روند کاهش سهم نفت اوپک در آمریکا

روند-کاهش-سهم-نفت-اوپک-در-آمریکا

به گزارش بازخوان به نقل از خبرگزاری دانشجو، در حالیکه اوپک در سال ۱۹۹۰ میلادی نزدیک به ۶۲ درصد از نفت وارداتی آمریکا را تامین می کرد، همزمان با افزایش تولید نفت کانادا و جایگزینی آن با نفت اوپک، این رقم به تدریج تا سال ۲۰۰۸ میلادی کاهش یافت.

پس از سال ۲۰۰۸ میلادی، ترکیب بحران اقتصادی و افزایش تولید نفت شیل آمریکا موجب شد که سهم بازار اوپک در واردات نفت آمریکا به شدت کاهش یابد و به ۳۶ درصد در سال ۲۰۱۵ سقوط کند.

کاهش تولید نفت داخلی آمریکا در سال ۲۰۱۶ موجب شد که این کشور طی سال گذشته واردات نفت خود از اوپکی ها را یکبار دیگر افزایش دهد و به همین خاطر سهم صادرات نفت اوپک به آمریکا افزایش یافت و به ۴۰ درصد در سال گذشته رسید. با این وجود، سهم صادرات نفت اوپک به آمریکا به دومین مقدار پائین خود در تاریخ رسیده است.

اوپک بعد از اینکه متوجه شد نمی تواند با پائین کشیدن قیمت نفت، تولیدکنندگان نفت آمریکا را از صحنه بیرون کند، تصمیم به ایجاد ثبات در بازارهای جهانی نفت گرفت. تمدید برنامه کاهش تولید نفت این سازمان تلاشی است برای کاهش دادن سطح ذخیره سازی نفت در جهان، اما این استراتژی نیز آنطور که انتظار می رفت جواب نداد. گزارش های تازه حاکی از آن است که عربستان قصد دارد برای کاهش دادن سطح ذخایر نفت آمریکا، صادرات نفت به این کشور را کم کند.

آمارهای اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) نشان می دهد که واردات نفت آمریکا از اوپک از سال ۱۹۸۶ میلادی تا کنون به بیش از ۹۱٫۲ میلیارد بشکه رسیده است.

عربستان که بزرگترین تامین کننده نفت آمریکا در اوپک است، طی ۳۱ سال گذشته نزدیک به ۱۴٫۵ میلیارد بشکه نفت به آمریکا صادر کرده است. با افزایش تولید نفت داخلی آمریکا، واردات نفت از عربستان طی سالهای گذشته کاهش یافته بطوریکه در سال گذشته تنها ۴۰۰ میلیون بشکه نفت عربستان به آمریکا ارسال شد.

ونزوئلا نیز که ۱۱٫۹ میلیارد بشکه نفت از سال ۱۹۸۶ میلادی به آمریکا فروخته است، در سالهای اخیر شاهد جایگزینی نفتش با نفت کانادا بود. ونزوئلا در سال ۲۰۱۶ موفق شد ۲۷۱ میلیون بشکه نفت به آمریکا بفروشد.

نیجریه، دیگر عضو اوپک، که در سال ۲۰۱۰ در حدود ۹۸۳ میلیون بشکه نفت به آمریکا صادر کرده بود، در فاصله چهار سال شاهد کاهش ۹۴ درصدی صادرات نفت خود به این کشور بود.

در همین حال، از آنجائیکه پالایشگاه های نفت آمریکا قادر به پالایش نفت تولیدی آمریکا نیستند، این کشور ناچار به وارادات نفت های سنگین تر است. تنها کشور عضو اوپک که طی سالهای گذشته با افزایش واردات نفت توسط آمریکا مواجه شد اکوادور بوده است. این کشور نفت سنگین تولید می کند.

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید