۵۰۰۰ روستا “آب تانکر” می‎خورند

۵۰۰۰-روستا-"آب-تانکر"-می‎خورند

به گزارش سایت بازخوان به نقل از خبرگزاری تسنیم، پیش از طرح موضوع تمرکزدهی به حذف آبرسانی سیار و دسترسی به آب شرب باکیفیت و پایدار در روستاهای کشور از سوی «حمید چیت چیان» وزیر نیرو در پاییز سال ۹۲، به بیش از ۷ هزار روستای کشور با تانکر آبرسانی می شد.

وزیر نیرو با کسب موفقیت در جلب نظر هیئت دولت و مجلس شورای اسلامی و تخصیص ردیف اختصاصی در بودجه سنواتی کشور برای آبرسانی روستایی و همچنین پیگیری برای تصویب تخصیص دو مرحله اعتبار از صندوق توسعه ملی یکی به میزان ۵۰۰ میلیون دلار و دیگری به میزان ۳۰۰ میلیون دلار اعتبار برای تسریع در پروژه های این بخش، با تلاشی که به صورت شبانه روزی در مجموعه وزارت نیرو صورت گرفت و منجر به تشکیل صدها کارگاه فعال در بخش احداث زیرساخت های آبرسانی روستایی شد؛ در نهایت موفق به حذف ۲ هزار روستا از آمار آبرسانی تانکری با برقراری امکان دسترسی به نعمت آب شرب پایدار و اصلاح تأسیسات فرسوده حدود ۳ هزار روستا با نوسازی و بهسازی تأسیسات و افزایش کمی و کیفی دسترسی به آب شرب شد.

با این وجود، در حال حاضر همچنان به ۵ هزار روستا با تانکر آبرسانی می شود و یکی از فعالیت های روزمره مردم ساکن در این روستاها، تهیه آب از تانکرهای آب رسان و حمل دبه ای آب خریداری شده به سمت محل سکونت خود است که در برخی روستاها این مسیر ترددِ روزانه، به بیش از دو یا سه کیلومتر می رسد.

جهاد آبرسانی به روستاهای کشور ادامه دارد و برنامه ریزی شده در طول سال جاری به حدود ۲۵۰۰ روستا آبرسانی شود. بخشی از این روستاها، روستاهایی هستند که هم اکنون با تانکر به آنها آبرسانی می شود و برخی دیگر روستاهایی هستند که با خشک شدن قنوات و یا چشمه هایی که تاکنون منبع تأمین آب شرب آنها بوده نیاز به اتصال به منابع جدید دارند. همچنین بخشی از این روستاها، در سالهای نسبتاً دور به تأسیسات آبرسانی مجهز شده اند اما اکنون با فرسودگی و نارسایی این تأسیسات، نیاز به بهسازی و نوسازی آن وجود دارد و قرار است با احیای تأسیسات آبرسانی در این روستاها، دوباره لذت بهره مندی از آب شرب باکیفیت و پایدار را بچشند.

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید