زنگنه: یا قانون را عوض کنید یا وزیر را

زنگنه:-یا-قانون-را-عوض-کنید-یا-وزیر-را

 وزیر نفت با حضور در گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما، در خصوص قرارداد اخیر توتال گفت:« قرارداد توتال یک نوع سرمایه‌گذاری خارجی است که دو میلیارد فوت مکعب گاز غنی را در روز تولید می کند.برای رسیدن به این هدف در مرحله اول ۲٫۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز است که در بازه زمانی سه سال و نیم باید به تولید اولیه برسد.»

وی افزود:« با توجه به اینکه فازهای پارس جنوبی کم کم شروع به افت تولید می کنند،لازم است که فشار را سر چاه‌ها نگه داریم که بتوانیم تولید را به خشکی برسانیم ، برای این که فشار را سر چاه نگه داریم، یک سازه در دریا ساخته می شود که بیست هزار تن وزن دارد. این بیست هزار تن یک سرمایه گذاری جدی می خواهد که الان برای این فاز در حال انجام است؛ما نه تنها برای این فاز احتیاج به این سازه داریم بلکه برای باقی فازها هم باید صاحب این تکنولوژی شویم تا از افت تولید جلوگیری کنیم.»

زنگنه اظهار کرد:«این قرارداد اولین قراردادی است که در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی اجرا می شود،صدا و سیما هم بارها درباره قراردادهای جدید بحث کرده -البته فقط انتقاد بوده- به هرحال ما بعد از یکسال به یک اجماع ملی رسیدیم، مصوباتی به قراردادها اضافه شد و نهایتا مورد تایید مجلس قرار گرفت و عملا قانون شد.»

وزیر نفت عنوان کرد:«به دنبال آن، متن قرارداد توتال را نوشتیم.قرارداد با توتال در ۱۲تیر منعقد شد. عمده کاری که توتال در ایران انجام می دهد،فعالیت نرم افزاری است، نه چاه حفر می کند، نه لوله می سازد . توتال فقط مدیریت مهندسی و تامین مالی انجام می دهد و مابقی را شرکت ایرانی انجام می دهد.البته یک شریک چینی همکار توتال هم است.»

وی ابا اشاره به اینکه ما اجازه قانونی داشتیم که با ترک تشریفات عمل کنیم،یادآور شد:« بر این اساس هم، این قرارداد با ترک تشریفات انجام شد. شرکت های خارجی بین المللی جز توتال به طور جدی دنبال این کار نبودند، برای همین هم با یک شرکت نمی‌شد مناقصه برگزار کرد. اما اینکه چرا ایرانی ها در این طرح شرکت نداشتند؟ به این دلیل که طبق برنامه ششم توسعه صنعت نفت نیاز به جذب ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری دارد که باید ۱۳۰ میلیارد دلار آن از خارج کشور تامین شود، اگر قرار است شرکتهای ایرانی وارد شوند این پول چطور تامین می شود؟»

زنگنه با اشاره به اهمیت سرعت کار در کشور گفت:« بحث دیگر سرعت انجام کار است که برای ما مهم است. هر سالی که طرح های توسعه ای به تعویث بیفتد،ضرر می کنیم.»

وی با اشاره به اینکه یکی از انتقادهایی که به این قرارداد این است که چرا قرارداد را منتشر نمی کنید،خاطرنشان کرد:«قراردادهای تجاری در دنیا عموما منتشر نمی شوند، ضمن اینکه مجلس در سال ۹۰ تصویب کرد که متن قراردادها منتشر نشود. الان دو راه پیش روست؛ یا قانون را عوض کنید یا وزیر را »

زنگنه در ادامه با تاکید بر اینکه اولویت وزارت نفت توليد نفت از لايه نفتي پارس جنوبي،افزایش برداشت از میادین يادآوران و آذر است، گفت:«هفته آينده خط ٤٢ اينچ ساري به شبكه سراسري متصل مي شود و زمستان امسال مشكل كمبود گاز نخواهيم داشت.»

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید