وزیر ارشاد: مد هنجارگرا مد مقبول و ملزوم زندگی بشری است/ جشنواره مد و لباس فجر به ایده های خلاقانه توجه دارد

سید عباس صالحی در آیین اختتامیه هفتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر گفت: لباس علاوه بر تامین نیازهای انسانی با هویت یک جامعه نیز مرتبط است.

به گزارش بازخوان و به نقل از ایرنا، وزیر ارشاد معماری و لباس را دو عنصر اساسی هویت یک جامعه دانست و افزود: با یک نگاه به معماری و لباس یک جامعه می توان پی برد که اجزای هویتی آن پایدار یا گسسته است.
صالحی ادامه داد: لباس جامعه ایرانی را نیز با این نگاه می توان تشخیص داد که با فرهنگ، تاریخ، هنر و زیباشناسی ایرانی تناسب دارد یا ندارد.
وی با بیان اینکه دو نوع مد داریم، افزود: دو مد هنجارگرا و هنجار ستیز وجود دارد، مد هنجارگرا مد مقبول و ملزوم زندگی بشری است، طبعا مد هم مسیری از آفرینش را طی می کند تا به تولید و مصرف انبوه می رسد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: لباس و مد با هویت ما ارتباط دارد و هویت ایرانی – اسلامی باید بگونه ای باشد که در مد گرایی و لباس معنی و مفهوم خود را پیدا کند.
وی گفت: منظور از هویت یک عرف تاریخی نیست و دامنه آن یک جامعه پر وسعت و یک هویت جغرافیایی منبسط است، اما مرز دارد و در این مرز تاریخ ها، رسم ها، قومیت ها، رنگ ها و طرح های مختلف می گنجد، اما با هویت و نه شلخته.
صالحی توجه به عنصر خلاقیت در حوزه مد و لباس را مهم برشمرد و گفت: هر مقدار خلاقانه تر در این حوزه پیش برویم بیش از هر حوزه دیگری به ایده ها و مفاهیم خلاقانه دست خواهیم یافت.
وی گفت: جشنواره مد و لباس فجر به این مفاهیم خلاقانه توجه دارد و آنها را کشف کرده و باید آنها را مورد حمایت قرار دهیم.
گفتنی است هفتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر از ششم تا سیزدهم اسفند ماه به ریاست حمید قبادی برگزار شد.

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید