کربن سخت و انعطاف پذیر تولید می‌شود

کربن-سخت-و-انعطاف-پذیر-تولید-می‌شود

به گزارش بازخوان به نقل از مهر، محققان روشی جدید برای تولید نوعی کربن یافته اند که بسیار سخت است اما در مجاورت گرما و فشار زیاد حالت ارتجاعی می یابد.

این روش توسط محققان چینی و آمریکایی به وجود آمده است. کربنی که با این روش ساخته می شود بسیار سبک است و می توان آن را در کمیت بالا تولید کرد. این بدان معناست که چنین کربنی را می توان برای مصارف مختلف از جلیقه های ضد گلوله تا نوع جدیدی از دستگاه های الکترونیکی به کاربرد.

نوع دیگری از کربن نیز به نام کربن شیشه ای وجود دارد که  از پیوندهای sp² تشکیل شده است. کربن شیشه ای خواص گرافیت و سرامیک را داراست.

اما کربن شیشه ای فشرده جدید دارای پیوندهای sp³ و sp² است. به همین دلیل خواص عجیبی دارد. محققان با روشی ساده کربن شیشه ای فشرده را ساختند به همین دلیل می توان از این نوع کربن را با هزینه ای اندک در مقادیر کلان تولید کرد.   آنها برای این کار از نوعی ماشین پرس استفاده کردند که به کربن فشار زیادی وارد کرد.

درهرحال این نوع کربن که علاوه بر قدرت و سختی، سبک و انعطاف پذیر است کاربردهای مختلفی خواهد داشت. می توان از آن برای تولید بدنه جت و هلی کوپتر استفاده کرد. در بخش الکترونیکی نیز این ماده محدودیت های مربوط به تولید میکروتراشه را از بین ببرد.

 

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید