یک شهر با نرخ پارکینگ‌های متفاوت!

یک-شهر-با-نرخ-پارکینگ‌های-متفاوت!

تعرفه‌های تعریف شده و مصوب استفاده از پارکینگ در شهر تهران به‌گونه‌ای است که می‌توان گفت در اغلب موارد این تعرفه‌ها رعایت نشده و هزینه‌هایی به مراتب بیشتر از مردم دریافت می‌شود.

 طبق تعرفه‌های مصوب اتاق اصناف تهران برای پارکینگ‌ها که در سال ۱۳۹۴ به تصویب رسیده برای استفاده از پارکینگ تعرفه‌های مختلفی در نظر گرفته شده که بنا بر اظهارات رییس اتحادیه پارکینگ داران این تعرفه‌ها به دلیل فاصله‌ای که با هزینه‌های پارکینگ‌ها دارند در اغلب موارد رعایت نشده و هزینه‌هایی مجزا از آنها دریافت می‌شود، اما براساس نوع پارکینگ و نوع وسیله نقلیه همچنین ساعات استفاده از پارکینگ، مبلغی که افراد ملزم به پرداخت آن می‌شوند متفاوت خواهد بود.

تعرفه پارکینگ‌های غیرمسقف محدوده طرح

طبق آنچه به شکل مصوب از سوی اتاق اصناف اعلام شده برای استفاده از پارکینگ‌های داخل شهر تهران و آن دسته از پارکینگ‌هایی که داخل منطقه طرح قرار داشته و غیرمسقف هستند، رقمی بین ۹۰۰ تومان تا ۹۴۰۰ تومان در نظر گرفته شده است. بدین ترتیب ورودیه یک وانت و سواری با یک ساعت توقف در این پارکینگ‌ها هزینه‌ای معادل ۹۰۰ تومان و  ورود و توقف یک ساعته یک موتورسیکلت به این پارکینگ‌ها هزینه‌ای معادل ۲۰۰ تومان دارد که این رقم در مورد ون و مینی بوس‌ها نیز ۹۰۰ تومان تعیین شده و برای اتوبوس و کامیون ۲۱۵۰ تومان و تریلی ۲۵۰۰ تومان تعریف شده است.

اما برای توقف اضافه از ساعت شش صبح الی هشت شب برای هر ساعت هزینه‌ای جداگانه در نظر گرفته می‌شود که افراد ملزم به پرداخت این هزینه‌ها علاوه بر هزینه‌ ورودی خواهند بود. بدین ترتیب هر ساعت توقف ماشین‌های وانت و سواری رقمی معادل ۳۱۵ تومان، موتورسیکلت ۷۵ تومان، ون و مینی بوس ۳۶۰ تومان، اتوبوس و کامیون ۵۰۰ تومان و تریلی ۵۷۰ تومان در نظر گرفته شده است.

همچنین برای توقف اضافه از ساعت هشت شب الی شش صبح نیز برای هر ساعت توقف وانت و سواری هزینه‌ای معادل ۲۰۰ تومان، موتورسیکلت ۵۰ تومان، ون و مینی بوس ۳۱۵ تومان، اتوبوس و کامیون ۳۱۵ تومان و تریلی ۳۷۰ تومان در نظر گرفته شده است.

اما توقف شبانه روزی (۲۴ ساعته) یک سواری در این پارکینگ‌ها نیز بدون نیاز به ورودیه بوده و برای آن هزینه‌هایی بین ۱۴۰۰ تا ۹۴۰۰ تومان تعیین شده است. بدین ترتیب هر شبانه روز توقف ماشین‌های وانت و سواری ۵۶۰۰ تومان، موتورسیکلت ۱۴۰۰ تومان، ون و مینی بوس ۶۵۰۰ تومان، اتوبوس و کامیون ۸۱۰۰ تومان و تریلی ۹۴۰۰ تومان تعریف شده است. البته همان طور که اشاره شد در اغلب موارد رقمی که پارکینگ‌ها از مشتریان خود دریافت می‌کنند هیچ گونه مطابقتی با تعرفه‌های مصوب آنها نداشته و به مراتب متفاوت خواهد بود.

تعرفه پارکینگ‌های خارج از طرح و مسقف

برای توقف در پارکینگ‌های خارج طرح و مسقف نیز تعرفه‌هایی بین ۱۹۰ تومان تا ۷۰۰۰ تومان تعریف شده است. بدین ترتیب ورودیه هر خودرو با یک ساعت توقف در این پارکینگ‌ها بدین ترتیب است که اگر وسیله نقلیه، وانت یا سواری باشد رقمی معادل ۹۰۰ تومان و اگر موتورسیکلت باشد عددی معادل ۱۹۰ تومان برای آن حساب می‌شود، اما در خصوص ون و مینی بوس برای ورود و یک ساعت توقف در این پارکینگ‌ها هزینه‌ای معادل ۱۱۰۰ تومان تعریف شده است.

برای توقف اضافه از ساعت شش صبح الی هشت شب به ازای هر ساعت ۳۱۵ تومان برای وانت‌ و سواری، ۱۰۰ تومان برای موتورسیکلت و ۳۷۵ تومان ون و مینی بوس در نظر گرفته شده است. همچنین هر ساعت توقف اضافه از هشت شب الی شش صبح دارای تعرفه‌های خاص خود است که براین اساس برای هر ساعت توقف وانت و سواری رقمی معادل ۱۹۰ تومان، موتورسیکلت ۶۰ تومان، ون و مینی بوس ۳۱۵ تومان در نظر گرفته می‌شود.

توقف شبانه روزی نیاز به ورودیه نداشته و برای خودروهای وانت و سواری معادل ۵۶۰۰ تومان، برای موتورسیکلت‌ها معادل ۱۵۰۰ تومان و برای ماشین‌های ون و مینی بوس معادل ۷۰۰۰ تومان تعریف شده است.

تعرفه پارکینگ‌های مسقف داخل طرح

برای استفاده از پارکینگ های مسقف داخل محدوده طرح ترافیک نیز هزینه‌ای بین ۳۲۰ تا ۸۱۰۰ تومان تعریف شده است. بدین ترتیب ورودیه و یک ساعت توقف وانت و سواری در این پارکینگ‌ها ۹۰۰ تومان هزینه به دنبال خواهد داشت که این رقم در مورد موتورسیکلت به ۳۲۰ تومان و در مورد ون و مینی بوس به ۱۱۰۰ تومان می‌رسد.

علاوه بر این هر ساعت توقف اضافه از شش صبح الی هشت شب برای وانت و سواری هزینه‌ای معادل ۳۴۰ تومان، موتورسیکلت ۱۰۰ تومان و ون و مینی بوس ۴۴۰ تومان به دنبال خواهد داشت. هر ساعت توقف اضافه از هشت شب تا شش صبح نیز برای وانت و سواری معادل ۲۲۵ تومان، موتورسیکلت معادل ۶۰ تومان و ون و مینی بوس معادل ۳۴۰ تومان محاسبه می‌شود.

توقف شبانه روزی (۲۴ ساعته) در این پارکینگ‌ها نیاز به ورودی نداشته و برای وانت و سواری هزینه‌ای معادل ۶۵۰۰ تومان، برای موتورسیکلت رقمی معادل ۱۹۰۰ تومان و برای ون و مینی بوس رقمی ۸۱۰۰ تومانی دریافت می‌شود.

اگرچه به نظر می‌رسد در تعرفه‌های مصوب اتاق اصناف تهران رعایت حال شهروندان صورت گرفته و تلاش شده تعرفه‌ها به شکل حداقلی تعریف شوند، اما غیرمنطقی بودن این تعرفه‌ها قابلیت اجرایی شدن را از آن گرفته و برهمین اساس اکنون به نظر می‌رسد در مورد پارکینگ‌ها، وضعیت مشخصی وجود نداشته و هر پارکینگ بنابر میل خود هزینه‌ خاصی را تعریف می‌کند، موضوعی که شفافیت استفاده از تعرفه‌های این فضا را از بین برده و در مواردی مشکلات متعددی برای مردم ایجاد می‌کند.

 

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید