جهانگیری: امضای قرارداد توتال شکست آمریکایی‌ها و تحریم‌هاست

جهانگیری:-امضای-قرارداد-توتال-شکست-آمریکایی‌ها-و-تحریم‌هاست

اسحاق جهانگیری عصر چهارشنبه در آئین افتتاح موزه بانک ملی ایران افزود: هر کس که به توسعه و پیشرفت ایران علاقه مند است باید از امضای قرارداد توتال خوشحال باشد.

معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه نمی دانم چرا بعضی ها از امضای این قرارداد به هم ریخته اند که چرا این قرارداد بسته شده است، خطاب به این افراد گفت: انسان متحیر می شود؛ شما با دولت و با یک شخص مخالفت دارید یا با ملت ایران؟ امضای این قراردادها و کارها در جهت حمایت از ملت ایران و زندگی آنها و در جهت توسعه ایران است.

جهانگیری افزود : رهبر انقلاب فرمودند ۲۰۰ میلیارد دلار در بخش نفت و گاز باید سرمایه گذاری شود، در حالی که کل این قرارداد ۵ میلیارد دلار است و هنوز ۱۹۵ میلیارد دلار دیگر باید سرمایه گذاری شود.

معاون اول رئیس جمهوری عنوان داشت: آمریکایی ها تحریم کرده اند و گفته اند کسی حق ندارد بیش از ۲۰ میلیون دلار در صنعت نفت ایران سرمایه گذاری کند، این قرارداد یعنی شکست آمریکایی ها و شکست تحریم هایی که گفته بود پول به سمت ایران نرود.

جهانگیری تصریح کرد: اولویت اول کشور ، امروز بدون تردید اقتصاد است که مکرر هم گفته شده و ما با چالش هایی اعم از بیکاری ، معیشت مردم و قدرت اقتصادی آنها روبه رو هستیم.

وی با بیان این که نباید با حرف هایی دل متدینین و دلسوزان کشور را بلرزانیم که ممکن است اتفاقی بیفتد گفت: قرار نیست اتفاقی بیفتد، سرمایه گذاری صورت گرفته تا یک فاز پارس جنوبی راه بیفتد و ده ها میلیارددلار پول گیر ملت ایران بیاید؛ کسی هم که ۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده است ظرف ۲۰ سال فرض کنید ده میلیارد دلار گیرش بیاید. نباید کارهای بزرگ کشور را لنگ بگذاریم.

جهانگیری در ادامه گفت: من در یک کتاب تاریخی خواندم که یک معاون نخست وزیر در آن کتاب گفته بود سازمان CIA ما را جذب کرده بود که هر مدیری که کار بزرگی در کشور انجام می دهد با نسبت دادن اتهامی و بدنام کردن آن نگذاریم کار کنند. نگذاریم مدیران بزرگ در کشور شکل بگیرند و راه بیفتند.

معاون اول رییس جمهوری با بیان این که باید از مدیران و سرمایه امان حفاظت کنیم گفت: ما راه بزرگی پیش روی مان است. من مطمئن هستم با سیاست های اقتصاد مقاومتی که رهبر انقلاب ابلاغ کردند، می توانیم با اجماع ، وحدت و صمیمیت مشکلات کشور را حل کنیم.

وی افزود: ایران کشور بزرگ و ثروتمندی و دارای نیروی انسانی دانشمند است و در نفت و گاز ذخایر اول دنیا را دارد. موقعیت استراتژیک و مهمی دارد. جمعیت بزرگی دارد و در صنعت سابقه طولانی دارد بنابراین می توانیم از مشکلات عبور کنیم به شرط آن که توسعه و پیشرفت ایران برای ما اصل باشد.
جهانگیری در ادامه یادآور شد: من مطالعه ای داشتم که چه شد کشورهای شرق آسیاو آمریکای لاتین که هم زمان با ما راه توسعه و پیشرفت را شروع کردند توسعه یافتند و ما نیافتیم مهمترین نکته اش این بود که آن‌ها سیاست هایی را که گذاشته بودند که باید کشورشان توسعه پیدا کند تغییر ندادند. یعنی دولت ها با کودتا تغییرکردند ولی سیاست های توسعه کشور تغییر نکرد.

وی گفت: اما در ایران تا ذره ای در دولت اختلاف نظر پیدا می‌کنیم فکر می‌کنیم وقت انتقام گرفتن از یکدیگر است و جاهایی انتقام می گیریم و مشکل ایجاد می کنیم که مشکل مردم زیاد می‌شود.

جهانگیری گفت: ایران باید توسعه پیدا کند و اقتصاد آن باید بزرگ شود و قادر شود سالی یک میلیون شغل برای جوانانش ایجاد کند. اقتصاد ایران نیاز دارد به صورت قطعی یک رشد بالای حتی امکان داشته باشد دورقمی مستمر داشته باشد.

معاون اول رییس جمهوری افزود: امروز صبح در جلسه هیات دولت یکی از دوستان خبری را درباره صادرات ویتنام داد و گفت میزان صادراتش صد و خرده ای میلیارد دلار شده است. چیزی در دولت نگفتم ولی لحظه ای در خود فرو رفتم و گفتم بالاخره این کشور زمانی چه داستانهایی که برایش نمی گفتند و چگونه زندگی اشان اداره می شد.

وی یادآور شد: آنها در همین دوره معاصر و در همین ۳۰ سال اخیر حرکت اقتصادیشان را شروع کردند. بعد از آن جنگ و ویرانی که پیش آمد و الان موفق شده است که بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار صادرات داشته باشد اما این در حالی است که ایران از دهه ۴۰ وارد حرکت صنعتی و توسعه شد و هنوز بخش عمده ای از صادراتش محصولات نفتی است.

معاون اول رییس جمهوری در ادامه گفت: در این مسیر توسعه فعلا در ایران با همه حرف هایی که زده می شود بانک ها نقش محوری و کلیدی دارند. بانک در توسعه ایران اولین نقش را بدون تردید دارند.

وی افزود: اینکه من گاهی اوقات از بانک ها دفاع می کنم نه اینکه من در جریان مشکلات بانک ها نیستم، از همه کسانی که اشکال می کنند اگر بیشتر در جریان نباشم کمتر در جریان نیستم و می دانم که مشکلات بانکها کجا است.

جهانگیری ادامه داد: ولی گاهی اوقات جفا است که قدر زحمات و خدمات این مجموعه به این بزرگی را که در سراسر کشور سرویس می دهد ندانیم و تنها ده اشکال و نقطه ضعفش را آنقدر بزرگ کنیم که مدیران و کارکنانی که در این مجموعه کار می کنند دلشان بلرزد که آیا این کار را انجام دهیم یا ندهیم.
معاون اول رییس جمهوری گفت: البته من همیشه به دوستان بانکی توصیه کردم کسانی که مسوولیت قبول کردند یعنی اینکه تصمیم بگیرند. مسولیت قبول کرده است که کار این کشور را پیش ببرد. کسی که نمی تواند کار کند نباید واقعا مسوولیت قبول کند. این که مانع درست کنیم برای تصمیم گیری کار درستی نیست.

وی تاکید کرد: نظام بانکی باید مدیران و کارکنانش برای حل مشکلات کشور تصمیم گیری و تلاش کنند. ما نیاز داریم تامین مالی شویم. ما نیاز داریم نظام بانکی با بانک های بین المللی وصل شود. ما نیاز به جذب ده ها میلیارد دلار سرمایه از منابع خارجی داریم که این از طریق بانک ها و از هیچ طریق دیگر امکان پذیر نیست. ما نیاز داریم که بانک ها بخش خصوصی را حمایت و تامین مالی کنند. نیاز داریم که برای حمایت از تولید و سرمایه گذاری و دهها موارد دیگر کمک کنند. ما نیاز داریم که نرخ سود بانکی حتما کاهش پیدا کند که انگیزه سرمایه گذاری افزایش پیدا کند.

جهانگیری در ادامه به افتتاح موزه بانک ملی اشاره کرد و گفت: ما دارای کشور بزرگ، متمدن و صاحب تاریخ بزرگی هستیم که آثار زیادی در آن وجود دارد که هر کدام مایه افتخار هر ایرانی است. میلیون ها اثر هم وجود دارد که باید در جایی به نمایش گذاشته شود.

معاون اول رئیس‌جمهوری با بیان این که الان موزه ها دیگر برای دیدن نیستند و به مراکز علمی، ‌فرهنگی و تحقیقاتی تبدیل شده اند گفت: در شورای عالی میراث فرهنگی با تصمیمات گرفته شده بخش خصوصی و دولتی وارد کار موزه شده اند و ما هر چه بتوانیم در این زمینه حمایت می‌کنیم. باید فرصت ایجاد کنیم تا آثار موجود در کشور در معرض دید مردم قرار گیرد و این کارها برای روشن گری لازم است چراکه وقتی ملت نقش خود را در تمدن پیدا می‌کند به آن افتخار خواهد کرد.

وی با تاکید بر این که از سیاست های اصلی ما برای حل مساله اقتصاد، اشتغال و دهها مساله فرهنگی توسعه گردشگری است گفت: در روزهای اخیر در یونسکو، یزد به عنوان اثری جهانی به ثبت رسید که برای ایران این اولین بار بود که یک شهر زنده به عنوان اثر جهانی ثبت شد.

جهانگیری ادامه داد: از دلایل آن می‌توان به وجود بادگیرها، ‌ قنات‌ها و معماری خشتی و حضور همزمان سه دین اسلام، ‌ زرتشت و یهودیت در این شهر اشاره کرد. باید از سازمان میراث فرهنگی و وزارت امور خارجه به خاطر این کار تشکر کنیم و به مردم ایران و به خصوص یزد تبریک بگوییم. این شهر می‌تواند مرکز و مقصد میلیون‌ها گردشگر باشد که البته باید زیربناهای مختلف را برای آن ایجاد کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: ما باید خود را مورد سوال قرار دهیم که چرا نمی شود. همه ما باید از اینکه مردم در زندگی اقتصادی رنج می‌کشند رنج ببریم و از اینکه خانواده‌ای با مشکل بیکاری فرزندانش روبرو است رنج بکشیم. این افتخار نیست که با یک ماده قانونی برای کسی که می‌تواند شغلی ایجاد کند مشکل ایجاد کنیم، ایران می‌تواند کشور بزرگی باشد به شرط اینکه همه برای توسعه و پیشرفت آن با وحدت و همدلی تلاش کنیم.

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید