دادگاهی در کانادا حکم به قابل مصادره بودن اموال ایران به نفع شهروندان آمریکایی داد

دادگاهی-در-کانادا-حکم-به-قابل-مصادره-بودن-اموال-ایران-به-نفع-شهروندان-آمریکایی-داد

به گزارش پایگاه «نشنال‌پست»، «ویلیام هوریگان»، قاضی دادگاه تجدید نظر در بیانیه‌ای به نیابت از یک هیئت قضایی که به بررسی پرونده ادعاهای شهروندان آمریکایی پرداخته، ایران را به حمایت از تروریسم متهم و از پرداخت غرامت به قربانیان ادعایی آن حمایت کرد. 

این پرونده مربوط به گروهی از شهروندان آمریکایی است که در اقدامی بی‌سابقه دولت ایران را به بهانه تسلیح، آموزش و حمایت از گروه‌های حماس و حزب‌الله لبنان در کانادا تحت پیگیرد قرار داده‌اند. برخی از این نفرات ادعا کرده‌اند که مستقیماً ربوده، زخمی یا شکنجه شده‌اند و عده‌ای دیگر خانواده‌های مربوط به کسانی هستند که در برخی حوادث ادعایی مرتبط با تروریسم کشته شده‌اند. 

دادگاه‌های آمریکا پیش از این در احکامی جداگانه حکم به پرداخت غرامت به ارزش حدود ۱٫۷ میلیارد دلار به این نفرات از محل دارایی‌های ایران داده بودند، اما آنها با توجه به باقی ماندن دارایی‌های اندکی از ایران در آمریکا، تهران را در کانادا تحت پیگرد قرار داده‌اند تا بتوانند غرامت‌های مورد ادعای خود را از طریق مصادره املاک و حساب‌های بانکی ایران در کانادا دریافت کنند. 

پارلمان کانادا سال ۲۰۱۲ قانونی را به تصویب رساند که به قربانیان تروریسم اجازه می‌دهد دولت‌های خارجی متهم به اقدامات تروریستی را تحت پیگرد قرار داده و از آنها غرامت دریافت کنند. این قانون به شهروندان آمریکایی اجازه می‌دهد بتوانند پولهای ایران را در کانادا مصادره کنند. 

جمهوری اسلامی ایران، همواره ادعاهای دولت‌های غربی درباره حمایت از تروریسم را رد کرده است. این ادعاها در حالی مطرح می‌شوند که دولت‌های عراق و سوریه بارها از تهران به دلیل کمک‌های فعال در مبارزه با گروه‌های تروریستی در منطقه تقدیر کرده‌اند. 

دادگاه استیناف انتاریو، اما حکم داد که طبق مفاد قانون سال ۲۰۱۲ کانادا، ایران به عنوان یک کشور از مصونیت قضایی برخوردار نیست و املاک این کشور نیز از مصونیت دیپلماتیک برخوردار نیستند. املاک قابل مصادره، سفارت ایران یا محل سکونت سفیر را شامل نمی‌شوند. 

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید