وزیر ارشاد اعلام کرد: در تایید یا تکذیب یک فیلم دخالت مستقیم ندارد

وزیر-ارشاد-اعلام-کرد:-در-تایید-یا-تکذیب-یک-فیلم-دخالت-مستقیم-ندارد

به گزارش بازخوان و به نقل از ایلنا، سیدرضا صالحی امیری وزیر ارشاد در حاشیه هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره نمره‌ای که به عملکرد خود در دولت می‌دهد، گفت: ارزیابی باید توسط رییس‌جمهور صورت بگیرد، تلاش ما با همکاران این بود که چند مساله اساسی را سرلوحه کار داشته باشیم. اول ثبات و آرامش در مسائل فرهنگی. ما باور داریم بدون آرامش نمی‌توانیم فعالیت‌های ایجابی فرهنگی داشته باشیم. به اعتقاد ما این ثبات و آرامش فرهنگی ایجاد شده است. 

او با بیان اینکه استراتژی دوم ما تقویت اصناف بود، افزود: صندوق هنر را به خانه سینما، خانه موسیقی و خانه تئا‌تر واگذار کردیم . نکته سوم این است که قرار بود تعامل سازنده با اصحاب فرهنگ و هنر در همه اجزای نظام داشته باشیم. در نظام فرهنگی، ما با گستردگی نهاد‌های فرهنگی مواجه هستیم. تنها راه تداوم فعالیت فرهنگی انسجام میان نهاد‌های فرهنگی است. با تقابل به هدف نمی‌رسیم. از این جهت با حوزه‌های علمیه و نهاد‌های دینی و هنری تعامل سازنده داشتیم و معتقدیم بدون تعامل و همگرایی کاری نمی‌شود، کرد.

او در پاسخ به اینکه آیا در کابینه آینده حضور دارد یا خیر گفت: این از اختیارات ریاست جمهوری است؛ آنچه برای اعضای کابینه مهم است، موفقیت رییس جمهور و دولت است و مهم‌ترین هدف ما پاسخگویی به مطالبات مردم است.

او درباره اینکه آیا پیشنهادی برای حضور در کابینه بعدی به او داده شده یا خیر؟ گفت: این را به رییس‌جمهور محترم واگذار کنید چون صلاحیت تصمیم با ایشان است. 

او هدف از این برنامه‌ها را نیز شرح داد و گفت: مهم است که بدانیم این سرزمین متعلق به اهل بیت است و در این سرزمین اختر‌های تابناک داریم. بنا داریم بیش از سال‌های گذشته دهه کرامت را گرامی بداریم و اشاعه فرهنگ رضوی اشاعه فرهنگ اهل بیت است.

وزیر ارشاد در خصوص فیلم پنج عصر و اینکه برخی نسبت به این فیلم و فیلم‌هایی دیگر مانند مادر قلب اتمی اعتراض‌هایی داشته‌اند، گفت: ما در سینما یک نظام استاندارد تعریف شده داریم و شورای ساخت و نمایش از صاحب نظران هستند. وزیر ارشاد و رییس سازمان سینمایی مداخله مستقیم در فرآیند تایید یا تکذیب یک فیلم ندارد و منطق اداره یک وزارت‌خانه این نیست که در همه امور جزیی یک وزارت‌خانه دخالت کند.

او خاطر نشان کرد: آنچه برای ما مهم است این است که یک فیلم مسیر قانونی‌اش را طی کرده باشد. آنچه من می‌توانم بگویم این است که فیلم‌های موجود هم در مرحله پروانه ساخت هم پروانه نمایش مجوز‌های لازم را کسب می‌کند و برای اکران به شورای صنفی منتقل می‌شود.

صالحی امیری گفت: درباره فیلم‌هایی که نام بردید طبعا واکنش‌هایی از سوی برخی نمایندگان و بعضی از افراد صاحب نظر داشتیم و جلساتی برگزار شد؛ یکی از این فیلم‌ها ۱۸ مورد اصلاح داشته است. اگر لازم باشد باز اصلاحات اعمال می‌شود؛ اما در فرایند خودش. یعنی من به عنوان وزیر در فرایند مجوز فیلم دخالت نمی‌کنم. 

صالحی امیری در خصوص توصیه‌هایی که به وزیر آینده ارشاد دارد، گفت: آنچه من فکر می‌کنم باید شکل بگیرد سه نکته استراتژیک است؛ اول داشتن نقشه راه. باید بدانیم پنج سال و ده سال آینده دستگاه فرهنگی به کدام سمت خواهد رفت؛ لذا داشتن برنامه پنج ساله ضرورت دارد. ما این کار را در وزارت خانه آغاز کردیم و بخش‌هایی از  سازمان‌ها برنامه جامع‌شان تدوین شده است؛ مانند سازمان سینمایی. سطح دوم این است که ارشاد باید بتواند با بقیه نهادهای فرهنگی انسجام و هماهنگی داشته باشد. سطح سوم توجه به فرهنگ دینی و ارزش‌ها و هنجارهایی دینی است. مردم ما دین مدار و جامعه ما اخلاق مدار است؛ باید محتوای تولیدات فرهنگی در راستای دین مردم باشد.

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید