کشف یک مکانیسم جدید برای رشد مو با سلول‌های بنیادی

کشف-یک-مکانیسم-جدید-برای-رشد-مو-با-سلول‌های-بنیادی

به گزارش بازخوان وبه نقل از جام جم آنلاین، در مطالعه‌ای که به تازگی چاپ شده است، محققان نشان داده‌اند که نقص در Tregها می‌تواند مسئول ریزش موی سکه‌ای (alopecia areata) باشد که یک اختلال اتوایمن است که منجر به از دست رفتن مو می‌شود و در اشکال مختلف طاسی نقش دارد.

از آن جایی که همین سلول‌های بنیادی مسئول کمک به بهبود پوست بعد از آسیب هستند، در نتیجه این احتمال نیز وجود دارد که «Treg»ها نقش کلیدی را در ترمیم زخم‌ها داشته باشند.

برای درک بهتر نقش این «Treg»ها در سلامت پوست، دکتر روزنبلوم و همکارانش در سانفرانسیسکو با استفاده از تکنیکی جدید این سلول‌ها را از پوست موش برداشتند. زمانی که آنها تکه‌هایی از مو را از روی پوست این موش‌ها تراشیدند مشاهدات جالبی داشتند.

این موهای تراشیده شده هرگز مجددا رشد نکرد. در ادامه آنها مشاهده کردند که در حالت طبیعی جمعیتی از «Treg»ها در پیرامون سلول‌های بنیادی فولیکول مو تجمع پیدا می‌کنند و موجب سه برابر شدن حجم این قسمت می‌شوند.

این تجمع موجب وارد شدن سلول‌های بنیادی فولیکولی به چرخه رشد مو و بازسازی مو می‌شود. به نظر می‌رسد که «Treg»ها از طریق مسیر پیام رسانی «Notch» موجب فعال شدن سلول‌های بنیادی فولیکول مو و رشد مجدد مو می‌شود.

در نگاه اول همیشه به نظر می‌رسیده است که سلول‌های ایمنی به این دلیل به بافت وارد می‌شوند که با عفونت مبارزه کنند و سلول‌های بنیادی نیز در بافت وجود دارند که به بازسازی بپردازند. اما این مطالعه نشان می‌دهد که سلول‌های بنیادی و سلول‌های ایمنی با هم کار می‌کنند تا بازسازی بافتی را مقدور سازند.

بدون این سلول‌های ایمنی، سلول‌های بنیادی قادر به بازسازی فولیکول‌های مو نیستند و فرد طاس می‌شود.

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید