وزيردفاع قطر: ايران تنها راه نجات ما در مقابل اعراب بود

وزيردفاع-قطر:-ايران-تنها-راه-نجات-ما-در-مقابل-اعراب-بود

`خالد بن محمد العطيه`با بيان اينکه ايران همسايه و شريک قطر در ميدان گازي شمال اين کشور است افزود:ايران با گشودن حريم هوايي خود بر روي پروازهاي قطر نخستين راه تنفس به روي دوحه را پس از محاصره اين کشور ازسوي برخي کشورهاي عربي باز کرد.

به گزارش انتخاب به نقل از روسيا اليوم، وي درگفت و گو با اين شبکه خبري درمورد آمادگي قطر براي ائتلاف با ايران گفت: به لحاظ آمار و ارقام ما بيشتر از کشورهاي محاصره کننده قطر با ايران همکاري نداريم و ايران همسايه و شريک ما در ميدان گازي شمال است که ما را ملزم به همکاري مي کند و حسن همجواري بين ايران و قطر هميشه برقرار بوده است.

وي افزود:ايران کشوري بود که حريم هوايي خود را به روي پروازهاي قطر درحالي که کشورهاي عربي برادر، ما را محاصره کرده بودند باز کرد و در واقع تهران اولين راه تنفس براي قطر درميان تحريم ها و محاصره اين کشور بود و تهران همچنين برخي از نيازهاي قطر به موادغذايي را تامين کرد. آيا پاداش احسان جز احسان است؟

وزيردفاع قطر تاکيد کرد: درصورتي که محاصره کنندگان قطر؛ عربستان، مصر، امارات و بحرين به محاصره اين کشور خاتمه ندهند به راهکارهاي قانوني بين المللي روي خواهد آورد.

وي افزود: کشورهاي محاصره کننده فراموش کرده اند که پيام هاي توييتري دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا موضع رسمي و دايمي وي نيست.

العطيه گفت:عربستان و متحدانش با تحريم و محاصره قطر از پشت به قطر خنجر زدند درحالي که در کنفرانس رياض با حضور دونالد ترامپ از او دعوت و استقبال کردند.

وي افزود: قطر در ابتدا راه حل سياسي براي حل بحران يمن پيشنهاد کرد اما مجبور به پيوستن به ائتلاف عربي ضد يمن شد.

اين وزير قطري درمورد جنگ يمن، عواقب و هزينه هاي مالي آن تاکيد کرد که راه حل سياسي تنها راه پايان دادن به بحران يمن است.

عربستان، امارات، بحرين و مصر خردادماه در پي انتشار مطالبي منتسب به امير قطر در رسانه هاي اين کشور، با متهم کردن دولت دوحه به «حمايت از تروريسم» روابط سياسي خود را با آن کشور ‏قطع کردند و اين کشور را مورد تحريم اقتصادي قرار دادند.‏

قطر اقدامات و خواسته کشورهاي تحريم کننده را بر خلاف حق حاکميت ملي خود دانسته و آن را رد کرده است.

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید