سرنوشت پاتولوژیست‌ها در هاله‌ای از ابهام

سرنوشت-پاتولوژیست‌ها-در-هاله‌ای-از-ابهام

به گزارش بازخوان وبه نقل از ایلنا، فرید کرمی (نائب رییس انجمن پاتولوژی و آسیب‌شناسی ایران) درباره این اقدام وزارت بهداشت اظهار کرد: فردی که دوره تخصصی همچون پاتولوژی را می‌گذراند، برای ادامه تحصیل در دوره تکمیلی و تخصصی باید ریز‌بین‌تر شده و در یکی از شاخه‌های پاتولوژی تحصیل کند به طور مثال پاتولوژی خون یا بیماری‌های گوارش را بگذارند، در حال حاضر وزارت بهداشت با برگزاری این آزمون که نام آن را دوره تکمیلی گذاشته است دوره تکمیلی را فراخ‌تر کرده است. یعنی کسی که PHD ایمونولوژی دارد با یک‌سال و نیم تحصیل در این طرح می‌شود متخصص کل آزمایشگاه که این قانون با اصول علمی مغایرت دارد.

او با اشاره به اینکه مرکز پژوهش‌ها و کمیسیون بهداشت مجلس معتقدند این قانون نیاز به بازنگری دارد گفت: سوال ما این است که چرا در اواخر دولت یازدهم وزارت بهداشت قصد دارد با این عجله و شتاب این قانون را که مربوط به سال ۶۸ است و تاکنون اجرایی نشده عملی کند.

نائب رییس انجمن پاتولوژی و آسیب‌شناسی ایران با تاکید بر اینکه برخورد وزارت بهداشت در این زمینه با پاتولوژیست‌ها قهر‌آمیز است، خاطرنشان کرد: امضای آیین‌نامه‌ای که هنوز مراحل قانونی آن طی نشده، توسط وزیر بهداشت باعث اعتراض دستیاران و دانشجویان پاتولوژیست شد؛ متاسفانه وزارت بهداشت در مقابل این اعتراض برخورد منطقی انجام نداد و نه تنها وجود این آیین‌نامه را رد نکرد بلکه در سایت خود پذیرش دانشجو برای این دوره را نیز اطلاع‌رسانی کرد.

کرمی با بیان اینکه پاتولوژیست‌ها مجبور به اعتراض شدند، افزود: برای پزشکان و پاتولوژیست‌هایی که بعد از گذراندن یک دوره به این جایگاه می‌رسند، دیدن افرادی که با استفاده از یک راه میان‌بر می‌توانند در جایگاه آنها فعالیت کنند، غیرقابل تحمل است. متاسفانه وزارت بهداشت در برابر در خواست ما مبنی براینکه اطلاعیه‌ای در خصوص اجرایی نشدن این آیین‌نامه بدهد مقاومت کرد و به هیچ‌وجه حاضر نشد یک قدم با ما همراهی کند و از موضع واکنشی خود عقب‌نشیند.

او با تاکید براینکه وزارت بهداشت هر روز مشکل جدیدی را برای پاتولوژیست‌ها ایجاد کرده است، ادامه داد: روزی ما را تهدید به لغو امتیاز انجمن کردند و در حال حاضر نیز حکم تعلیق ریزیدنت‌های پاتولوژی دانشگاه‌ تهران و تبریز را صادر کرده‌اند.

نائب رییس انجمن پاتولوژی و آسیب‌شناسی ایران تاکید کرد: شورای عالی نظام‌ پزشکی و کمیسیون بهداشت مجلس در نامه‌ای به وزیر بهداشت خواستار توقف اجرای این طرح شده‌اند که متاسفانه توجهی از سوی وزارت بهداشت به آن نمی‌شود از طرف دیگر انجمن‌های مختلف پزشکی در حمایت از پاتولوژیست‌ها و مخالفت با اجرای این طرح نامه به وزارت بهداشت ارسال کردند که این کار غیراصولی است، اما باز هم توجهی نمی‌شود.

او با بیان اینکه حقوق شهروندی که مد نظر دکتر روحانی است در وزارت بهداشت اجرا نمی‌شود، گفت: متاسفانه با این حکم پاتولوژیست‌ها ممکن است؛ تجدید دوره شوند و احتمال اخراج این دانشجویان نیز وجود دارد.

کرمی با بیان اینکه رشته‌ پاتولوژی پایه‌ای‌ترین رشته طب است تاکید کرد: وقتی دانشجوی پزشکی وارد دانشگاه می‌شود، اولین دروسی که برای تشخیص بیماری می‌گذارند پاتولوژیست و اساتید پاتولوژی این دروس را تدریس می‌کنند.

نائب‌رییس انجمن پاتالوژی و آسیب‌شناسی ایران تصریح کرد: این دغدغه جامعه پاتولوژیست‌های ایران امروز تبدیل شده به دغدغه جامعه پزشکی ایران و اصلا بحث منافع مادی در کار نیست چراکه این دستیاران به هر دلیلی از ادامه تحصیل در این رشته باز بمانند می‌توانند در رشته‌های دیگر پزشکی تحصیل کنند حتی اگر ادامه تحصیل هم ندهند؛ حداقل پزشک عمومی هستند اما بیشترین مشکل برای بیماران ایجاد می‌شود.

او با بیان اینکه در اوایل انقلاب به دلیل کمبود پزشک از پزشکان هندی و پاکستانی استفاده می‌شود، گفت: شاید برخی از کشورهای همسایه به دلیل کمبود نیروی انسانی می‌توانند از افراد غیر از پزشکان در مسند آزمایشگاه استفاده کنند اما ما به این حد از پیشرفت رسیده‌ایم که پزشکان ما می‌توانند در رشته‌های مختلف تخصص داشته باشند و به مردم خدمت ارائه دهند و ما می‌توانیم به سطح بالاتری برسیم این قانون در سال ۶۷ برای یک شرایط خاص تصویب شده و امروز نباید کل سیستم پزشکی ما دچار اخلال شود برای اینکه عده‌ای می‌خواهند از این قانون به نفع خود استفاده کنند.

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید