راز ۳ هزار زیرخاکی در کردستان

راز-3-هزار-زیرخاکی-در-کردستان

به گزارش بازخوان و به نقل از رکنا، سردار مسعود خرم نیا فرمانده انتظامی کردستان گفت: در پی اشراف اطلاعاتی پلیس امنیت عمومی، اعضای یک باند فعال در زمینه خرید و فروش اشیای عتیقه که به صورت عمده اقدام به خروج آثار ملی و تاریخی از کشور می کردند در سنندج شناسایی شدند.

وی اظهار کرد: پس از ماه ها کار اطلاعاتی و عملیاتی ۲ نفر از سرشاخه های این باند با احراز هویت و محل سکونت تحت مراقبت پلیس قرار گرفتند که با کسب مجوز قضایی در بازرسی از مخفیگاه متهمان ۲ هزار و ۸۴۲ قطعه سکه تاریخی و همچنین ۱۴۰ قطعه شئ تاریخی دیگر شامل انواع مهره های گردنبند، پیکرک، ظروف سفالی، اثر مُهر، نسخ خطی،‌ کتیبه و زیورآلات کشف شد.

سردار خرم نیا افزود: طبق نظر کارشناسان میراث فرهنگی تمام آثار کشف شده دارای اصالت و در زمره اشیای تاریخی حاصل از حفاری های غیرمجاز و تخریب آثار تاریخی و باستانی هستند که قدمتشان به ادوار مادها، هخامنشیان،‌ سلوکیان، اشکانیان،‌ ساسانیان و دوره اسلامی بر می گردد.

فرمانده انتظامی استان کردستان با اشاره به دستگیری ۲ متهم و صدور قرار میلیاردی برای آنها گفت: در این ارتباط یک نفر مالخر در استان قزوین نیز دستگیر شد که ۸۷۲ قطعه از این آثار را به صورت غیرقانونی از متهمان خریداری کرده بود.

استان کردستان دارای یک هزار و ۵۱۹ اثر تاریخی شناسایی شده شامل آثار باستانی، غارهای طبیعی، درختان کهنسال، میراث منقول، قنات و مکان های طبیعی است و هم اکنون ۸۲۸ مورد از این تعداد شامل ۷۶۳ اثر تاریخی، هشت مورد میراث طبیعی، ۴۹ مورد میراث معنوی و هشت مورد میراث منقول است.

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید