در زمینه نظارت بر عملکرد شهرداران خلأقانونی وجود دارد

در-زمینه-نظارت-بر-عملکرد-شهرداران-خلأقانونی-وجود-دارد

بازخوان /روزنامه آرمان نوشت: «در سال ۸۹ بنزینی که در جایگاه‌های سراسر کشور عرضه شد بنزین نبود، نوعی ترکیب شیمیایی خطرناک بود. سال ۹۲، میزان بنزن موجود در هوا به بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ برابر حد مجاز در کلانشهرها به‌ویژه تهران رسیده بود. این موضوع قطعی بود و وزارت بهداشت و وزارت نفت، این اطلاعات را تهیه کردند. اتهام‌زنی‌ها شروع شد. این چیزی که در جایگاه‌ها عرضه کردند، «بنزین» نبود بلکه یک شانتاژ خبری بود! اراده‌ای نبود که مشکل را حل کند»؛ این جملات بخشی از اظهارات دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست است. ابتکار با بیان اینکه اعتراض به بنزین پتروشیمی از شورای شهر در سال ۸۹ شروع شد و آن را رسانه‌ای کردیم، به انصاف‌نیوز گفت: مشکل از آنجا شروع شد که بعد از سال ۸۸، تحریم‌ها به اوج رسیدند و بنزین تحریم شد. مراسمی با عنوان خودکفایی بنزین برگزار شد و در همین حین گزارشی دریافت کردیم مبنی بر اینکه در کلانشهر تهران بنزینی توزیع می‌شود که بسیار خطرناک است و مردم را به بسیاری از بیماری‌ها از جمله سرطان‌های لاعلاج مبتلا می‌کند. وی ادامه داد: بر این اساس از شهرداری خواستیم که اندازه‌گیری‌هایی انجام دهد و اندازه‌گیری‌ها نشان داد که میزان بنزن بسیار بالاست. اعتراضاتی صورت گرفت؛ اول به نمایندگان حامی و نزدیک دولت به‌صورت کتبی شرایط را گفتم و اعتراض خود را مطرح کردم، اما وقتی دیدم توجهی نمی‌شود در شورای شهر بیان و موضوع را با عنوان تهدید به بهداشت و سلامت عمومی رسانه‌ای کردم. وی گفت: هجمه‌ رسانه‌های طرفدار دولت از آن زمان علیه ما شروع شد که تا سال ۹۲ ادامه داشت. بررسی وضعیت آلاینده‌ها در شهر تهران از جمله درباره بنزن بود. تمام اطلاعاتی که از شهرداری تهران وجود داشت در سازمان به نوعی تایید شده بود، اما اجازه رسانه‌ای شدنش را ندادند.

وی با تاکید بر اینکه «قطعنامه پشت قطعنامه به‌طورکلی راه را بسته بود و اراده‌ای نبود که مشکل را حل کند»، عنوان کرد: از سال ۹۲ با آقای زنگنه مکاتبه داشتیم که ایشان بنزین پتروشیمی را از چرخه خارج کنند و سال ۹۳ به من اعلام کردند که بنزین پتروشیمی به‌طور کامل از رده خارج شده است. معاون رئیس‌جمهور درباره تهدیدهایی که به دلیل اعتراضات به عملکرد شهرداری در شورای سوم، شده بود، اظهار کرد: در پی دریافت گزارشی از توزیع بنزین با‌درصد بنزن بالا از شهرداری خواستیم که اندازه‌گیری‌هایی انجام دهد و اندازه‌گیری‌ها نشان داد که میزان بنزن بسیار بالاست. اعتراضاتی صورت گرفت. اول اعتراضاتی به‌صورت کتبی به نمایندگان حامی و نزدیک دولت داشتیم؛ شرایط را گفتم اما وقتی دیدم توجهی نمی‌شود در شورای شهر بیان و آن را رسانه‌ای کردیم. در آن زمان مورد عتاب واقع شدم. وی با بیان اینکه «همزمان با این موضوع، داستان فروش پارک پردیسان بود که دولت وقت اصرار به فروش پارک پردیسان داشت و آن را علنی نکرده بود»، خاطرنشان کرد: موضوع را با همکاری رسانه‌ها علنی کردیم و شورا به این مساله معترض شد. موضوع دیگر، مساله پارازیت‌ها در شهر بود که متاسفانه با وجود تمامی تلاش‌هایی که شورای شهر انجام داد، دولت و خود شهرداری هم همراهی نکرد و در نهایت مساله آسیب‌دیدگان حوادث بعد از ۸۸ بود و اینها کنار هم موجب شد که در شورای سوم همکاری‌های خوبی صورت گیرد. ابتکار با تاکید بر اینکه «نماینده‌ مردم نباید بنشیند و به صندلی تکیه بزند»، افزود: در شورای شهر باید رویکردی باشد که از حقوق مردم حمایت کنند و در شورای سوم چندین موضوع موجب شد که برخی عکس‌العمل‌ها و فشارها شکل بگیرد.

عضو سابق شورای شهر تهران با بیان اینکه «در زمینه نظارت بر عملکرد شهرداران خلأقانونی وجود دارد»، گفت: خلأقانونی به حدی است که شهردار اگر پاسخگو نباشد، تنها کاری که شورای شهر می‌تواند انجام دهد این است که شهردار را استیضاح کند؛ یعنی به مرحله آخر برسد؛ اگرچه این ابزار قوی است اما باز هم ضعف‌ها و مشکلاتی دارد. وی افزود: یکی از اعتراضاتی که آن موقع داشتیم، این بود که قالیباف اصرار داشت محل درآمد خودش را از محل فروش پروانه و فروش شهر قرار دهد و بعد با احمدی‌نژاد توافق کرده بودند که یک طبقه اضافه بر طرح جامع ارائه شود اما کل طرح جامع را به این بهانه کنار گذاشتند و از احمدی‌نژاد در شورای شهرسازی مصوبه یک طبقه اضافه‌تر از طرح جامع را گرفتند و در مقابل نیز، احمدی‌نژاد امتیاز تکمیل طرح‌های مسکن مهر را در تهران از آنها گرفت که مخالف سیاست‌های طرح جامع و بارگذاری جدید در شهر تهران بود.

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید