متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا بلای جان دونالد ترامپ

متمم-۲۵-قانون-اساسی-آمریکا-بلای-جان-دونالد-ترامپ

به گزارش بازخوان به نقل از بیزینس اینسایدر، شمار دموکرات های خواهان عزل «دونالد ترامپ» به ۲۵ نفر رسید. طرح عزل رئیس جمهوری آمریکا مبتنی بر بخشی از متمم بیست و پنجم قانون اساسی آمریکا است که زمینه را برای برکناری رئیس جمهوری در صورت موافقت معاون وی یا اکثریت کابینه ترامپ یا اکثریت کنگره، فراهم می‌کند.

«جان فیریک» که یکی از طراحان اصلی متمم بیست و پنجم قانون اساسی آمریکا است، به بیزینس اینسایدر گفت: سناتورهایی که این تبصره را به صورت قانون درآوردند، گفته‌اند که اعلام عدم صلاحیت رئیس جمهوری باید مبتنی بر واقعیات موثق در مورد وضعیت جسمانی یا روانی رئیس جمهوری باشد و از تعصبات شخصی به دور بماند.

طرح پیشنهادی مجلس نمایندگان آمریکا برای برکناری ترامپ هفته گذشته ۲۱ حامی داشت و چهار دموکرات دیگر پس از توییت‌های توهین آمیز ترامپ علیه مجریان شبکه‌های خبری از این طرح حمایت کردند.

این طرح از حمایت دموکرات‌های برجسته مجلس نمایندگان آمریکا همچون «نانسی پلوسی» برخوردار است. هر چند این طرح در میان دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا از پویایی بالایی برخوردار شده، بعید است از حمایت کافی برای تصویب برخوردار شود.

با این حال، برخی نمایندگان دموکرات گفته‌اند که تعدادی از نمایندگان جمهوریخواه کنگره به طور محرمانه نسبت به این اقدام ابراز تمایل کرده‌اند. اما این طرح به حمایت بیشتری از طرف حزب جمهوریخواه آمریکا نیاز دارد.

به علاوه، این طرح حتی در صورت تصویب در ۲ مجلس نمایندگان آمریکا باید به امضای رئیس جمهوری آمریکا برسد. چنانچه رئیس جمهوری آمریکا این طرح را وتو کند کنگره به اکثریت دو سوم رای نمایندگان برای لغو وتوی وی نیاز دارد.

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید