ساختمان های ایران ۶ برابر اروپا انرژی مصرف می کنند

مشاور معاون هماهنگی شرکت توزیع برق گفت: ساختمان‎های ایران ۶ برابر کشورهای اروپایی انرژی مصرف می‎کنند.

به گزارش بازخوان به نقل از ایسپا،  سودابه پاک‎نژاد در سمینار مدیریت مصرف انرژی برق اظهار داشت: دنیا با دو تهدید همزمان در زمینه انرژی مواجه است که شامل محدودیت در منابع تأمین کننده انرژی مانند نفت و گاز و تخریب محیط زیست و تغییرات آب و هوایی می‎شود.

وی با تأکید بر اینکه باید به طور عاجل تقاضای سوخت‌های فسیلی و تشعشع‎های مربوط به‌ آن‎ها را کاهش داد، بیان داشت: محدودیت سوخت‎های فسیلی مانند نفت و گاز و رو به پایان بودن آن‎ها یکی از چالش‎های عمده در تأمین مطمئن منابع انرژی است.

پاک‎نژاد با اشاره به اینکه طی ۲۵ سال آینده تقاضای کلی نیاز به انرژی در دنیا بیش از ۵۰ درصد افزایش می‎یابد، تصریح کرد: ایران تنها یک درصد جمعیت دنیا را به خود اختصاص داده در حالی که دو درصد مصرف انرژی دنیا را دارا است.

وی افزود: مدیریت در مصرف برق استفاده بهینه و به جا از انرژی الکتریکی است که موجب می‎شود با کاهش در مصرف انرژی الکتریکی، رفاه کاهش نیابد.

پاک‎نژاد با اشاره به پیامدهای زیاده‎روی در مصرف برق عنوان کرد: مصرف بی‎رویه برق و بی‎اعتنایی به صرفه‎جویی به ویژه در ساعت‎های اوج مصرف موجب می‎شود، دیگر هموطنان نتوانند از این نعمت بهره ببرند.

کارشناس ارشد دفتر مدیریت مصرف برق ادامه داد: آثار منفی فرهنگی، اجتماعی و سیاسی خاموشی در روشنایی بر همگان آشکار است، همچنین با قطع برق، آب نیز پس از اندک زمان قطع می‎شود و در بیمارستان‎ها و مراکز پزشکی با قطع برق جان بیماران به خطر می‎افتد.

وی با بر شمردن موارد اهمیت انرژی برق گفت: کشورها برای پیشرفت نیاز به ذخایر انرژی مطمئن دارند و توسعه زیربنایی کشور در گرو استفاده صحیح از انرژی است، بنابراین باید در مصرف بهینه برق دقت کرد.

پاک‎نژاد با اشاره به منافع حاصل از صرفه‎جویی در مصرف برق اضافه کرد: با انجام این کار پول کمتری پرداخت، نفت کمتری مصرف، فرصت رشد صنایع فراهم و آلودگی کمتری ایجاد می‎شود، هزینه توسعه شبکه‎های برق و بیکاری کاهش و رشد اقتصادی و رضایتمندی افزایش می‎یابد، همچنین ذخایر انرژی کشور دیرتر تمام می‎شوند.

مشاور معاون هماهنگی شرکت توزیع برق در بخش مصارف خانگی برق اظهار داشت: با توجه به اینکه ساختمان‎های ایران ۶ برابر کشورهای اروپایی انرژی مصرف می‎کنند، بانوان به عنوان مدیران داخلی منازل می‎توانند، نقش اساسی در مدیریت مصرف انرژی، کنترل هزینه‎ها و در نهایت رشد و توسعه کشور داشته باشند.

پاک‎نژاد با اشاره به اینکه حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد از هزینه‎های مصرف انرژی در ساختمان مربوط به گرمایش و سرمایش است، خاطرنشان کرد: با انتخاب سیستم گرمایش و سرمایش مناسب و استفاده از تجهیزات کنترلی، مصرف سوخت تا میزان ۳۰ درصد کاهش می‎یابد.

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید