شش ماه قبل از سقوط موصل به مقامات وقت عراق هشدار دادیم

شش-ماه-قبل-از-سقوط-موصل-به-مقامات-وقت-عراق-هشدار-دادیم

به گزارش بازخوان به نقل از مهر، «حسن دانایی فر» سفیر سابق ایران در عراق در نشست بررسی عراق پس از داعش که امروز برگزار شد اظهار کرد: عراق پس از صدام وارد مرحله گذاری شد و به نوعی به یک جامعه باز و دموکراتیک تبدیل شد.

وی ادامه داد: هنوز فرایند دولت سازی در عراق تکمیل نشده که تبعات خاص خود را دارد. همزمان با پدیده بیداری اسلامی و باتوجه به ضعف هایی که عراق داشت باعث سقوط موصل توسط داعش بود و شصت درصد جمعیت آن شهر را ترک کردند و متقاضی بالایی داشتیم در سفارت خودمان برای دریافت ویزا که مردم قصد داشتند به ایران بیایند.

سفیر سابق ایران در بغداد تصریح کرد: به‌ عنوان کارگزار رسمی ایران، شش ماه قبل از سقوط موصل این اطلاع و هشدار را به مقامات وقت عراق اعلام کردم، بنابراین اینکه از جانب مقامات عراقی گفته می شود از بروز داعش و سقوط موصل غافلگیر شدیم، حرف اشتباهی است.

دانایی فر ادامه داد: ایران از همان ابتدا کمک های خود را با خواست دولت عراق ارائه داد. داعش از نظر نظامی و امنیتی تمام شده اما داعش فکری ادامه دارد.

وی بیان داشت: هنوز برخی افعال ناامنی از سوی داعش محتمل است، باید از حمایت مرجعیت در فرایند دولت – ملت سازی استفاده کنند؛ این یک فرصت است و باید بهره ببرند. نکته دیگر اینکه اعتماد به نفس مسئولین، ارتش و نیروهای مقاومت عراق بازگشته که این هم امروز برای عراق یک فرصت است.

سفیر سابق ایران در عراق اظهار کرد: حمایت کشورهای خارجی از عراق و به ویژه حمایت های ایران به عنوان کشوری اثر گذار و همسایه از بغداد، فرصتی است که در اختیار عراق قرار دارد.

دانایی فر تصریح کرد: از جمله چالش های پیش روی عراقی ها، انباشت ویرانی ها و تخریب هایی است که از سال های پیش و به ویژه دوران حضور داعشی ها در نقاط مختلف کشور به جا مانده و از طرفی، دیدگاه استقلال طلبانه برخی در عراق که می تواند تهدیدی جدی برای دولت عراق در آینده بوجود بیاورد.

 

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید