قاضی عسکر: عربستان به حفظ عزت و امنیت حاجیان ما متعهد شده است

قاضی-عسکر:-عربستان-به-حفظ-عزت-و-امنیت-حاجیان-ما-متعهد-شده-است

حجت الاسلام سید علی قاضی عسکر عصر شنبه در همایش اسرار و معارف حج و پاسخگویی به برخی شبهات مطرح شده، در جمع حجاج تمتع استان گیلان در مصلی امام خمینی رشت افزود: ما هیچ وقت بنای نرفتن به حج را نداشتیم و در سال ۹۵ هم طبق استفتاء انجام شده از مقام معظم رهبری، قرار به انجام حج بود .
وی با بیان اینکه حج فریضه ای نیست که تعطیل شود، اظهار کرد: نظر مقام معظم رهبری و مراجع عظام، رفتن به حج بود ولی تاکید داشتیم که به شرط پذیرش شرایط مان، حجاج را برای انجام فریضه حج اعزام می کنیم.
قاضی عسکر اولین مسئله و شرط مقام معظم رهبری و مسئولان را برای اعزام به سرزمین وحی؛ حفظ عزت ، امنیت و حرمت زائران ایرانی عنوان و بیان کرد: شرایط دیگری همچون صدور روادید، انجام پرواز از داخل کشور ، استقرار کنسولی ما در کشور عربستان و استقرار تیم پزشکی در سه نقطه در آن کشور ز جمله شرایط تعیین شده ما بود.
وی با بیان اینکه به دولت عربستان اعلام کردیم که حج را از روابط دوجانبه کشور جدا می دانیم، تصریح کرد: اگر امسال حج به خوبی برگزار شود، حج عمره را هم راه اندازی می کنیم.
وی با تاکید بر اینکه ما از مواضع مان هیچ گاه عقب نشینی نکرده ایم، گفت: آنها پذیرفته اند که در کمیته تحقیق چگونگی ماجرا مشخص شود، بر همین اساس ما ۸۰۰ مصاحبه انجام شده با خانواده های شهدا را برای این کمیته ارسال کرده ایم.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت اضافه کرد: آنها همچنین به صورت کتبی اعلام کرده اند که هرگونه مراسم دعا و اجتماعات در محل اسکان ایرانی ها ، بلا مانع است از اینرو می توانیم دعای کمیل را در اماکنی که در اختیار داریم، برگزار کنیم.
وی تصریح کرد: امسال وضعیت منازل از سال های قبل بهتر است و برای رفاه بیشتر زائران، خیمه های کولردار و نسوز تهیه کرده ایم.
به گزارش ایرنا، وی با بیان اینکه ظرفیت کاروان هایمان در کشور تکمیل شده، خاطرنشان کرد: برنامه های پروازی نیز طبق زمانبندی پیش بینی شده ، انجام می شود.
قاضی عسکر در خاتمه سخنانش به هجمه ایجاد شده علیه رفتن به حج در فضای مجازی اشاره و با ارائه دلایل مفصلی مبنی بر لزوم انجام فریضه الهی حج ، بیان کرد: حج ، رکن دین و فریضه بزرگ اسلام است که هیچ چیز جای آن را نمی گیرد و تصمیم رفتن به حج در شرایط کنونی، تصمیم نظام است.
امسال ۷۹۵ زائر گیلانی در قالب شش کاروان و سه پرواز، به سرزمین وحی اعزام می شوند.
زائران ایرانی از ۲۰ ایستگاه پروازی کشور برای انجام مناسک حج راهی عربستان خواهند شد و براساس برنامه ریزی های انجام گرفته، نخستین کاروان زائران ایرانی از ایستگاه پروازی تهران ۹ مرداد ماه راهی عربستان می شود.

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید