حراج فیلیپس لندن تنها یک نماینده از خاورمیانه دارد/ رقابت افشین پیر هاشمی با اندی وارهول

حراج-فیلیپس-لندن-تنها-یک-نماینده-از-خاورمیانه-دارد/-رقابت-افشین-پیر-هاشمی-با-اندی-وارهول

به گزارش بازخوان و به نقل از ایلنا این اثر متعلق به افشین پیرهاشمی است که با تکنیک رنگ روغن بر روی بوم و در ابعاد ۱۱۹ در ۸۹ سانتی‌متر در سال ۲۰۰۷ خلق شده است. این نقاشی پیرهاشمی ۱۵ تا ۲۰ هزار پوند برآورد قیمت شده است.

در میان نقاشان به نامی که آثاری از آن‌ها در این حراجی فیلیپس حضور دارد می‌توان به جوزف بویز، گرهارد ریش‌تر، اندی وارهول، دیمن هرست، ویکتور وازارلی، دیه گو جیاکومتی، آرمان، فرانتز کلاین، لوسی اسمیت، سیدنی شرمن، تریسی امین، سارا لوکاس، الکساندر کالدر و… اشاره کرد.

افشین پیرهاشمی متولد ۱۳۵۳با برنده شدن در پنجاه و ششمین بینال نقاشی تهران و سپس کسب جایزه بر‌تر در دومین بینال بین المللی پکن در سال ۲۰۰۴ نگاه‌ها را به خود جلب کرد، پس از آن موفقیت‌های بزرگی در حراج‌های بین المللی از جمله کریستیز خاورمیانه به دست آورد؛ از جمله خلق دو رکورد نیم میلیون دلاری در حالی که همچنان زیر ۴۰ سال داشت، افتخاراتی بزرگ برای نسل نوی هنر ایران در منطقه رقم زد، آن سان که اکتبر دو سال پیش نشریه هافینگتون‌پست آمریکا، افشین را در زمره شش هنرمندی انتخاب کرد که در منطقه خاورمیانه الهام بخش‌اند. این مجله به سبب سه‌بار حضور پیاپی پیرهاشمی در فهرست ۵۰۰ هنرمند بر‌تر جهان و نیز آمارهای فروش دو مؤسسه «آرت‌پرایس» و «فیاک» مستقر در پاریس چنین عنوانی به او داد.

در حراج فیلیپس پیش رو که آخرین روز ماه ژوئن برگزار می‌شود برخی برآورد قیمت‌های آثار هنری عبارتند از: اثر تونی کراگ با قیمت پایه ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار پوند، آثار ویکتور وازارلی و گرهارد ریش‌تر هر یک با قیمت پایه ۱۲۰ تا ۱۸۰، دو اثر از دیمن هرست ۱۵۰ تا ۲۰۰ و ۸۰ تا ۱۲۰ هزار پوند، اثر جف الرود با قیمت ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار پوند و در میان آثار ارزان‌تر و البته کوچک‌تر آثار الکساندر کالدر و آرمان هر یک ۲۵ تا ۳۵ هزار پوند روی میز حراجی می‌روند.

 شاید نزدیک به یک دهه است افشین پیرهاشمی نمایشی انفرادی در تهران نداشته است؛ و تنها گاهی تک آثاری از او مربوط به دهه ۷۰ خورشیدی توسط مجموعه داران در نمایشگاه گروهی به نمایش درآید. او چند سالی ست با گالری بین المللی «ایام» که در سال ۲۰۰۶ با هدف معرفی مفاخر هنری خاورمیانه تاسیس شد وارد قرارداد شده است، این گالری معتبر در سال ۲۰۱۴ در لندن و در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ در دوبی نمایش‌های انفرادی موفقی از پیرهاشمی ارائه کرد که بازتاب رسانه‌ای وسیعی در دنیای هنر داشت.

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید