۹ میلیون؛ هزینه ورود به محدوده طرح ترافیک برای یک سال/ تمامی سهمیه ها قطع می‌شود

بر اساس طرح ترافیک جدید، عوارض ورود به محدوده سبز بر حسب ساعات ورود و خروج و میزان آلایندگی‌ خودروها حدود ۱۰ تا ۳۶ هزار تومان و هزینه سالانه آن بیش از ۹ میلیون تومان خواهد شد.

به گزارش بازخوان به نقل از فارس، در طرح ترافیک جدید محدوده سابق طرح ترافیک به نام محدود سبز نام‌گذاری می‌شود محدوده سابق زوج و فرد که طرح کاهش در آن اجرا می‌شود نیز محدوده آبی نام‌گذاری می‌شود و کل شهر تهران به عنوان محدوده سفید نام‌گذاری می‌شود. اجازه ورود به دو حریم سبز و آبی شهر تهران از سال ۱۳۹۷ بر اساس ضوابط جدید و سنجیده‌ای صادر خواهد شد که به طور توامان عادلانه‌تر دارای تسهیلات بیشتر برای عموم شهروندان و در جهت روان‌سازی ترافیک و کنترل آلودگی هوا باشد. در این شیوه در دو محدوده قبلی ضوابط جدیدی حاکم می‌شود.

همه می توانند وارد محدوده طرح ترافیک شوند

 حق ورود شهروندان به محدوده را با ضوابط مشخص و آشکار، نه به تعداد محدودی از خودروهای سهمیه‌ای دولتی و افراد خاص، بلکه به همان شهروندان اختصاص می‌دهد و در واقع خودروهای دولتی و سهمیه‌ای و افراد خاص نیز پس از این مانند سایر مردم بابت ورود به طرح هزینه پرداخت می‌کنند.

 هزینه ورود به محدوده طراح ترافیک برای عموم مردم، به طور متوسط کمتر از وضع فعلی خواهد شد و با مدیریت زمان‌های تردد، قابل کاهش خواهد بود. البته اگر با خودروهایی آلایندگی معمول و در ساعات اوج صبح و بعداز ظهر تردد کنند تقریبا همین مبلغ سال جاری را پرداخت خواهند کرد.

خودروی‌های که قبل از ساعت ۱۶ از محدوده خارج شوند هزینه کمتری می‌دهند

در طرح جدید برای کنترل ترافیک عصرگاهی علاوه بر زمان ورود خودروها به محدوده به زمان خروج نیز توجه شده است و خودروهایی که قبل از ساعت ۱۶ از این مناطق خارج شوند ۳۳ درصد هزینه کمتری پرداخت خواهند کرد.

برداشته شدن محدودیت طرح ترافیک در روز ۵ شنبه

همانند اکثر کشورهای که تجربه اجرای طرح‌های مشابه دارند در روزهای پنجشنبه به کلی محدودیت‌های طرح ترافیک برداشته می‌شود و در روزی که اغلب مدارس و ادارات تعطیل‌اند امکان دسترسی رایگان شهروندان به محدوده‌های مرکزی شهر فراهم می‌شود.

پیش‌بینی می‌شود که با این تغییر هم انگیزه برای ورود به محدوده برای روزهای شنبه تا چهارشنبه کاهش یابد و هم ترافیک سنگین ساعات بعد از ظهر پنجشنبه‌ها در طول ساعات صبح تا عصر توزیع و روان شود. بدین ترتیب شهروندان می‌توانند از این فرصت هفتگی برای دسترسی رایگان و هدفمند به محدوده طرح استفاده کنند.

 به جای صدور طرح ترافیک برای افراد خاص و ادارات و همه شهروندان مجازند وارد محدوده شوند و در صورتی که تردد آنها اندک و در حد نیاز با خودروهای سالم، کمتر آلاینده و ترجیحا در ساعات غیراوج ترافیک باشد، هزینه‌های کمتری پرداخت کنند. برای رعایت این ترجیحات در تعیین مبلغ هزینه‌ای که برای ورود به محدوده طرح در نظر گرفته می‌شود ضرایب مؤثری به موارد پیش گفته اختصاص می‌یابد.

هزینه تردد در ساعت اوج ۳ برابر ساعات غیرپیک

برای مثال هزینه تردد در ساعات غیراوج ترافیک، یک سوم هزینه تردد در ساعات اوج ترافیک خواهد بود. داشتن گواهی معاینه فنی برتر به معنای برخورداری از تخفیف ۲۰ درصدی است. بر اساس پیشنهاد تهیه شده عوارض ورود به محدوده سبز بر حسب ساعات ورود و خروج و میزان آلایندگی‌ خودروها، حدودا بین ۱۰ تا ۳۶ هزار تومان خواهد شد. عوارض تردد در محدوده آبی نیز بر حسب همین متغیرها روزانه حدود بین ۳ تا ۱۲ هزار تومان خواهد بود.

طرح کاهش (کنترل آلودگی هوای شهر) یا همان LEZ که هم اکنون در محدوده زوج و فرد اجرا می‌شود و ورود خودورهای فاقد معاینه فنی را ممنوع می‌کند و در این طرح به شکل ضابطه‌مند ادامه می‌یابد.

براساس الزامات قانون پیش‌بینی شده، شهرداری تهران همانند سایر کشورهای توسعه یافته، درآمد حاصل از این طرح را صرف تقویت زیرساخت‌های حمل و نقل عمومی می‌کند و در این باره به شهروندان گزارش می‌دهد. طرح جدید به واسطه زمینه‌سازی برای توسعه حمل و نقل عمومی، در بلند مدت می‌تواند به کاهش آلودگی هوا و تسهیل کنترل ترافیک هم کمک کند. 

درواقع در این طرح از افرادی که با خودروی شخصی وارد محدوده‌های سبز و آبی می‌شوند،‌ عوارض اخذ می‌شود و خرج ایجاد سهولت تردد برای کسانی می‌شود که خودروی خود را کنار می‌گذارند و با وسیله عمومی سفر می‌کنند.

مدیریت اجرایی این طرح کاملا مبتنی بر ابزارهای جدید اینترنتی و پرداخت آنلاین است. به این صورت که هر فردی یک حساب کاربری برای خود ایجاد خواهد کرد و به میزان دلخواه آن شارژ می‌کند و در صورت ورود به محدوده‌های طرح، هزینه آن به صورت خودکار از حساب او کسر و صورتحساب او به روز می‌شود.

این حساب کاربری همانند سیم‌کارت‌های اعتباری تلفن همراه و کارت بلیت‌های مترو، هم در داخل اپلیکیشن و هم با ا ستفاده رمز دوم کارت‌های بانکی از طریق USSD یا درگاه‌های پرداخت اینترنتی قابل شارژ است و هر بار که خودرو وارد محدوده شود، براساس تعرفه و ضرایب تعیین شده، مبلغ عوارض محاسبه و از اعتبار خودرو کسر می‌شود.

شارژ کارت اعتباری و اما و اگرها

 در صورت شارژ نبودن حساب کاربری، خودرو به محض ورود به محدوده جریمه نخواهد شد بلکه تا ساعت ۲۴ روز بعد فرصت تا حساب کاربری خود را شارژ کند. در مقابل اگر کسی وارد محدوده طرح شد و در مهلت اعلام شده نیز حساب کاربری خود را شارژ نکرد، علاوه بر اینکه عوارض را باید پرداخت کند، جریمه نیز خواهد داشت.

برای ساکنان محدوده طرح ترافیک،‌ امکان جدیدی فراهم شده است که آنها می‌توانند تا ساعت ۰۸:۳۰ صبح از محدوده طرح خارج شوند، بدون اینکه جریمه شوند.

 برای اقشار خاص نیز طرح جدید عادلانه‌تر است، مثلا سهمیه جانبازان در حال حاضر به کمتر از ده درصد از جانبازان بالای ۲۵ درصد اختصاص می‌یابد که مشخص نیست توزیع و تخصیص آن نیز چقدر منصفانه باشد. در طرح جدید، این سهمیه مثل همه سهمیه‌ها برداشته می‌شود و شرایط برای همه جانبازان، برابر خواهد شد و همه آنها از تخفیف قانونی ۵۰ درصدی برخوردار خواهند بود. البته اگر دولت به تعهد قانونی خود عمل کند، باید باقی‌مانده عوارض جانبازان و اقشار خاص را نیز از بودجه خود بپردازد که این موضوع هم به سادگی با شارژ حساب خودروی آنان قابل انجام است.

در اجرای طرح جدید، شهرداری تلاش می‌کند قوانین و زیرساخت‌های کنترل و مدیریت محدوده طرح، دوربین‌ها، جریمه‌ها و همینطور نحوه برخورد با پلاک‌های مخدوشی و … را به نحوی به روزرسانی و تقویت کند که شهروندان به رعایت بیشتر قانون تشویق شوند. تقویت دوربین‌های کنترلی، افزایش جریمه ورود غیرمجاز و توقیف سریع پلاک‌های مخدوشی و دستکاری شده، ازجمله برنامه‌ها در این زمینه است.

 در طرح جدید برای استفاده از خودروهای پاک (هیبریدی و برقی) و همچنین دریافت معاینه فنی برتر، تسهیلات ویژه‌ای در نظر گرفته شده است که شهروندان تا حد امکان به سمت استفاده از خودروهای با کیفیت و کمتر آلاینده گرایش یابند. به نحوی که عوارض خودروهای هیبریدی و برقی ۹۰ درصد و خودروهای دارای معاینه فنی برتر ۲۰ درصد تخفیف خواهند داشت.

 طرح بازنگری محدوده طرح ترافیک در حال بررسی در کمیسیون حمل و نقل شورا است و هنوز در شورا و شورای عالی ترافیک تایید نشده است. البته شهردار تهران روز گذشته گفت این طرح را در سال آینده اجرایی می کنیم و تمامی سهمیه را حذف خواهیم کرد.

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

 تمام مطالب از خبرگزاری های مجاز جمهوری اسلامی ایران بازخوانی شده و مسئولیت محتوای آن بر عهده منبع خبر می باشد. بازنشر مطالب با درج نام و لینک بازخوان آزاد است

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید