ناتو «باج افزار پتیا» را یک جنگ بالقوه می‌داند

ناتو-«باج-افزار-پتیا»-را-یک-جنگ-بالقوه-می‌داند

 

به گزارش بازخوان و به نقل از دیجیاتو، به دنبال همین اتفاقات، شنبه همین هفته، Kevin Scheid از کهنه کاران وزارت دفاع آمریکا مسئولیت واحد عملیات های سایبری ناتو را بر عهده گرفت.

اهمیت این انتصاب اما به خاطر حملات سایبری گسترده ای است که به خاطر پتیا به راه افتاده و همین امر سازمان مذکور را بر آن داشت تا روز جمعه با انتشار بیانیه ای اعلام کند که پای یک بازیگر دولتی در میان است و این حملات به صورت بالقوه می توانند به عنوان اقدام جنگی قلمداد شوند.

برای آن درک بهتری از بیانیه اخیر ناتو و پیامدهای آن پیدا کنید بهتر است اشاره ای به پیمان ناتو داشته باشیم. در پیمان آتلانتیک شمالی یا همان ناتو بخشی به نام ماده ۵وجود دارد که به موجب آن، اعضای این سازمان موظف می شوند در مواردی که یکی از اعضا هدف حمله قرار گرفت برای دفاع از آن وارد عمل شوند.

در هفته ای که گذشت دبیرکل این سازمان تایید کرد که یک حمله سایبری «با پیامدهایی هم اندازه با یک حمله تسلیحاتی عمل به ماده ۵ توافقنامه را لازم اجرا خواهد کرد و واکنش هایی که به آن داده می شوند می توانند به شکل نظامی باشند».

در نتیجه محققان ناتو به این نتیجه رسیدند که بدافزار مورد بحث «می تواند احتمالا به یک بازیگر دولتی مربوط باشد» و اگر این امر محرز گردد آنگاه کشورهای هدف می توانند با گزینه های مختلفی مقابله به مثل کنند.

این اقدامات مقابله ای چه هستند؟ هرچیزی. وزارت دفاع انگلستان همین هفته به صورت کاملا مستقل اعلام کرد که کشورش برای واکنش به حملات سایبری آماده شده و این حق را برای خود قائل است تا از هر قلمرویی «شامل هوا، زمین، دریا و قلمرو سایبری» به هدف حمله کند.

در حال حاضر ناتو نمی داند که چه کسی NotPetya را توسعه داده و هیچ کارشناسی هم این حمله را با اطمینان کامل به بازیگر خاصی نسبت نداده اما می توان پتیا را یکی از پیچیده ترین بدافزارهایی دانست که این حجم از خرابی را به بار آورده.

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید