سرنوشت مرزبان مفقود میرجاوه چه شد؟

۲۸۲ روز از حادثه تلخ تروریستی میرجاوه گذشت؛ حادثه‌ای که به شهادت و مجروحیت ۱۱ نفر از مرزبانان غیور هنگ مرزی میرجاوه منتهی شد؛ حادثه‌ای که یک مفقود داشت، «سعید براتی».

به گزارش بازخوان به نقل از فارس،  غروب ۶ اردبیهشت ۹۶ بود که حادثه‌ای تلخ به وقوع پیوست؛ ۱۲ نفر از مرزبانان هنگ مرزی میرجاوه به هنگام تعویض پست در منطقه مرزی چاهندو مورد حمله و کمین تروریست‌ها قرار گرفتند.

خبری تلخ که غم و اندوه را در دل خود جای داده و حاکی از جانباختن و شهادت تعدادی از فرزندان غیور این مرز و بوم بود.

 پیگیری‌ها شروع شد از فرماندهی ناجا و مرزبانی گرفته تا فرمانداری و استانداری همه و همه از وقوع حادثه خبر داشتند اما کسی از آمار دقیق شهدا و مجروحین خبری نداشت.

پیگیری‌ها ادامه پیدا کرد، منابع محلی و آگاه هر لحظه از تعداد شهدا می‌گفتند تا اینکه آخرین خبر مبنی بر آن بود که ۱۰ نفر شهید شده‌اند و ۲ نفر مجروح.

در لحظاتی بعد خبر تصحیح شد؛ ۹ نفر شهید و ۲ نفر مجروح؛ اما یک مسأله وجود داشت؛ با این آمار یعنی سرنوشت ۱۱ نفر معلوم شده بود، اما از یک نفرخبری نبود.

لحظات به کندی می‌گذشت؛ خانواده‌های مرزبانان با نگرانی تمام، اخبار را رصد می‌کردند.

ساعتی بعد از حادثه، اعلام شد که سردار رضایی فرمانده مرزبانی در محل حادثه حاضر شده است.

ساعتی نگذشته بود که گروهک تروریستی جیش‌الظلم با انتشار بیانیه‌ای مسئولیت این حمله تروریستی را بر عهده گرفت.

شهدا شناسایی شدند: ستوان سوم علی پودینه، ستوان سوم محسن دایی‌زاده، ستوان سوم حمیدرضا جهان‌تیغ، سرباز وظیفه حجت کاظمی، سرباز وظیفه صادق خدادادی، سرباز وظیفه امیر مکاری، سرباز وظیفه مهدی امینی، سرباز وظیفه حسن طاهریان و سرباز وظیفه معین بیانی.

داود باشتنی و مرتضی ادنی نیز به عنوان مجروحان این حادثه تروریستی مشخص شدند و در این بین سرنوشت «سعید براتی» در هاله‌ای از ابهام ماند.

روزها، دقایق و ساعت‌ها گذشت؛ چشم‌انتظاری‌ها ادامه داشت؛ همه منتظر بودند تا خبری از مفقود حادثه میرجاوه گزارش شود؛ پیگیری‌ها ادامه داشت اما هیچ خبری از وضعیت سعید براتی نبود.

سردار سعید منتظرالمهدی سخنگوی نیروی انتظامی در اولین موضع‌گیری نسبت به حادثه تروریستی میرجاوه،‌ مسئولیت آن را متوجه دولت پاکستان دانست و اعلام کرد: تروریست‌ها از خاک پاکستان، مرزبانان را با سلاح‌های دوربرد به شهادت رسانده‌اند.

بازتاب‌ها و محکومیت‌های این حمله تروریستی ادامه داشت؛ دولتمردان با ارسال پیام‌های تسلیت با خانواده شهدای این حادثه اظهار همدردی می‌کردند؛ وضعیت دو مجروح حادثه تروریستی نیز رو به بهبود بود، اما همچنان هیچ خبری از سعید براتی نبود.

گمانه‌زنی‌ها شروع شد، شایعه‌ها قوت گرفت؛ شاید سعید براتی اسیر شده باشد؛ شاید… .
سردار مؤمنی جانشین فرمانده ناجا در ۹ اردیبهشت، درست ۳ روز بعد از این حادثه وارد زاهدان شد و پس از حضور در محل حادثه در جمع خبرنگاران اعلام کرد که سرباز مفقود حادثه تروریستی میرجاوه پس از مجروحیت توسط تروریست‌ها به خاک پاکستان منتقل شده و سرنخ‌هایی از این موضوع به دست آمده است.

اسارت مرزبان مفقود ناجا به سرتیتر اخبار تبدیل شد.
۱۱ اردیبهشت معاون سیاسی و امنیتی خراسان شمالی اعلام کرد سرباز مفقود حادثه میرجاوه شهید شده و جسد وی در حال انتقال به ایران است؛ انتشار این خبر به سرعت در فضای رسانه‌ای پیچید؛ خبر مبهم بود ،جنازه مرزبان مفقود چطور از مرز خراسان شمالی سر درآورده است؟

پیگیری‌ها ادامه داشت تا اینکه مرکز اطلاع‌رسانی ناجا اعلام کرد که پیگیری‌های دیپلماسی و انتظامی برای آگاهی از وضعیت سعید براتی در حال انجام است و تا الان خبر موثقی در مورد وضعیت این سرباز در دست نیست.

۱۳ اردیبهشت محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه به پاکستان رفت؛ پیگیری حادثه میرجاوه موضوع این سفر عنوان شد و فرمانده مرزبانی نیز وزیر امور خارجه را در این سفر همراهی می‌کرد.

روزها گذشت و باز هم در بی‌خبری از وضعیت مرزبان مفقود ناجا همراه با خانواده و دوستانش روزگار سپراندیم.

سخنگوی نیروی انتظامی در نشست خبری خود در ۱۳ تیرماه در پاسخ به پرسش فارس در خصوص آخرین وضعیت سعید براتی، گفت: رایزنی‌ها و پیگیری‌های مستمر و مستند در حال انجام است و تا الان سرنخی پیدا نشده است.

۱۴ تیرماه بود که همین سوال را از سردار حسین ذوالفقاری معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور پرسیدیم ؛ وی در پاسخ به پرسش فارس در خصوص سلامت مرزبان ناجا گفت: دلایلی نداریم مبنی بر اینکه ایشان زنده نباشد؛ طبق آخرین اطلاعات ایشان مجروح بوده و در دست گروهک تروریستی است.

وی گفت: طبق رایزنی‌ها قرار بوده، دولت پاکستان پیگیری‌های لازم را انجام دهد و در این زمینه همکاری کند تا بتوانیم از سرنوشت این سرباز اطلاعی به دست آوریم اما تا این لحظه نتوانستند نتیجه قطعی را اعلام کنند.

سردار ذوالفقاری در دیگر پرسش ما در خصوص گمانه‌زنی‌ها درباره دست به دست شدن سرباز بین گروهک‌های تروریستی گفت: این موارد مبتنی بر اطلاعات نیست؛ پیگیر‌ی‌ها ما از طریق دولت پاکستان در حال انجام است اما با روش‌های دیگر نیز پیگیر این قضیه هستیم.

دوباره روزها گذشت و هفته‌ها سپری شد تا اینکه سردار قاسم رضایی فرمانده مرزبانی ناجا در تاریخ ۲۷ شهریور با اشاره به زنده بودن سعید براتی سرباز ربوده شده مرزبانی، گفت:‌ تلاش و پیگیری‌های مستمر مرزبانی ناجا و دستگاه دیپلماسی کشور برای بازگشت این سرباز همچنان ادامه دارد.

سردار قاسم رضایی گفت: آخرین پیگیرهایی که داشته ایم و همچنان دنبال آن هستیم، این است که از طریق سیستم های اطلاعاتی و دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران و هم از طریق اقوام منطقه دو طرف (منطقه مرزی چاهندو میرجاوه سیستان و بلوچستان) مطلع شدیم که این سرباز در اختیار آنان بوده و زنده است.

سردار رضایی گفت: اکنون در حال رایزنی هستیم تا این سرباز را به خانواده اش باز گردانیم.

وی ضمن ابراز امیدواری نسبت به بازگرداندن این سرباز ایرانی به وطن، افزود: از دولت پاکستان و مسئولان پاکستانی در این زمینه درخواست داشتیم که سرباز ایرانی سالم به کشور بازگردد که آنان در این خصوص تلاش می کنند.

فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی گفت: حتی در این خصوص سفیر ایران در پاکستان نشست هایی با دادستان کل پاکستان برگزار کرده تا سرباز یاد شده سالم به آغوش خانواده خود بازگردد.

این خبر نیز هاله‌ای از امید را در بین خانواده، دوستان و همرزمان سعید براتی به وجود آورد؛ اما در همین نقطه متوقف ماند تا اینکه خبری در تاریخ ۲۱ دی ۹۶ در شبکه‌های مجازی منتشر شد مبنی بر اینکه پدر مرزبان ربوده شده ایرانی از تماسی مشکوک سخن گفته بود و اینکه برای‌ آزادی فرزندش درخواست ۴ میلیارد تومانی شده است.

این خبر نیز چند روزی مطرح بود و حواشی خود را داشت، اما پیگیری‌های فارس در خصوص وضعیت سرباز ربوده شده را به حاشیه نکشید.

نیروی انتظامی، مرزبانی و همه و همه همان اخبار قبلی را اعلام کردند و هیچکس از وضعیت جدید سعید براتی خبری نداد.

تلاش ما بدین‌جا ختم نشد و پیگیری‌های ما از منابع آگاه ادامه یافت؛ آنها اعلام کردند که سعید براتی سالم است؛ در پاکستان است و اسیر گروهک تروریستی جیش الظلم؛ پرسیدیم در قبال مرزبانمان چه می خواهند و آنها گفتند: هیچ چیزی طلب نکرده‌اند … تلاش می‌کنیم با همکاری دولت پاکستان آزادش کنیم.

امروز ۱۳ بهمن ۹۶ است؛ یعنی درست ۲۸۲ روز بعد از حادثه تروریستی میرجاوه و هنوز از وضعیت مرزبان مفقود ناجا هیچ خبری نیست.

تعداد روزها شاید برای من و شما یک عدد باشد اما قطعاً‌ برای پدر و مادر سعید براتی لحظات و روزهای زجرآوری بوده و خواهد بود.

پیگیری‌های فارس ادامه خواهد داشت؛ چرا که وضعیت یکی از فرزندان باغیرت ایران اسلامی هنوز مشخص نیست.

۲۸۲ روز گذشته، با اخبار ضد و نقیضی که سرنوشت سعید براتی را در هاله‌ای از ابهام فرو برده است.

خانواده این سرباز چشم به‌راه هستند؛ همراه با دوستان سعید و دیگر مرزبانان هنگ مرزی میرجاوه؛ درست است که تلاش دستگاه انتظامی و دیپلماسی ادامه دارد، اما سؤال این است که این سرباز کجاست و آخرین وضعیتش چیست؛ امیدواریم که در سلامت باشد و به آغوش خانواده بازگردد؛ چراکه چشم به‌راهیقطعا سخت و جانفرساست. 

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید