دریافت یارانه برخی مدیران با ۱۸ میلیون حقوق

رئیس دیوان محاسبات گفت: یک سوم مدیرانی که بیش از ۴ میلیون تومان حقوق می‌گیرند یارانه دریافت می‌کنند.

به گزارش بازخوان به نقل از میزان، عادل آذر در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما اضهار کرد: نظام بودجه ریزی کشور ۲۰ سال است که از ریل خارج شده است و نابسامانی دارد.

وی گفت: در این نابسامانی دولت، مجلس، کارشناسان و ناظران سهم دارند.

رئیس دیوان محاسبات کشور افزود: گزارش تفریغ بودجه سال ۹۵ باید حداکثر تا نیمه بهمن در صحن علنی مجلس قرائت شود و تهیه این گزارش در مراحل پایانی است.

آذر گفت: زمانی که هیئت عمومی دیوان محاسبات به گزارش تفریغ بودجه رای دهد خلاصه این گزارش در صحن علنی مجلس شورای اسلامی قرائت و گزارش تفصیلی آن برای عموم اعلام می‌شود.

وی افزود: روند انحراف از بودجه در دولت یازدهم و دوازدهم ثابت بوده است و در مقایسه با دولت نهم و دهم در بخشی از بند‌ها کاهش و در بخشی بند‌ها افزایش یافته است.

رئیس دیوان محاسبات کشور گفت: دلیل ارائه گزارش تفریغ بودجه اطلاع رسانی به مردم و آسیب شناسی در نظام بودجه ریزی است و اگر مدیری تخلف کرده باشد به دادسرا احضار و درباره انحرافات بودجه پاسخگو می‌شود.

عادل آذر افزود: افزون بر اینکه ارائه گزارش تفریغ بودجه زمانبندی سالانه دارد، اما گزارش‌های فصلی نیز درباره تفریغ بودجه تهیه می‌شود که اگر تخلفات جدی باشد به پرونده تبدیل و به دادسرا ارسال می‌شود.

وی گفت: اکنون اگر تخلفی مشخص شود و مسئولان دولت تغییر کرده باشند نیز برای آن‌ها پرونده تشکیل می‌شود و رئیس جمهور، وزرا و بقیه مسئولان باید پاسخ دهند.

رئیس دیوان محاسبات کشور افزود: نوع نظام بودجه ریزی کشور مشخص نیست و این یکی از گرفتاری‌های ما در حوزه ساختاری بودجه ریزی است.

آذر گفت: حدود عمر طرح‌های عمرانی کشور دو نیم برابر آن چیزی است که در بودجه پیش بینی می‌شود و اکنون طرح‌هایی داریم که ۴۱ سال عمر ساخت آنهاست.

وی افزود: حدود ۳۵۰ هزار میلیارد تومان برای تکمیل و به سرانجام رسیدن طرح‌های عمرانی کشور پول نیاز است.

رئیس دیوان محاسبات کشور گفت: ۸۷ درصد بودجه سال ۹۵ هزینه‌ای بوده و ۱۳ درصد آن به طرح‌های عمرانی اختصاص یافته است.

آذر افزود: دو سوم بودجه سالانه کشور مربوط به شرکت هاست و این رقم در سال ۹۶ به ۷۰۰ هزار میلیارد تومان رسید.

وی گفت: بودجه شرکت‌ها به طور میانگین در سال‌های گذشته ۱۶۰ درصد افزایش هزینه داشته که این بی انضباطی مالی است.

رئیس دیوان محاسبات کشور افزود: بودجه ریزی بر اساس عملکرد یعنی به جای اینکه به وظایف دولت پول اختصاص یابد باید به عملکرد دولت پول بدهیم.

آذر گفت: برای بودجه سال ۹۷ از نظر ساختاری تلاش زیادی شده، اما در محتوای این بودجه به ویژه در محاسبه قیمت‌های تمام شده محاسبات دقیقی انجام نشده و نقد جدی بر آن وارد است.

وی افزود: حسابرسی عملکرد بر اساس اقتصاد مقاومتی در دیوان محاسبات در حال انجام است، اما اگر بخواهیم به جای حسابرسی رعایت قانون حسابرسی عملکرد را در همه حوزه‌های دولت انجام دهیم باید بودجه ریزی نیز بر اساس عملکرد انجام شود.

آنطور که خبرگزاری صداوسیما گزارش داده است، رئیس دیوان محاسبات کشور گفت: زمانی که بودجه ریزی بر اساس عملکرد نیست چطور می‌توان حسابرسی عملکردی انجام داد.

عادل آذر افزود: اگر شاخص‌های عملکرد مشخص شود هر کسی جرات نمی‌کند مدیر شود زیرا باید پاسخ دهد.

وی گفت: یک سوم مدیرانی که بیش از ۴ میلیون تومان حقوق می‌گیرند یارانه دریافت می‌کنند و مدیرانی داریم که ۱۸ میلیون تومان حقوق می‌گیرند و یارانه نیز دریافت می‌کنند.

رئیس دیوان محاسبات کشور افزود: در لایحه بودجه سال ۹۷، سی میلیون نفر از یارانه بگیران که در دهک‌های بالای جامعه قرار دارند حذف می‌شوند و درآمد حاصل از این موضوع صرف تکمیل طرح‌های نیمه تمام عمرانی خواهد شد.

عادل آذر گفت: وابستگی بودجه به نفت در سال‌های اخیر از نظر درصد کم شده، اما از نظر رقم افزایش یافته است.

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید