ۸۲۰ نفر از سپرده گذاران تا سقف ۵۰ میلیون تومان در سه مرحله تعیین تکلیف شده‌اند. برای این تعداد حدود ۱۲۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان پرداختی وجود داشته که این رقم از خط اعتباری که بانک مرکزی طی سه مرحله برای فرشتگان اختصاص داده تامین شده است. قرار بر این بوده تا در ازای دارایی‌ها و اموالی که از تعاونی فرشتگان شناسایی می‌شود بانک مرکزی در صورت نیاز، خط اعتباری اختصاص داده و در مقابل املاک و دارایی فرشتگان در رهن این بانک قرار گیرد.

همچنین در پایان زمان تعیین تکلیف  سپرده‌های تا سقف ۱۰ میلیون تومان آمار پرداخت حدود ۱۳ میلیارد تومان و در پایان مرحله دوم و تا سقف ۲۰ میلیون تومان پرداختی‌ها به حدود ۲۶ میلیارد تومان رسیده بود.

با این که حدود ۴۵۰ هزار سپرده گذار در فرشتگان وجود داشته و تا ۴۰۰ هزار نفر دارای حساب‌های کمتر از ۲۰ میلیون تومان هستند، اما پرداختی‌ها چندان چشم‌گیر به نظر نمی‌رسد. این در حالی است که از دلایل این موضوع می‌توان به مشاهدات و گزارش‌های میدانی در مقابل شعب کاسپین اشاره کرد به طوری که ازدحام سپرده گذاران مقابل شعب و تحرکات برخی از آنها مانع از ورود سپرده گذاران خرد برای دریافت وجوه می‌شود، چرا که عمدتا وعده تغییر وضعیت، پرداخت سود و یا دریافت کامل وجوه به سپرده گذاران خرد داده شده و مانع از مراجعه آنها می‌شود. در حالی که ظاهرا قرار نیست تغییری در وضعیت پرداخت‌ها رخ داده و روال به صورت فعلی ادامه دارد و این شرایط تنها موجب می‌شود که سپرده‌ گذارانی که موقعیت تعیین تکلیف وضعیت خود را دارند از زمان موجود عقب بمانند.

اما با این که از روز گذشته (هفدهم تیرماه) مهلت مراجعه سپرده گذاران تا سقف ۵۰ میلیون تومان فرشتگان به پایان رسیده اما طبق اعلام عباس کمره ای مدیر کل نظارت بر بانک‌‌ها و موسسات اعتبارات بانک مرکزی با توجه به این که هنوز بخشی از سپرده گذاران برای تسویه وجوه خود مراجعه نکرده‌اند، این زمان فعلا تمدید خواهد شد. با این حال او تاکید کرده که برای تسریع در انجام مراحل مورد نظر سپرده‌گذاران زیر ۵۰ میلیون باید در اسرع وقت به شعب ۸۰ گانه موسسه اعتباری کاسپین مراجعه و نسبت به تعیین تکلیف سپرده‌های خود اقدام کنند.

به گفته کمره‌ای، سپرده گذاران فرشتگان مخیر خواهند بود مبلغی را که به صورت علی‌الحساب تعیین و به شعب اعلام شده است، نقدا دریافت و یا در موسسه کاسپین افتتاح حساب کنند. در عین حال که بعد از این مرحله و به زودی فرایند تعیین تکلیف سپره های تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان آغاز خواهد شد.

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید