سازمان برنامه: مشکل مسکن با تخصیص بودجه حل نمی‌شود

یازده ماه از سال می‌گذرد و یارانه و اوراق خزانه اسلامی مصوب سال ۹۶ پروژه‌های مسکن مهر هنوز تخصیص نیافته است.

به گزارش بازخوان به نقل از خبرگزاری تسنیم، سازمان برنامه و بودجه  در واکنش به گزارش “مرکز پژوهش‌های مجلس: دولت درک صحیحی از شرایط بحرانی مسکن ندارد”  پاسخ داد که آن گزارش مدعی پرداخت یارانه به پروژه‌های مسکن مهر شده است. این در حالی است که به عنوان نمونه شرکت عمران پردیس اعلام کرد با توجه به عدم پرداخت یارانه و اوراق خزانه اسلامی مصوب سال ۹۶ تا این لحظه (بهمن ۹۶) روند تکمیل و تحویل واحدهای این طرح با مشکل مواجه شده است.

متن پاسخ سازمان برنامه و بودجه عینا در ذیل می‌آید؛

«در پاسخ به گزارش خبرگزاری تسنیم مورخ ۱۳۹۶٫۱۰٫۱۶ با عنوان «مرکز پژوهش‌های مجلس: دولت درک صحیحی از شرایط بحرانی مسکن ندارد»، به استحضار می‌رساند در هیچ بخشی از گزارش ارائه شده از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس با این ادبیات به درک دولت از وضعیت مسکن اشاره نشده و به نظر می‌رسد این خبرگزاری با ادبیات ژورنالیستی سعی در کاستن از جنبه‌های کارشناسی آن داشته است.

 

ذکر این نکته ضروری است که سازمان برنامه و بودجه همواره از گزارش‌های کارشناسی مرکز پژوهش‌های مجلس استقبال کرده است و نقدهای کارشناسی این نهاد را مدنظر قرار داده است. براین اساس با پذیرش بخشی از نقدهای وارد شده از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس، موارد زیر در جهت رفع برخی از ابهاماتف مطرح می‌شود:

دولت با اهمیت قائل شدن برای مسکن به عنوان یکی از نیازهای اساسی شهروندان این بخش را از یک فصل در بودجه به یک امور مستقل با عنوان «امور مسکن، عمران شهری و روستایی» ارتقا داده است. در صورتی که پیش از سال ۱۳۹۶ این امور در حد یک فصل در ذیل امور اقتصادی قرار داشته است. 

 برخلاف اظهارنظر صورت گرفته در این خبر براساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، در لایحه بودجه سال ۹۷ بخش مسکن به طور ویژه مورد توجه قرار گرفته است.

در تبصره ۴ لایحه پیشنهادی دولت به منظور کمک به ساماندهی بافت‌های فرسوده و نیز بازسازی مناطق آسیب‌دیده از زلزله برداشت ۱۰۰ میلیون دلار از منابع ورودی صندوق توسعه ملی در سال ۹۷ پیش‌بینی شده است. علاوه بر این موضوع در برنامه‌های ذیل تبصره ۱۸ لایحه بودجه پیشنهادی، دولت سه محور زیر را هدف‌گذاری کرده است:

– نوسازی ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده شهری

– تامین ۵۰ هزار واحد مسکونی اجتماعی

– نوسازی ۵۰ هزار واحد مسکونی روستایی

در حال حاضر پرداخت یارانه سود تسهیلات هزینه‌های زیرساخت‌های زیربنایی و روبنایی مسکن مهر بخش قابل توجهی از منابع مرتبط با این بخش را به خود اختصاص می‌دهد که در گزارش این خبرگزاری به آن اشاره‌ای نشده است. همچنین یارانه پرداختی برای نوسازی مسکن روستایی نیز در محاسبات این گزارش ذکر نشده است.

 

همچنین باید توجه داشت که اصلاح بازار مسکن و تعادل بخش بین عرضه و تقاضای مسکن در کشور صرفا از محل اجرایی شدن برنامه‌های دولت تامین نمی‌شود، چرا که نهادهایی همچون شهرداری‌ها و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز باید هماهنگ و همگام با دولت به نحوی برنامه‌های خود را تدوین و اجرا کنند که این مهم محقق شود.

در مجموع باید اذعان داشت که برخی از مشکلات موجود در بخش مسکن در کشور بیشتر از اینکه نیاز به اختصاص بودجه داشته باشد نیازمند نهادسازی کارآمد و موثر است. به عبارت دیگر کاستن از مشکلات بخش مسکن تنها به عرضه مستقیم مسکن توسط دولت و تخصیص بودجه برای آن ختم نمی‌شود. همچنانکه دخالت دولت در این بخش می‌تواند شامل مواردی چون بهبود عملکرد بازار، تنظیم استانداردها، سیاستهای مالیاتی و پرداخت سوبسید و جایگزینی بازار با تولید و تخصیص مستقیم باشد.

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید