مجلس برای اولین بار به بودجه «نه» گفت!/ مروری بر آرای ۱۱ سال اخیر

گزارش کمیسیون تلفیق درباره لایحه بودجه سال ۹۷ کل کشور امروز با یک «نه» تاریخی روبه رو شد.

به گزارش بازخوان، طبق قانون هر سال رئیس جمهور باید پیش بینی‌هایش از دخل و خرج سال آینده را در نیمه آذر به نمایندگان مردم در مجلس تقدیم کند. مجلس نیز کمیسیونی به نام تلفیق تشکیل می دهد تا نمایندگانی از اعضای کمیسیون‌های مختلف دور هم جمع شوند و بررسی کنند وضع دخل و خرج پیشنهادی مناسب حال یک سال بعد هست و اساسا با قوانین بالادستی تعارضی دارد یا خیر.

نتیجه این بررسی‌ها به صحن علنی مجلس می آید و هر سال در روزی مشابه امروز، ۲۰نماینده که نیمی از آنها موافق کلیات بودجه هستند و نیمی مخالف، پشت تریبون می‌روند و از دلایل خود می‌گویند. تجربه می گوید هر سال هر قدر هم مخالفت‌ها آتشین بوده، باز هم سنگی جلوی پای کمیسیون تلفیق و بودجه اش قرار نگرفته و کلیات بودجه سالانه تصویب شده و مجلس به طور مستقیم به سراغ بررسی جزئیات رفته است.

حتی سال گذشته که صبح زود اعضای فراکسیون امید دور هم جمع شدند و تصمیم گرفتند به کلیات رای ندهند، ظهر که شد با توضیحات سخنگوی دولت، تصمیم گرفتند فردی عمل کنند و دیگر نظر فراکسیون ملاک عمل نباشد. اما امسال ظاهرا اختلافات بودجه ای بیشتر از آن است که آتش به اختیار بودن هم به کمک آن بیاید.

جدول زیر مروری کرده بر تعدادی آرای کلیات بودجه در ۱۱ سال اخیر. یعنی از سال ۸۷ که برای اولین بار رئیس جمهور برای دفاع از کلیات به مجلس رفته بود. بهترین سال برای بودجه نیز سال ۹۲ بوده، یعنی آخرین سالی که محمود احمدی نژاد لایحه را به مجلس برده است.

 

سال بودجه‌ای

تعداد کل آرا

تعداد موافقان

تعداد مخالفان

آرای ممتنع

نتیجه

۸۷

۲۳۷

۱۶۸

۴۷

۱۹

تصویب

۸۸

‌٢٣٤

۱۴۸

۵۶

۱۴

تصویب

۸۹

۲۲۶

۱۵۱

۶۲

۱۲

تصویب

۹۰

۲۲۵

۱۴۹

۶۱

۹

تصویب

۹۱

۲۰۴

۱۲۸

۴۰

۲۱

تصویب

۹۲

۲۳۶

۱۹۱

۲۶

۱۳

تصویب

۹۳

۲۰۹

۱۳۰

۵۹

۱۰

تصویب

۹۴

۲۱۸

۱۵۲

۴۳

۱۳

تصویب

۹۵

۲۰۰

۱۳۵

۳۷

۶

تصویب

۹۶

۲۰۲

۱۱۱

۷۰

۵

تصویب

۹۷

۲۱۶

۸۳

۱۲۰

۱۹

رد

 

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید