درخواست تبدیل زندگینامه مریم میرزاخانی به واحد درسی/ به دختر او تابعیت ایرانی داده می‌شود؟

درخواست-تبدیل-زندگینامه-مریم-میرزاخانی-به-واحد-درسی/-به-دختر-او-تابعیت-ایرانی-داده-می‌شود؟

شهیندخت مولاوردی در مراسم «خاموشی یک ذهن زیبا» که به مناسبت بزرگداشت پروفسور مریم میرزاخانی در پژوهشکده علوم انسانی برگزار شد، افزود: بدون شک آثار و خدمات مریم میرزاخانی، نام او را در تاریخ علم ایران و جهان پرآوازه خواهد کرد، اما در کمال ناباوری وی را از دست دادیم.

وی گفت: این شاگرد صبور ریاضی به عنوان نخستین ایرانی و اولین زن توانست مدال فیلدز را کسب کند و برای همه ایرانی ها افتخار بیافریند؛ درس بزرگی به جوانان ما داد که برای مسیر طولانی علم حد و پایانی قائل نباشند.

مولاوردی با بیان اینکه میرزاخانی باور حضور زنان در ریاضیات را تغییر داد، ادامه داد: مرگ وی تلنگری برای همه ماست که قدر سرمایه‌ های انسانی خودمان را بدانیم.

چگونگی ثبت تابعیت ایرانی دختر میرزاخانی

مولاوردی با بیان اینکه درخواست شده زندگینامه مریم به واحد درسی تبدیل شود، گفت: اگر مریم در وصیت‌ نامه کتبی‌اش درخواست تابعیت ایرانی برای دخترش آناهیتا کرده باشد ما همه سعی‌‌مان را خواهیم کرد تا این کار صورت گیرد، البته مقدمات تصحیح این قانون مدنی در مجلس فراهم شده و نمایندگان مجلس شورای اسلامی روی آن در حال بررسی هستند.

مولاوردی اضافه کرد: مریم در سانحه ۷۶ جان سالم به در برد تا ذهن زیبای نسل ما باشد، او ماند تا بر قله‌‌های ریاضیات جهان بنشیند و قهرمان این نسل باشد آن هم روزگاری که ما در بی قهرمانی سپری می‌کنیم یا دنبال قهرمان هستیم.

مهمترین رویکرد ما عدالت جنسیتی است

مولاوردی همچنین به نگاه ویژه دولت به حوزه زنان اشاره کرد و اظهار داشت: من اگر باشم یا نباشم برنامه‌ های امور زنان مبتنی بر برنامه ششم توسعه آماده شده است.

وی گفت: براساس ماده ۱۰۱ قانون برنامه ششم توسعه برنامه‌ریزی ما در حوزه زنان در چارچوب مشخصی صورت گرفته و مهمترین رویکرد ما عدالت‌ جنسیتی است. در ماده ۸۰ برنامه ششم توسعه دولت خود را موظف به توانمندسازی زنان سرپرست خانوار کرده و برنامه‌‌های مربوط به آن در حال تدوین است.

مولاوردی با اشاره به برنامه رییس‌ جمهوری برای حوزه زنان در دولت‌ دوازدهم اضافه کرد: برنامه رییس‌ جمهوری در این حوزه به عنوان توانمندافزایی زنان و دختران در جامعه دوستدار خانواده ارایه شده است.

چهارسال سخت در دولت یازدهم

معاون رییس‌ جمهوری در امور زنان و خانواده همچنین به پشت سر گذاشتن چهار سال سخت در دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: چهار سال سخت را نیز پیش رو داریم.

به گزارش ایرنا، وی ادامه داد: خوشبختانه در دولت‌ دوازدهم مجلس و شورای‌ اسلامی شهر با هم همراه هستند و این موضوع می تواند برای اجرای برنامه ها بسیار تاثیرگذار باشد.

مولاوردی همچنین با یادآوری مفاد قانون حقوق شهرمندی درباره خشونت و مشارکت بیشتر زنان در عرصه‌های عمومی و مدیریتی، گفت: این برنامه ها اکنون در حال تدوین است.

وی با انتقاد از برخی زنان در مجلس نهم در مخالفت با این موارد و ایجاد چالش هایی، ابراز امیدواری کرد طرح ها و برنامه ها به سرانجام برسد.

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید