نگرش مردم به حجاب/ کاهش تمایل به پوشش چادر و مانتو گشاد

مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری هم‌زمان با پدیده دختران خیابان انقلاب که به حجاب اجباری معترضند، به باز نشر نتایج یک پژوهش علمی مربوط به سال ۱۳۹۳ اقدام کرد.

به گزارش بازخوان به نقل از خبرآنلاین، در گزارش منتشر شده در این سایت این مرکز با ذکر شکل هایی از انواع پوشش حجاب به تغییرات نگرش مردم طی سالهای ۸۵ تا ۹۳ پرداخته شده و نتایج قابل توجهی از این پژوهش منتشر شده است.

در پژوهش مزبور که نتایج آن در سال ۹۳ نیز در نشست تخصصی سیاست گذاری حجاب در اختیار اعضای این نشست قرار گرفته، نشان داده شده تمایل به استفاده از حجاب در سال ۸۵ به میزان ۲۴٫۳ درصد بود که در سال ۹۳ به ۱۴٫۷ درصد افت پیدا کرده است. بیشترین تغییر مثبت در تمایل تهرانی ها در استفاده از پوشش خاص زنان مربوط به استفاده از روسری، مانتو تنگ بوده که در سال ۸۵ تنها ۲۵٫۲ درصد بود که در سال ۹۳ با رشد زیادی به ۳۲ درصد رسیده است.

شکل زیر به خوبی نشان می دهد تمایل استفاده از چادر و مانتوی گشاد در خلال سالهای ۸۵ تا ۹۳ به شدت کاهش یافته و در چادر از بیش از ۲۴ درصد به حدود ۱۴ متمایل شده و تمایل به استفاده از مانتوی گشاد از ۳۰ درصد به ۲۰ درصد طی ۸ سال، افت کرده است.

شکل یک: تمایل پاسخگویان تهرانی به استفاده از انواع پوشش زنان

شکل دو: نمودار تغییرات در مطلوبیت استفاده از انواع پوشش زنان طی سالهای ۸۵ تا ۹۳

نکته دیگری که در پژوهش مزبور عنوان شده این است که پاسخگویان معتقدند تنها حدود یک درصد زنان از چادر استفاده می کنند. 
بنا به اظهارنظر شهروندان تهرانی در این تحقیق، بیشترین الگوی پوشش مورد استفاده برای زنان تهرانی در سال ۹۳، استفاده از روسری، مانتوی کوتاه و شلوار تنگ بوده است.

شکل سه: اظهارنظر شهروندان تهرانی درباره پوشش فعلی زنان در جامعه

یافته مهم دیگری در این پژوهش نشان می دهد نزدیک به نیمی از پاسخگویان گفته اند دولت نباید در نوع پوشش و حجاب مردم دخالت کند چون مسئله حجاب شخصی است. این نگرش در سال ۸۵ تنها برای حدود یک سوم پاسخگویان صادق بوده است. به بیان دیگر، در مقایسه نظرات مردم پاسخگو به این تحقیق در سالهای ۸۵ تا ۹۳، سال به سال مردم بیشتری معتقد شده اند دولت نباید در حوزه حجاب دخالت کند.

شکل ۴: نگرش جامعه درباره دخالت دولت در پوشش مردم

نکته جالب دیگری در این یافته نشان می دهد حدود ۴۰ درصد افراد پاسخگو در سال ۹۳ معتقد بودند باید با بدحجابان برخورد شود ولی در سال ۸۵، تعداد پاسخگویانی که می گفتند باید به بدحجابان برخورد شود بیش از ۵۵ درصد بود. به تعبیر بهتر، جامعه در برخورد با بدحجابان، با احتیاط بیشتری رفتار کرده و دیگر مانند گذشته، معتقد به برخورد با بدحجابان نیست.

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید