رفع معضل ریزگردها در خوزستان، ۳ سال زمان می‌برد/ مقصر آلودگی هوای تهران گازوییل است نه بنزین

رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: ۸۰ درصد ریزگردهای خوزستان در زمستان منشأ داخلی دارد و سه سال برای نابودی منشأ داخلی ریزگردها زمان نیاز داریم.

به گزارش بازخوان به نقل از ایلنا، عیسی کلانتری در رابطه با تاثیر طرح ترافیک جدید در حل معضل  آلودگی هوا، گفت: کلان شهری مانند تهران با دو نوع آلودگی دست و پنجه نرم می‌کند، یکی زمانی است که هوا سرد بوده و وارونگی هوای سرد ایجاد می‌شود که در هوای سرد ماشین های بنزین سوز نقش چندانی در میزان آلودگی ندارد و آلوده کننده و آلاینده‌های اصلی، وسایل نقلیه گازوییل سوز مانند اتوبوس ها و کامیون ها هستند.

او ادامه داد: اما در هوای معتدل و گرم تر این خودرو‌های بنزین سوز هستند که به آلاینده اصلی تبدیل می شوند و جای شان را با هم عوض می کنند. به عبارت دیگر در هوای سرد در اثر وارونگی ذرات کمتر از دو و نیم میکرون پایین آمده و سبب آلودگی می‌شوند، اما در هوای گرم این ذرات بالا رفته و چندان مزاحم  انسان نیستند و اکسید های مختلف مانند ازت ، سولفور و بنزن آلوده کننده می شوند. بنابراین آلاینده ها برای هوای شهری مانند تهران در دو فصل متفاوت گرما و سرما فرق می کند.

 معاون رئیس جمهور گفت: من موافق کاهش تعداد خودرو در تهران و کاهش میزان مصرف بنزین و گازوییل هستم، به طور کل با کاهش وسایل نقلیه عمومی در همه شهرها موافقم. البته لازمه آن تقویت وسایل حمل و نقل عمومی است و هر دو در یک مجموعه قرار دارند.

کلانتری در ادامه با اشاره به جلسات متعددی که این روزها با نمایندگان مجلس و دولت در رابطه با بحران ریز گردهای استان خوزستان داشته است، گفت: در جلساتی که اخیرا با دولت و مجلس برگزار شد درباره مسئله ریزگرد های خوزستان بحث ‌های فراوانی مطرح شد از جمله اینکه پدیده گرد و غبار در استان خوزستان که سال هاست مردم این منطقه با رنج و مصائب آن دست و پنجه نرم می‌کنند، نمی توان خیلی سریع و در کوتاه مدت جمع کرد.

او ادامه داد: ریزگردهای و گردغبارها عمدتا منشأ داخلی دارند اندازه آن ها هم غالباً بالای  ۲/۵ میکرون و بالای  ده میکرون است.بنابراین در این جلسات مقرر شد تا حق آبه لازم برای تر کردن مناطقی که ریزگرد ها از آن جا بلند می شود، تامین و تخصیص داده شود که منتهی برای امسال جواب نمی دهد و حداقل هفت تا هشت ماه کار دارد.

 او با بیان اینکه اقدامات آغاز شده و عملیات آن باید به سرعت پیگیری شود، افزود:  امیدواریم طی ۲ تا سه سال آینده منشاء ریزگردهای داخلی حل شود.

رییس سازمان حفاظت از محیط‌زیست در ادامه به حقابه تالاب ها و مناطقی که به کانون ریزگردها تبدیل شده‌اند اشاره کرد و گفت:حق آبه تالاب ها و مناطقی از استان خوزستان که باید به آن باز گردانده شود، محاسبه شده که حدود چهار و نیم میلیارد متر مکعب است و باید تخصیص داده شود. 

کلانتری در واکنش به اظهارات برخی از  دستگاه‌ های متولی  که منشأ ریزگردها و گرد و غبار استان خوزستان  را عمدتا خارجی دانسته و اعلام می‌کنند سهم کانون های داخلی بین ده تا بیست درصد است، گفت: در فصل زمستان و پاییز عمده منشا و کانون ریزگردها داخلی است و در فصل بهار و تابستان منشأ خارجی  است.ریزگرد بالای ۱۰ میکرون اصلا نمی‌تواند منشا خارجی داشته باشد چرا که حداکثر ۵۰ کیلومتر می‌تواند در هوا راه برود.

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید