ظریف: عربستان در ۹۴ درصد حملات تروریستی دنیا نقش داشته است

ظریف:-عربستان-در-۹۴-درصد-حملات-تروریستی-دنیا-نقش-داشته-است

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در مصاحبه‌ای با شبکه خبری «پی‌بی‌اس» تصریح کرد که ۹۴ درصد از کل حملات تروریستی در دنیا از ایدئولوژی مورد تبلیغ عربستان سعودی نشأت می‌گیرند. 

آقای ظریف با یادآوری اینکه ۱۵ نفر از عاملان حمله تروریستی به برج‌های تجارت جهانی در حادثه ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ اهل عربستان سعودی بودند گفت: «این را هم می‌دانیم که ایدئولوژی این تروریست‌ها هم از عربستان سعودی بود: وهابیت.»

وزیر خارجه ایران اضافه کرد: « اگر بررسی کنید، از سال ۲۰۰۱ تا کنون – یا حتی از سال ۱۹۹۸ تا حالا- تقریباً ۹۴ درصد از حوادث تروریستی در سراسر دنیا به تحریک افرادی از این جریان فکری یا توسط خود آنها انجام شده است. این تفکر، ایدئولوژی رسمی عربستان است که با پول دلارهای نفتی تبلیغ می‌شود.»

ظریف تصریح کرد: «این موضوع تأسف‌بار است چون ما معقتدیم که باید روابط خوبی با همسایگانمان داشته باشیم و ما می‌خواهیم که روابط خوبی داشته باشیم. اما لازم است که آنها درباره سیاستشان تصمیم بگیرند.»

وی با انتقاد از سیاست آمریکا در قبال عربستان گفت: «موضوع مایه تأسف برای آمریکا این است که ملاک آنها این نیست که کشوری از تروریسم حمایت می‌کند یا نه، بلکه معیارشان این است که چه کسی آن تجهیزات نظامی زیبا را از ایالات متحده می‌خرد.»

«ظریف» در ادامه به موضوع سفر «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا به ریاض اشاه کرد و گفت: «من فکر می‌کنم که رئیس‌جمهور (آمریکا) این را اعلام کرد که قبل از اطمینان درباره روی میز بودن آن قراردادهای نظامی به عربستان سعودی سفر نمی‌کند.»

«چارلی رز»، مجری مشهور شبکه خبری «پی‌بی‌اس» در جواب ظریف گفت این موضوع به خاطر آن است که ترامپ فکر می‌کند این قراردادهای تسلیحاتی به ایجاد اشتغال برای آمریکایی‌ها منجر خواهد شد. 

ظریف گفت: «خوب است که این قراردادها اشتغال ایجاد می‌کنند ولی وقتی که کسی از تروریسم حمایت می‌کند، این نباید ملاک باشد.» 

«چارلی رز» گفت تمایل دارد موضوعی که برای مردم آمریکا جالب است را با ظریف مطرح کند.

وی گفت: «یک موضوع که من تمایل دارم با شما مطرح کنم و فکر می‌کنم که برای مردم آمریکا هم جالب است این است که تروریسم دقیقا چیست و چه کسی تروریست است.»

در ادامه گفت‌وگوی زیر میان مجری و ظریف رد و بدل شد. 

– چارلی رز: القاعده یک سازمان تروریستی است، شما موافقید؟

– ظریف: بله

چارلی رز: داعش سازمان تروریستی است، موافقید؟

-ظریف: بله

چارلی رز: حزب‌الله سازمان تروریستی است. موافقید؟

-ظریف: نه موافق نیستم. 

– چارلی رز: ولی آنها در لیست سازمان‌های تروریستی هستند؟

– ظریف: آنها در لیست تروریستی آمریکا هستند. بیایید یک معیار تعیین کنیم. بیاید سازمان ملل را به عنوان یک مکانیسم و دستگاه مورد قبول برای تعیین اینکه چه کسی تروریست است و چه کسی نیست در نظر بگیریم. یک مکانیسم چند جانبه را در نظر بگیرید.

ما نمی‌توانیم ایالات متحده را همزمان هم دادستان، هم قاضی، هم هیئت منصفه و هم مجری حکم در نظر بگیریم. می‌توانیم معیارهای مختلفی اعمال کنیم، اما یکی از این معیارها این است که ببینیم چه کسی در فهرست تروریستی شورای امنیت سازمان ملل متحد است. آمریکا یکی از اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد است و ما نقشی در آن نداریم. شورای امنیت، طالبان، القاعده، داعش و النصره را به عنوان سازمان‌های تروریستی می‌شناسد. 

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید