یک نوع ژل برای پانسمان فوری چشم ابداع شد

دانشمندان، یک ژل موضعی حساس به دما ابداع کرده‌اند که می‌تواند جراحت‌های چشمی را در میدان جنگ پانسمان کند.

به گزارش بازخوان و به نقل از ایسنا، این ژل که توسط دانشمندان دانشگاه “کالیفرنیای جنوبی (USC)ساخته شده هنگام استفاده کردن در چشم،  از حالت مایع به حالت نیمه جامد فوق‌العاده قوی تغییر می‌کند. 

هنگامی‌ که بیمار برای درمان همیشگی جراحت آماده باشد، پزشکان این پانسمان جامد موقتی را با اضافه کردن آب سرد برمی دارند.

ماده‌ای که این گروه برای ایمپلنت‌های شبکیه، با آن کار می‌کنند، نوعی هیدروژل به نام PNIPAM poly(N-isopropylacrylamide)  است که به خاطر ویژگی منحصر به فردش به طور طبیعی برای این کابرد مناسب است.

به گفته پژوهشگران، این هیدروژل در صورت سرد شدن، به مایعی با کاربرد راحت و در صورت گرم شدن، به ماده نیمه جامد چسبناکی با چسبندگی زیاد تبدیل می‌شود.

“نیکی بیات” (Niki Bayat)، نویسنده ارشد این پژوهش گفت: از آنجا که دمای تغییر وضعیت هیدروژل به دمای چشم انسان بسیار نزدیک است، باید ویژگی‌های آن را تعدیل میکردیم تا مطمئن شویم به محض استفاده در چشم توسط یک سرباز یا پزشک، یک پانسمان جامد را شکل خواهد داد.

همچنین، این گروه تحقیقاتی، سرنگ مخصوصی برای استفاده در خطوط مقدم جبهه تولید کرده است که قادر به سرد کردن سریع هیدروژل پیش از استفاده است.

با اضافه کردن آب به این محفظه، کریستال‌ها ظرف ۳۰ ثانیه هیدروژل را فعال و به دمای عملیاتی می‌رسانند.

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید