چند درصد شاغلان ایرانی وضعیت استاندارد ندارند؟

چند-درصد-شاغلان-ایرانی-وضعیت-استاندارد-ندارند؟

به گزارش بازخوان به نقل از خبرانلاین، بررسی های صورت گرفته از سوی مرکز آمار ایران نشان می دهد در حالی که بالا بودن نرخ بیکاری یکی از مهمترین دغدغه های سیاست‌گذاران و تصمیم گیران کشور تلقی می شود، بیش از نیمی از جمعیت شاغل نیز وضعیت مساعدی را در بازار کار دارا نیستند. همین امر خود در کنار بالا بودن نرخ بیکاری یکی از آسیب های مهم بازار کار ایران تلقی می شود.
بر این اساس در حالی که نرخ بیکاری در بهار سال جاری به بیش از ۱۲ درصد افزایش یافته است،بررسی ها نشان می دهد که ۱۰٫۲ درصد از شاغلین، وضعیت اشتغال ناقص را دارا هستند؛ این بدان معنی است که این افراد هر چند شاغل محسوب می شوند اما دارای کاری موثر با حقوق مکفی نیستند.

بحران بیکاری در ایران یکی از جدی ترین بحران های اقتصادی – اجتماعی تلقی می شود و سیاستگذاری ها برای غلبه بر این مشکل در دستور کار قرار دارد.

در کنار این افراد،گروهی نیز هستند که برای کسب درآمد مکفی متناسب با نیازهایشان مجبورند بیش از ۴۹ ساعت در یک هفته فعالیت کنند. سهم این جمعیت از بازار کار ایران بسیار بالاست. طبق آخرین برآوردهای صورت گرفته سهم شاغلین ۱۵ ساله به بالا با ساعت کار بیش از ۴۹ ساعت در هفته ، ۴۰٫۹ درصد از کل جمعیت شاغلان ایرانی محسوب می شود.

این وضعیت کیفیت زندگی را کاهش داده و مهارت های اجتماعی فرد را تقلیل می دهد. در حالی که ۱۶٫۱ درصد از زنان شاغل در ایران بیش از ۴۹ ساعت در هفته کار می کنند، این نرخ در میان مردان شاغل به ۴۶٫۴ درصد می رسد.

به عبارت دیگر نزدیک به نیمی از مردان ایرانی برای گذران زندگی محبورند بیش از یک شیفت کار کنند. این امر به عقیده بسیاری از کارشناسان خود سبب می شود خانواده با بحران هایی در غیاب مرد خانواده روبرو شود.

سهم کسانی که بیش از استاندارد فعالیت می کنند در شهرها بیش از روستاهاست به طوری که در شهرها ۴۲ درصد شاغلان و در روستاها ۳۷٫۹ درصد شاغلان بیش از ۴۹ ساعت در هفته فعالیت می کنند.

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید